Kolorowy baner z tygrysem, głazami, gwieździstym niebem.

Laboratorium pracy z ciałem - Weź, się przesuń! Performatywne przekształcanie (nie)dostępnych przestrzeni

20.02 – 22.02.2022

Obecność kobiet z niepełnosprawnościami w przestrzeni publicznej najczęściej jest pomijana i wymazywana, ze względu na powszechnie panujące patriarchalne stereotypy dotyczące kobiecości.

O laboratorium:

"Weź, się przesuń! Performatywne przekształcanie (nie)dostępnych przestrzeni" to inkluzywne laboratorium pracy z ciałem. Celem naszej pracy będzie zakwestionowanie i przekształcanie przeważnie niedostępnych przestrzeni, zajmowanych przez normatywną część społeczeństwa.

Podczas trzydniowych warsztatów, opartych na pracy z ciałem, wspólnie opracujemy metody zajmowania przestrzeni publicznej i poszukamy sposobów na zakwestionowanie normy.

Nie będziemy wyręczać państwa i instytucji w budowaniu dostępnego i bezpiecznego otoczenia, bo to ich obowiązek. Spróbujemy natomiast zdefiniować je po swojemu. Skupimy się na otoczeniu, w którym przebywamy. Z uważnością na indywidualne potrzeby i w atmosferze wzajemnej troski, (bez)ruchem i głosem, zdecydujemy, jak przekształcić niedostępną przestrzeń. Będziemy ją poszerzać, zmieniać, a jeśli trzeba będzie - burzyć.

W trakcie trzech spotkań będziemy pracować nad uświadomieniem sobie miejsc w ciele, które nas wzmacniają oraz powodują, że jesteśmy słyszane i widziane w różnych przestrzeniach. Wykorzystamy ćwiczenia pracy z ciałem (improwizacja, ruch autentystyczny - czyli podążanie za impulsem i mądrością ciała), oddechem i głosem; będziemy przemieszczać się w różnych przestrzeniach (w budynku, a gdy pozwoli na to pogoda również na zewnątrz) z wykorzystaniem metody site-specific, popracujemy z rekwizytami. Wspólnie wypracujemy bezpieczną przestrzeń wymiany doświadczeń oraz dialogu o różnych sposobach wyrażania siebie.

Laboratorium zakończy się, przygotowanym przez uczestniczki, performatywnym działaniem, otwartym dla publiczności.

Dla kogo?

W laboratorium może uczestniczyć grupa maksymalnie dziesięciu kobiet oraz osób przypisanych do płci żeńskiej przy urodzeniu, bez względu na stopień sprawności i wiek.

Udział w laboratorium ruchowym jest bezpłatny.

Zgłoszenia do 12.02.2022 -> Formularz zgłoszeniowy

O uczestnictwie w laboratorium zadecyduje kolejność zgłoszeń.

Prowadzenie:

Katarzyna Żeglicka (ona/jej) - genderqueer i crip aktywistka, performerka i animatorka kultury; certyfikowana trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt - WenDo; studentka Pedagogiki Teatru w Instytucje Kultury Polskiej w Warszawie. Absolwentka Kursu Choreografii Scenicznej pod kierunkiem Iwony Olszowskiej i Szkoły Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. W 2020 r. stypendystka krakowskiego programu "Kultura odporna". Uczestniczka rezydencji Winter Artist Exchange Ponderosa w Niemczech. Rezydentka programu Rezydencji Artystycznych 2022 r. w CK Zamek w Poznaniu. Swoje kwalifikacje zdobywała, uczestnicząc w warsztatach i laboratoriach w Polsce, Szwecji, Holandii i we Włoszech. Za swoją etiudę "Rezonans kontrastu" otrzymała nagrodę w konkursie Europe Beyond Access. Od 20 lat pracuje z osobami doświadczającymi dyskryminacji i przemocy w Polsce i za granicą, prowadząc warsztaty oraz konsultacje. Współpracuje z instytucjami kultury, uczelniami wyższymi i organizacjami pozarządowymi. Członkini kolektywu Artykuł 6, działającego na rzecz kobiet z niepełnosprawnościami. Autorka audycji "Przestrzeń Krzyku" w Radiu Kapitał.

Zobacz https://arsenal.art.pl/event/wez-sie-przesun-performatywne-przeksztalcanie-niedostepnych-przestrzeni/