Liceum św. Marii Magdaleny

Zabytek Otwarty: Liceum św. Marii Magdaleny

2019-08-10 ( sobota )
Liceum św. Marii Magdaleny, ul. Garbary 24

W Poznaniu jest wiele miejsc, które na co dzień pozostają niedostępne dla zwiedzających. To obiekty o niezwykłej historii, skrywające w swych murach niejedną tajemnicę. W ramach akcji Zabytek Otwarty otwieramy podwoje najciekawszych poznańskich przestrzeni historycznych i zachęcamy do ich eksplorowania.

Nie każdy wie, że w Poznaniu do dziś działa szkoła, której historia sięga niemal początków istnienia średniowiecznego miasta. Minęło już ponad siedemset lat od chwili, gdy pierwsi uczniowie przekroczyli progi instytucji powstałej u boku potężnej kolegiaty św. Marii Magdaleny. Choć w kolejnych stuleciach doświadczyła ona rozlicznych zmian, o jej wielkości świadczą pokolenia uczniów i nauczycieli, których osiągnięcia zapisały wspaniały rozdział w dziejach miasta.

PROGRAM WYDARZENIA

12.00-18.00

Strefa info

Punkt informacji o wydarzeniach imprezy na placu przed szkołą

Strefa odpoczynku

Miejsce relaksu w samym sercu miasta. Koce i leżaki będą wygodną propozycją dla wszystkich chcących pokontemplować w zielonym, a zarazem zabytkowym otoczeniu.

W teorii i praktyce. Obrazy z dziejów naukowego Poznania

Wystawa plenerowa. Prezentujemy poznańskich odkrywców, wizjonerów, uczonych oraz ich przełomowe i niezwykłe pomysły.

12.00-12.30

Szkolne zakamarki

Oprowadzanie po zabytkowych wnętrzach szkolnych. Zajrzymy do auli, piwnic, klas i nieznanych zakamarków. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć, jak przestrzeń zaprojektowana przed 160 laty wygląda współcześnie.

Prowadzenie: T. Ciechanowski

12.45-13.45

Klasówka z Poznania

Wyjątkowy quiz z historycznej wiedzy o Poznaniu i jego mieszkańcach. A gdyby tak powrócić do szkolnej ławki i zasmakować odrobiny rywalizacji? Na najlepszych czekają nagrody!

13.00-17.00

Historyczny W-F

Animacje inspirowane dawnymi dyscyplinami sportu. Świetna okazja, by całą rodziną spróbować swych sił w historycznych grach i zabawach ruchowych, takich jak: pierścieniówka, krokiet, kubb.

Za animacje odpowiadać będzie inicjatywa inspirowanysportem.pl

14.00-14.45

Nauki i swawole uczniów dawnych szkół poznańskich

Prelekcja na temat życia codziennego uczniów w dawnym Poznaniu. Wybierzemy się w czasy, w których zdobywanie wiedzy nie zawsze szło w parze z zachowaniem uczniowskiej dyscypliny.

Prowadzenie: prof. D. Żołądź-Strzelczyk

 14.45-15.45

Ad Sanctam Mariam Magdalenam

Spacer śladami niezwykłych wydarzeń, postaci i miejsc, które składają się na ponad siedemsetletnią historię najstarszej poznańskiej szkoły. Jej losy ściśle splatają się z dziejami miasta. Opowiemy o nich w pięknej zabytkowej przestrzeni.

Prowadzenie: M. Kempiński

15.45-16.30

Ostatni dzwonek

Projekcja archiwalnej rozmowy z absolwentem Gimnazjum św. Marii Magdaleny na temat okoliczności likwidacji szkoły po II wojnie światowej poprzedzona komentarzem.

Prowadzenie: P. Bojarski, J. Kubiak, B. Użarowska

16.30-17.00

Szkolne zakamarki

Oprowadzanie po zabytkowych wnętrzach szkolnych. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć, jak przestrzeń zaprojektowana przed 160 laty sprawdza się współcześnie.

Prowadzenie: T. Ciechanowski

17.00-18.00

Uczyć, bawić, wychowywać!

Projekcja filmów edukacyjnych i oświatowych sprzed lat o intrygujących tytułach i treści. Jedyna okazja, by na własne oczy przekonać się, jak brzmi, wygląda i pachnie analogowa taśma filmowa formatu 16 mm.

Prowadzenie: B. Bobrowski

 Więcej informacji na stronie: http://bramapoznania.pl/

Wstęp wolny.

opr.sw

Zobacz bramapoznania.pl/