Twarz podróżnika

Główne obchody Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego

2023-10-06 ( piątek )
16:00
Wzgórze św. Wojciecha

Kategoria: Pozostałe Muzyka

Na terenie kościoła pw. św. Wojciecha zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Pawła Edmunda Strzeleckiego. W podziemiach kościoła znajduje się sarkofag z prochami znanego podróżnika pochodzącego z Głuszyny. Tablica przedstawia Górę Kościuszki i wchodzącego na nią Strzeleckiego. Opatrzona jest napisem:

"Najwybitniejszy polski podróżnik wszechczasów. Wielkopolanin, odkrywca, geolog i kartograf. Pierwszy Polak, który okrążył świat w celach naukowych. Laureat Złotego Medalu Brytyjskiego Towarzystwa Geograficznego." Napis widnieje w języku polskim i angielskim. Tablica wykonana jest z mosiądzu, a jej autorem jest prof. Wiesław Koronowski z Uniwersytetu Artystycznego. Fundatorem tablicy jest poznański przedsiębiorca Janusz Tomaszkiewicz - Podczas wizyty w krypcie, gdzie pochowane są szczątki Strzeleckiego zauważyłem, że w na murze okalającym kościół pw. św. Wojciecha są tablice poświęcone wybitnym wielkopolanom. Pomyślałem, że dobrze by było aby Paweł Edmund Strzelecki w taki sposób również został uhonorowany - mówi Janusz Tomaszkiewicz. Fundator tablicy podróżując po świecie czuje niedosyt z jednego powodu. - Podczas podróży po świecie wszędzie napotykałem ślady Edmunda Strzeleckiego, widziałem nazwy ulic, placów, pomniki. Powszechnie jest ta postać znana, ale w Polsce Paweł Edmund Strzelecki jest od dłuższego czasu zbyt mocno zapomniany - mówi.

Program uroczystości:

16:00 Msza święta

16:40 Koncert organowy

17:00 Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu. Bezpośrednio po zakończeniu uroczystości, uczestnicy wydarzenia będą mogli zwiedzić Kryptę Zasłużonych Wielkopolan oraz obejrzeć wystawę poświęconą życiu P. E. Strzeleckiego.

19:30 na Placu Kolegiackim odbędzie się wydarzenie zamykające ten szczególny dzień - spektakularna projekcja multimedialna (mapping na fasadzie budynku Urzędu Miasta) z muzyką na żywo. Więcej szczegółów

Wstęp wolny!

akt.sw