W poniedziałek 19 maja wręczono Izabelle 2024, czyli nagrody w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce. Co roku Fundacja Muzeów Wielkopolskich promuje najlepsze projekty edukacyjne, wydawnicze i populatyzorskie oraz najwybitniejsze wystawy i działania konserwatorskie. W kategorii Edukacja wyróżnienie otrzymało Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956.  

Z głębokim smutkiem żegnamy Stefana Mytkowskiego, człowieka, który zapisał się na kartach historii jako uczestnik Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Pogrzeb Stefana Mytkowskiego odbędzie się w piątek 16 maja 2025 roku o godzinie 11:00 na cmentarzu parafii pw. Bożego Ciała przy ulicy Bluszczowej w Poznaniu.

17 maja w Poznaniu odbędzie się Noc Muzeów, jak co roku, udział w wydarzeniu biorą także wszystkie oddziały Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. To wyjątkowa okazja, żeby obejrzeć interesujące i często niedostępne eksponaty. Dodatkowo jest to szansa, żeby poznać historię Poznania zupełnie za darmo. Zachęcamy do zapoznania się z programem muzealnych wydarzeń, które będą dostępne od 17:00 do 24:00. 

Trwa nabór kandydatów do czwartej edycji Nagrody Stukok '56 - wyróżnienia dla osób i organizacji, które współcześnie niosą wartości Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Zgłoszenia można przesyłać do 8 czerwca 2025 r. Statuetki zostaną wręczone podczas gali 23 czerwca na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

To w tym miejscu 28 czerwca 1956 roku rozpoczęło się pokojowe powstanie poznaniaków i poznanianek, które przerodziło się w krwawy bunt o wolność i godne zarobki. Historia Zakładów Hipolita Cegielskiego sięga XIX wieku, jednak czerwcowe wydarzenia sprawiły, że to miejsce szczególnie zapisało się w pamięci mieszkańców.  

Obrońca jednego z oskarżonych w procesie "dziesięciu", który odbył się po Poznańskim Czerwcu 1956 r. Przez całą swoją karierę adwokacją bronił słabszych i tych, którzy odważyli się przeciwstawić bezwzględnej władzy. Jako jeden z nielicznych nie okazywał strachu.

Trwają zapisy na V Ogólnopolską Konferencję poświęconą pamięci o wydarzeniach 28 czerwca 1956 r. Konferencja obejmować będzie zagadnienia związane z Poznańskim Czerwcem, okresem stalinowskim w Polsce i upamiętnianiem tych czasów. Chętni do udziału w wydarzeniu mogą się zgłaszać tylko do 25 kwietnia 2025 r. Liczba miejsc jest ograniczona.

W czerwcu 1956 roku miała zaledwie 21 lat, gdy została świadkiem i uczestnikiem poznańskich walk o wolność i godność. W tym czasie pracowała jako pielęgniarka w dzisiejszym szpitalu im. Raszei na Jeżycach. Wychodząc rankiem 28 czerwca po swojego ojca na dworzec i widząc zbierający się tłum ludzi, nie wiedziała, że sama stanie się częścią tych wydarzeń.

Z ogromnym smutkiem informujemy, że 28 marca 2025 roku zmarła Aleksandra Kozłowska-Siejek, uczestniczka Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Pogrzeb Aleksandry Kozłowskiej-Siejek odbędzie się w czwartek 3 kwietnia 2025 roku o godzinie 14.30 na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu.

Tylko do 30 marca (niedziela) szkoły mogą się zgłaszać do testu wiedzy o Poznańskim Czerwcu '56. To kolejna edycja, w której uczniowie szkół podstawowych i ponadpostawowych mogą pochwalić się swoją wiedzą na temat pierwszego zrywu robotniczego.

Liczba wyników na stronie
10
Strona 1 2 3 4