Prelekcja "Gród poznański - miejsce narodzin, życia i pośmiertnej chwały Bolesława Chrobrego" - 17.05.2025 r.

Akademia Genius Loci zaprasza na piątą z cyklu prelekcję  w ramach projektu "Bolesław Chrobry - z Poznania - po władze i koronę". Tematem wykładu prof. Hanny Kóčki-Krenz będzie Poznań sprzed tysiąca lat. 

Posąg Bolesława Chrobrego, informacje o projekcie historycznym na różowo-niebieskim tle. - grafika artykułu
Prelekcja prof. Hanny Kóčki-Krenz przedstawiać będzie o Gród poznański - miejsce narodzin, życia i pośmiertnej chwały Bolesława Chrobrego.

Cechą, która w szczególny sposób wyróżnia Poznań z końca X i 1. połowy XI w., spośród piastowskich ośrodków centralnych tego czasu, jest jego zabudowa. Szczególnie dotyczy to monumentalnej architektury, wzniesionej w północnej partii zespołu grodowego. W części książęcej, od czasów Mieszka I, znajdowała się kamienna siedziba władcy - dwukondygnacyjne palatium z kaplicą. Choć nie znamy miejsca przyjścia na świat Bolesława Chrobrego, wielce prawdopodobnym jest, że to właśnie w Poznaniu urodził się, wychowywał pierwszy król z rodu Piastów.

Kolejną budowlą stała się pierwsza katedra w państwie Piastów, której wznoszenie rozpoczęto w latach 90. X w. za czasów biskupa Ungera. Była to największa świątynia chrześcijańska na wschód od Łaby! Tu spoczęli pierwsi władcy Polski - Mieszko I i król Bolesław Chrobry co świadczy o roli Poznania jako ważnego ośrodka ideowego młodego państwa Piastów - pierwszej nekropoli królewskiej.

W poznańskiej katedrze, na osi kościoła, znajduje się Kaplica Królów Polskich, zwana też Złotą, w której została zmaterializowana pamięć o władcach z dynastii piastowskiej.

Projekt "Bolesław Chrobry/ z Poznania/ po władzę i koronę" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Kiedy: 17 maja 2025 r. (sobota) godz. 18:30 (w ramach Nocy Muzeów)

Wstęp: otwarty i bezpłatny.