baner

Spotkanie z filmem dokumentalnym "Powrót" oraz jego autorką

2020-02-12 ( środa )
18:30
Misja na Szewskiej, ul. Szewska 18 (róg Szewskiej i Dominikańskiej; wejście od ogródka od strony kościoła), Poznań

Biuro Regionalne Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie  (PKWP) "Misja na Szewskiej" zaprasza naspotkanie z filmem dokumentalnym oraz jego autorką: "Powrót", reż. Jolanta Hajdasz

Film "Powrót" (premiera 29 listopada 2018 r.) to już trzeci dokument Jolanty Hajdasz o arcybiskupie Antonim Baraniaku, metropolicie poznańskim, sekretarzu prymasów Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego. Jest kontynuacją filmów "Zapomniane męczeństwo" (2012) oraz "Żołnierz Niezłomny Kościoła" (2016).

Aresztowany tej samej nocy co kard. Stefan Wyszyński, jednak w przeciwieństwie do Prymasa, który był "tylko" internowany, abp Antoni Baraniak trafił do aresztu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, gdzie był bity, torturowany i głodzony, tylko po to, by zmusić go do zeznań przeciwko Prymasowi i by wykorzystać jego zeznania w procesie pokazowym kompromitującym Kościół. Scenariusz taki komuniści zrealizowali m.in. w Chorwacji, na Węgrzech i w Czechach. Abp Baraniak spędził w więzieniu 27 miesięcy, nie załamał się, a dzięki jego postawie Prymas Wyszyński po 1956 r. mógł wrócić do pełnienia swojej funkcji. Prawdę tę odkrywamy w ostatnich latach. 

Film "Powrót" opowiada historię, której nie powinno się pomijać i której nie wolno fałszować. Wbrew pozorom nie jest to tylko opowieść o gnębionym przez komunistów duchownym, który odegrał ważną rolę w przeciwstawianiu się zniewalaniu naszego narodu. To byłoby zbyt wielkie uproszczenie, choć to właśnie abp Baraniak był tym, który w czasie uwięzienia kardynała Wyszyńskiego wziął na siebie odpowiedzialność Prymasa za Kościół w Polsce. Rolę tę wypełnił tak dobrze, że wg słów kardynała Karola Wojtyły, Kościół w naszym kraju nie może nigdy zapomnieć o tym, co w tym najtrudniejszym czasie uczynił dla niego abp Antoni Baraniak. Ale to jeszcze nie wszystko... Dlaczego Arcybiskup został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości? Czy na pewno zasługuje On na proces beatyfikacyjny, o który upomina się obecnie coraz więcej osób?

Scenariusz i reżyseria: Jolanta Hajdasz, dziennikarka, reżyser, dr nauk humanistycznych

Czas trwania: 73 min.

Wstęp wolny.

_
akt.LT

Plakat