plakat

Święta Bożego Narodzenia w Starym Browarze

07.12 – 21.12.2014

Gigantyczne himmeli, koncert kolęd fińskiego barytona Mikko Himanka, świąteczny plac zabaw dla dzieci i oczywiście artystyczne warsztaty, to kolejna odsłona realizowanego od lat świątecznego projektu Starego Browaru "Tradycja jest sztuką". W tym roku Stary Browar przedstawiać będzie obyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia w Finlandii, ojczyźnie Świętego Mikołaja. Patronat nad wydarzeniami objął Konsulat Honorowy Finlandii w Poznaniu.

Świąteczne dekoracje

Przestrzenie Starego Browaru udekorowały himmeli - tradycyjne fińskie ozdoby w wersji makro. Te przestrzenne, misterne konstrukcje, które od setek lat pojawiają się w domach Finów tuż przed świętami Bożego Narodzenia, mają zapewniać szczęście, powodzenie, ale także obfite plony.

Świąteczny plac zabaw

Zgodnie z fińską tradycją, przebywanie wśród himmeli przynosi szczęście. Dlatego na Szachownicy Starego Browaru przygotowano składający się z owych świątecznych konstrukcji plac zabaw - Park Himmeli.

Świąteczne oglądanie bajek fińskich i skandynawskich.

W niedzielę 7 grudnia sala Słodowni+2 na cały dzień zamieni się w krainę skandynawskich bajek. Od rana do godz. 14.00 dzieci będą mogły obejrzeć przygody najsłynniejszych postaci bajkowych z Finlandii - Muminków. Po południu natomiast widzowie dowiedzą się m.in. jak Mikołaj został Świętym Mikołajem i poznają nieco inny od disneyowskiego świat skandynawskich baśni - pełen wróżek, elfów i innych niezwykłych postaci zamieszkujących pokryte śniegiem lasy i domostwa Północy. Wstęp wolny, 7 grudnia, dla dzieci i dorosłych, Słodownia+2,

Koncert fińskich kolęd

20 i 21 grudnia goście Starego Browaru będą mieli rzadką okazję do wysłuchania... koncertu tradycyjnych fińskich kolęd i pieśni bożonarodzeniowych. Wykona je fiński baryton i multiinstrumentalista Mikko Himanka. Wstęp wolny, 20 i 21 grudnia, godz. 16.00 w Atrium Starego Browaru.

Artystyczne warsztaty

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Stary Browar przygotował dwa rodzaje warsztatów. Choć są dedykowane dzieciom, zachęca do udziału w nich także rodziców. Dzięki rodzinnemu uczestnictwu mogą one stać się nie tylko okazją do własnoręcznego wykonania bożonarodzeniowych ozdób, ale też chwilą refleksji i rodzinnego relaksu w przedświątecznej gorączce.

Warsztaty budowania himmeli

Każdy z uczestników przy pomocy artystów-animatorów zbuduje własną ozdobę himmeli, którą zabierze do domu. Wstęp wolny, zapisy w Punktach Informacyjnych Starego Browaru osobiście i telefonicznie, tel. 61 667 14 00 lub 61 859 60 50, 13 i 14 grudnia, godz. 11.00, 12.15, 13.30, 14.45, 15.30, 16.45, Szachownica, czas trwania 60 minut, dla dzieci od lat 6.

Świąteczne warsztaty Kury Domowej

Uczestnicy warsztatów pod okiem uwielbianej przez dzieci Kury Domowej będą wykonywać świąteczne ozdoby i proporczyki z tkanin i kartonu. Swoje prace zabiorą do domu. Wstęp wolny, zapisy w Punktach Informacyjnych Starego Browaru osobiście i telefonicznie, tel. 61 667 14 00 lub 61 859 60 50, codziennie od 1 do 10 grudnia, w tygodniu o godz. 17:00, w weekendy o godz. 11:00 i 12:30, Dziedziniec Sztuki, czas trwania 60 minut, dla dzieci od lat 6.

Tradycyjnie w dwa przedświąteczne weekendy (13-14 oraz 20-21 grudnia) w Starym Browarze pojawi się Gwiazdor, który rozdawać będzie prezenty od sklepów i restauracji Starego Browaru. Wartość niektórych podarunków wynosi nawet kilkaset złotych, należy jednak pamiętać, że przed ich wręczeniem Gwiazdor pyta o dobre sprawowanie.

Zobacz www.starybrowar5050.com