Poznań w EUROCITIES

Członkostwo w EUROCITIES przynosi miastu szereg korzyści. Jest to największa organizacja skupiająca miasta europejskie, umożliwiająca czerpanie wiedzy, pomysłów i doświadczeń od dobrze funkcjonujących metropolii zarówno na zachodzie, północy, czy też południu Europy. Tak zróżnicowane źródła idei oraz doświadczeń pozwalają Poznaniowi na tworzenie własnych innowacyjnych rozwiązań, najlepiej dopasowanych do potrzeb miasta, w oparciu o sprawdzone metody. Równie istotne są korzyści prestiżowe oraz możliwość nawiązania kontaktów partnerskich, przede wszystkim z miastami, ale też z organizacjami pozarządowymi.

Poznań, podobnie jak pozostałe polskie miasta, wraz uzyskaniem z dniem 1 maja 2004 r. pełnoprawnego członkostwa w Unii Europejskiej, zdobył możliwość ubiegania się o członkostwo w sieci współpracy miast EUROCITIES. Do chwili obecnej we współpracę zaangażowały się także wybrane polskie miasta - Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Lublin, Rzeszów, Szczecin, Warszawa oraz Wrocław.

Oficjalne przystąpienie Poznania do ugrupowania miało miejsce w 2004 r. podczas Walnego Zgromadzenia w Wiedniu. Tematem przewodnim tego spotkania były perspektywy rozwoju miast w zakresie społeczno - ekonomicznym. 

Zaangażowanie polskich miast w działania EUROCITIES to przede wszystkim udział oraz organizacja Dorocznych Walnych Zgromadzeń, spotkań forów tematycznych i grup roboczych. 


Poznań uczestniczy w Walnych Zgromadzeniach od 2004 r. i tym samym zabiera głos w debacie na forum ugrupowania w następujących obszarach tematycznych, którym poświęcone były poszczególne spotkania:

2004 - Wiedeń - Społeczno - ekonomiczne perspektywy rozwoju miast

2005 - Lyon - Miasta europejskie otwarte na świat

2006 - Manchester - Gospodarka oparta na wiedzy oraz Strategia Lizbońska

2007 - Gdańsk - Solidarność w działaniu, tworzenie spójności miast

2008 - Haga - Budowanie aktywnych miast

2009 - Sztokholm - Miejskie wyzwania, zrównoważone rozwiązania.

2010 - Saragossa - Miasta sukcesu, wizja i tożsamość

2011 - Genua - Planowanie dla ludzi

2012 - Nantes - Nowa polityka miejska

2013 - Ghent - Smart citizens

2014 - Monachium - Energising cities

2015 - Kopenhaga/Malmö - Living cities - sustainable growth and quality of life

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej