Warsztaty dla wolontariuszek i wolontariuszy

Warsztaty odbyły się w 6 grudnia 2023 roku, w godzinach 14:30 - 16:00, w Centrum Kultury Zamek przy ulicy Święty Marcin 80/82, 61-809 Poznań.

W rekrutacji obowiązywała kolejność zgłoszeń. Ewentualne pytania dotyczące Warsztatów można było kierować na adres: wolontariat@um.poznan.pl

W warsztatach mogły wziąć udział osoby niepełnoletnie, ale ich formularz rejestracyjny musi zostać wypełniony przez rodzica/opiekuna prawnego.


Warsztat rękodzielnicze

Opis: Warsztaty rękodzielnicze, w ramach których wykonane zostaną ozdoby świąteczne stworzone metoda makramy i papieroplastyki. Zajęcia w świątecznym klimacie pozwolą uczestnikom stworzyć prace, które mogą być piękną dekoracją, bądź uroczym prezentem.

Grupa docelowa: seniorki i seniorzy.

Prowadząca: Martyna Badura - absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Zawodowo zajmuje się działaniami artystycznymi, edukacją oraz współpracą z organizacjami pozarządowymi, w tym od blisko 10 lat związana ze Stowarzyszeniem CREO.


Jak działać w mediach społecznościowych?

Opis: 1,5 godzinny warsztat składał się z części merytorycznej i prezentacyjnej oraz części praktycznej, w której uczestnicy pracowali w grupach.

W trakcie warsztatu uczestniczki i uczestnicy: 

  • poznają, jakie kanały komunikacyjne są najbardziej popularne na tą chwilę i czemu służą
  • dowiedzą się, jakie są różnice pomiędzy kanałami i komunikacją na nich prowadzoną;
  • poznają zagrożenia, które niosą media społecznościowe;
  • dowiedzą się, od czego możemy zacząć stworzenie jakiegoś konkretnego projektu/pomysłu z użyciem mediów społecznościowych.

W części praktycznej, uczestniczki i uczestnicy stworzą pomysł i strategię na przeprowadzenie kampanii promującej konkretne projekty w Poznaniu.

Grupa docelowa: uczennice i uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Prowadząca: Maria Andruchiw - Wiceprezeska Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Polska-Ukraina" w Poznaniu (członkini od 6 lat, wiceprezeska od roku). Współorganizatorka i menadżerka ds. komunikacji i marketingu festiwalu "Ukraińska Wiosna" w Poznaniu (6 lat). Członkini Rady ds. Integracji Migrantów i Migrantek przy Urzędzie Miasta Poznania. Absolwentka pierwszej Szkoły Liderów miasta Poznania. Członkini Wielkopolskiego Kongresu Kobiet. Stypendystka Stypendium Prezydenta Miasta Poznania w zakresie działalności kulturalnej. Założycielka i kierowniczka sztabu wolontariackiego "Sztab Aniołów", którego celem jest pomoc humanitarna Ukrainie (szpitale, wojsko, ratownicy medyczni, przesiedleńcy wewnętrzni, ludność cywilna i dzieci). Od 2017 roku pracuje w marketingu i reklamie. Posiada dwuletnie doświadczenie w analityce i automatyzacji marketingowej w firmie Franklin Templeton.

Ponadto:

● Posiada trzy lata doświadczenia jako Content Managerka w firmie NOVOL,

● Prowadzi ponad 8 profili na Facebooku, 1 na Instagram oraz 1 na Linkedin,

● Zajmuje się rzecznictwem prasowym i zarządzaniem komunikacyjnym w Stowarzyszeniu Społeczno - Kulturalnym "Polska - Ukraina" oraz mediami społecznościowymi w tej organizacji. W tym, komunikacją festiwalu "Ukraińska Wiosna",

● Zajmuje się planowaniem strategii komunikacyjnej dla marek firmy oraz tworzeniem contentu graficznego, wideo i tekstów dla publikacji w 2-4 językach.


Warsztat Pozytywna organizacja. Tak! Wolontariat pracowniczy.

Opis: Podczas warsztatów szukano odpowiedzi na pytanie, czym jest pozytywna organizacja  i jak ją budować poprzez wolontariat pracowniczy. Poznano koncepcję kapitału psychologicznego, czyli znaczenia takich zasobów, jak: nadzieja na sukces, optymizm, poczucie skuteczności i odporność psychiczna. Koncepcja ta wpisuje się w ideę Positive Organizational Behavior (POB), czyli pozytywnych zachowań organizacyjnych. Pozytywna organizacja jest  odpowiedzią na VUCA, czyli świat zmienności, złożoności, niepewnościi niejednoznaczności, których skutkiem są: stres, wypalenie zawodowe, lęk, obniżony dobrostan,a także obniżanie satysfakcji z relacji z innymi ludźmi. Działania prospołeczne, w tym wolontariat pracowniczy, mogą skutecznie wspierać pracowników w zmaganiu się z ww. wyzwaniami, a także wspierać i rozwijać aktywność obywatelską. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się również, jak przekonać przełożonych i współpracowników do idei wolontariatu pracowniczego, jako wartościowej drogi wspierającej budowanie pozytywnych organizacji, postaw prospołecznych i obywatelskich.

