Koncert i widowisko plenerowe w rocznicę koronacji

Wystawy tematyczne, spektakle, warsztaty, festyny, wykłady - to tylko niektóre wydarzenia, organizowane w stolicy Wielkopolski z okazji okrągłego jubileuszu koronacji Bolesława Chrobrego. Kulminacja działań artystycznych nastąpi w niedzielę, 29 czerwca na Ostrowie Tumskim i Śródce. Na poznaniaków i poznanianki oraz odwiedzających miasto turystów czeka koncert i widowisko plenerowe. 

Zdjęcie przedstawia katedrę poznańską. - grafika artykułu
W niedzielę na poznaniaków i poznanianki oraz odwiedzających miasto turystów czeka koncert i widowisko plenerowe. Wydarzenia odbędą się w poznańskiej katedrze oraz w jej sąsiedztwie

W niedzielę w poznańskiej katedrze, która jest jednocześnie miejscem pochówku Bolesława Chrobrego, odbędzie się wyjątkowy koncert - prawykonanie utworu "1025", skomponowanego przez Aleksandra Dębicza. To główne wydarzenie artystyczne projektu, będące muzyczną interpretacją tysiącletniego dziedzictwa pierwszego króla Polski. W występie wezmą udział wybitni soliści - Iwona Hossa, Łukasz Kuropaczewski, Maciej Frąckiewicz i Bartłomiej Nizioła oraz kameralna Orkiestra Świętego Marcina. Sama kompozycja została przygotowana specjalnie na tę okazję.

Wydarzenie jest głównym punktem projektu "1025. Muzyka Polskich Katedr". Koncert rozpocznie się o godz. 16:00. Wejściówki dostępne są w Centrum Informacji Kulturalnej w Poznaniu (ul. Ratajczaka 44). Organizatorami przedsięwzięcia są Poznańskie Centrum Dziedzictwa, Stowarzyszenie Wielkopolan Bona Fide oraz Teatr Muzyczny w Poznaniu.

Podróż w czasie

Koncert to nie jedyne wydarzenie, organizowane w związku z wyjątkowym jubileuszem. Wieczorem na Ostrowie Tumskim odbędzie się widowisko plenerowe "Bolezlavus: kroniki, artefakty i haplogrupy", w wykonaniu Fundacji Asocjacja 2006. Spektakl nawiązuje do pierwszej koronacji i początków Polski w średniowiecznym świecie.

- Nawiążemy do przekazów historycznych, opisanych przez badaczy oraz do domysłów i dyskusji na ten temat, które pojawiają się, kiedy ważne dla ludzi wydarzenia są ukryte w cieniu dawnych lat - zapowiadają organizatorzy wydarzenia. 

Jak podkreślają, scenariusz spektaklu inspirowany jest źródłami historycznymi i wnioskami płynącymi z badań archeologicznych. - Konteksty związane z wielką historią początków polskiej państwowości łączą się z próbą poznania ludzi, którzy ją tworzyli, dlatego podróżujemy w czasie, by z dzisiejszej perspektywy spojrzeć na tak odległe wydarzenia, zastanowić się, jaki sens mają dla nas obecnie i jaki mogą mieć za...na przykład kolejne tysiąc lat - dodają.

Przedstawienie będzie składać się z dwóch części: wędrownej - na placu przed katedrą i stacjonarnej - w amfiteatrze Bramy Poznania nad Cybiną. Spektakl rozpocznie się o godz. 21:30. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Widowisko inspirowane postacią Bolesława Chrobrego oraz jego syna, Mieszka II powstało według wizji i scenografii Piotra Tetlaka, w reżyserii Krzysztofa Cicheńskiego i choreografii Pauliny Wycichowskiej.

Więcej informacji na temat niedzielnych wydarzeń można znaleźć na wortalu 1000-lecie złotych koron:

AJ

Dowiedz się więcej na temat