25 Biennale Sztuki dla Dziecka

25. Biennale Sztuki dla Dziecka to święto wyobraźni, które trwa już od pokoleń. To wyjątkowe wydarzenie, które od 1973 roku nieprzerwanie rozbudza dziecięcą wyobraźnię i inspiruje twórców do patrzenia na świat oczami najmłodszych. Tegoroczna, jubileuszowa 25. edycja Biennale Sztuki dla Dziecka, to nie tylko kolejny rozdział w pięknej historii - to prawdziwe święto sztuki, która mówi językiem dzieci i o dzieciach. To nie tylko festiwal, ale przestrzeń spotkań, dialogu i wspólnego doświadczania sztuki. To okazja, by dzieci mogły poczuć się pełnoprawnymi uczestnikami kultury, a dorośli - spojrzeć na świat ich oczami.

Baner, który reklamuje 25. biennale sztuki dla dziecka z symbolicznym kolorowym wiatrakiem. - grafika artykułu
25. edycja Biennale Sztuki dla Dziecka, to nie tylko kolejny rozdział w pięknej historii - to prawdziwe święto sztuki

Historia z pasją i misją

Biennale Sztuki dla Dziecka zostało zapoczątkowane przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Od początku jego misją było pokazanie, że dzieci zasługują na najwyższej jakości sztukę - mądrą, głęboką i estetycznie dopracowaną. Przez kolejne dekady Biennale gościło setki artystów z Polski i całego świata, a jego program ewoluował - od klasycznych spektakli teatralnych, przez interaktywne warsztaty, aż po eksperymenty z nowymi mediami i formami wyrazu.

Ten interdyscyplinarny festiwal inspiruje od ponad 50 lat dzieci, rodziny i twórców do wspólnego odkrywania świata przez sztukę. To właśnie tutaj zderzają się różne dziedziny: teatr, muzyka, taniec, film, literatura, a nawet nowe technologie. Ale zawsze w centrum uwagi znajduje się dziecko jako aktywny odbiorca i twórca.

Bez hasła, ale z ideą

Tegoroczna edycja nie posiada jednego hasła przewodniego - to świadoma decyzja organizatorów, którzy postawili na różnorodność form, tematów i doświadczeń. Program został zaprojektowany tak, by odpowiadać na aktualne potrzeby młodej publiczności i ich bliskich, oferując szerokie spektrum wydarzeń artystycznych. 

W programie znalazły się:

  • Spektakle teatralne, w tym dwie premiery, prezentujące zarówno klasyczne, jak i nowatorskie podejście do teatru dla dzieci.
  • Koncerty muzyczne oraz pokazy filmowe, łączące różne gatunki i style.
  • Instalacje artystyczne, które angażują zmysły i wyobraźnię.
  • Warsztaty i działania twórcze dla dzieci w różnym wieku, zachęcające do aktywnego uczestnictwa.
  • Spotkania z artystami z Polski i zagranicy. Promujące wymianę kulturową i inspirujące do dialogu.

Organizatorzy zadbali o to, by Biennale było dostępne dla wszystkich. Wybrane wydarzenia zatem będą tłumaczone na Polski Język Migowy. Z kolei spektakle z audiodeskrypcją umożliwią uczestnictwo osobom z niepełnosprawnością wzroku. Po raz pierwszy w historii Biennale odbędzie się akcja twórcza prowadzona w PJM z tłumaczeniem na język foniczny.

Informacje praktyczne

Termin: 25 maja do 1 czerwca
Miejsce: Poznań - różne lokalizację: CK Zamek, Scena Wspólna, Stary Browar i po raz pierwszy w historii Biennale w Pawilonie
Bilety: na stronie Biennale dla dziecka

AL

Dowiedz się więcej na temat