Chrobry w bibliotece

W Bibliotece Raczyńskich będzie można oglądać repliki insygniów królewskich oraz rękopisy, druki i ekslibrisy, które niegdyś stanowiły część bibliotek polskich monarchów i członków ich rodzin. Wystawę "Korona i księgi" zorganizowano z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego. 

Zdjęcie przedstawia wnętrze biblioteki. Widać na nim półki z książkami. - grafika artykułu
Organizatorem wystawy z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego jest poznańska Biblioteka Raczyńskich

Wernisaż wystawy zaplanowano na poniedziałek, 5 maja, o godz. 18:00. Ekspozycję będzie można oglądać w Galerii Atanazego Biblioteki Raczyńskich przy pl. Wolności 19, od poniedziałku do piątku, w godz. 12:00-20:00.

W ramach wystawy zostaną zaprezentowane repliki insygniów królewskich (w tym tzw. Korona Chrobrego) oraz rękopisy, druki i ekslibrisy, które niegdyś stanowiły część bibliotek polskich monarchów i członków ich rodzin, m.in. Zygmunta Augusta, Stefana Batorego, Zygmunta III Wazy, Karola Ferdynanda, Jana III Sobieskiego i Marysieńki czy Stanisława Augusta Poniatowskiego. Największy akcent położono na oprawy woluminów oraz zamieszczone na nich królewskie znaki własnościowe - superekslibrisy, które niekiedy osiągają wręcz rangę odrębnych dzieł sztuki introligatorskiej.

Łącznie zobaczyć będzie można 63 woluminy oraz dwa rękopisy i dwa ekslibrisy ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich, Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, PAN Biblioteki Kórnickiej, Biblioteki Klasztoru Sióstr Wizytek Najświętszej Maryi Panny w Warszawie, Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie oraz kolekcji prywatnych.

Ekspozycja "Korona i księgi"będzie czynna do 30 maja. W środy (7, 14, 21 i 28 maja), o godz. 13.00 oraz 18.00 można wziąć udział w oprowadzaniach kuratorskich. O prezentowanych eksponatach opowiadać będą Aleksandra Wajnert i prof. Piotr Pokora z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

AJ