Grupa docelowa: menadżerzy i menadżerki, specjalistki i specjaliści ds. CSR w organizacji, specjalistki i specjaliści zarządzający ludźmi w organizacji (HR) oraz osoby, dla których praca w dobrej, wspierającej atmosferze ma znaczenia i które chcą rozwijać pozytywną organizację pracy.

Prowadząca: Anna Agata Nowak - Ukończyła Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także studia doktoranckie na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Była stypendystką grantu Narodowego Centrum Nauki. Współpracuje z uczelniami wyższymi jako wykładowczyni i badaczka. Prowadzi badania nad osobowością i dobrostanem ludzi dorosłych oraz organizacji. Badania dotyczą poczucia skuteczności, nadziei na sukces, optymizmu, cech charakteru. Od 2001 roku pracuje, ucząc psychologii w organizacjach. Wykorzystuje do tego metody warsztatowe, coachingowe i konsultacje, wspierając w zakresie przydatnych w pracy umiejętności zarządzania oraz osobistych. Pracuje według metod opartych na dowodach naukowych (evidence based) z wykorzystaniem pozytywnej psychologii organizacji pracy, psychologii społecznej oraz osobowości. Zawodowo lubi tworzyć nie tylko warsztaty dla pracowników i szefów, ale też narzędzia wspierające rozwój - takie jak np. www.pozytywna-organizacja.edu.pl, książka "Pozytywna organizacja. Twoja organizacja" czy współautorstwo podręcznika "Kompetencje personalne i społeczne. Jak je rozwijać?".


Nie wiesz co zrobić z sobą? Zrób coś dla innych! Czas na Europejski Korpus Solidarności.

Opis: Wszyscy dookoła pytają o przyszłość, a Ty nie masz pomysłu?

A może potrzebujesz doświadczenia, znajomości języka obcego i kompetencji do Twojego CV?

Nie masz kasy, a chcesz przeżyć przygodę życia zagranicą?

Lubisz uczyć się nowych rzeczy i pomagać innym?

Jeżeli odpowiedziałaś/łeś TAK na którekolwiek z pytań, ten warsztat jest dla Ciebie.

Grupa docelowa: studentki i studenci

Prowadząca: Kamila Lenczewska - pasjonatka wolontariatu w edukacji pozaformalnej i kulturowej. Koordynatorka projektów europejskich w tym Europejskiego Korpusu Solidarności oraz przewodnicząca Centrum Inicjatyw Międzykulturowych Horyzonty. Związana z wolontariatem od dziecka, połączyła z nim swoje życie, sama biorąc udział w wolontariacie europejskim w Hiszpanii, koordynując i organizując wolontariat osób z zagranicy w Poznaniu i wysyłając osoby z Polski na wolontariat zagranicą. W 2018 roku prowadziła Poznańskie Centrum Wolontariatu. Facylituje warsztaty związane z wolontariatem, edukacją międzykulturową i antydyskryminacyjną.


Wolontariat w szkole - czy naprawdę warto?

Opis: Podczas warsztatu można było poznać doświadczenia szkoły Cogito - w wolontariacie upatrującej szansę uczniów na podniesienie kompetencji społecznych, wzrost ich wiedzy dotyczącej świata i ludzi, na zmianę tożsamości, poprzez ustabilizowanie poczucia własnej wartości oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Nasze działania w wolontariacie przedstawimy w dwóch wymiarach: intrapersonalnym i interpersonalnym.  

Grupa docelowa: opiekunki i opiekunowie szkolnych form wolontariatu oraz nauczycielki i nauczyciele.

Prowadzące:

Marzena Kędra - dyrektorka Publicznej Szkoły Podstawowej Cogito w Poznaniu. Nauczyciel Roku 2012. Autorka programów nauczania i blisko 40 publikacji metodycznych i przewodników dla nauczycieli oraz dyrekcji szkół; jej najnowsza książka "Cogito - szkoła z własnym obliczem". Inicjatorka i twórczyni licznych programów edukacyjnych, konferencji ogólnopolskich i międzynarodowych. Jako ekspertka współpracowała m.in. z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji, Centrum Kompetencji Vulcan, Ministerstwem Edukacji Narodowej i Nauki oraz wieloma organizacjami pozarządowymi. Była wieloletnia Przewodnicząca Krajowego Zespołu Koordynacyjnego Polskiego Stowarzyszenia Animatorów Pedagogiki C. Freineta. Liderka projektu "Wielkopolska szkoła ćwiczeń Cogito". Posiada tytuły Honorowy Profesora Oświaty, Ambasador innowacyjnych idei i praktyk pedagogicznych", "Dyrektor Roku 2010".

Karolina Waligóra - nauczycielka techniki oraz opiekunka szkolnego koła wolontariatu "Skrzydlaki" w Publicznej Szkole Cogito. Wielbicielka szeroko pojętego rękodzielnictwa i idei Zero Waste. Aktywnie działająca w lokalnych społecznościach, wspierająca małych, dużych i czworonożnych.


Postawa ja OK - ty OK w codziennych relacjach

Opis: Celem warsztatu było przyjrzenie się, jak w zachowaniach i komunikacji możemy pokazać drugiej osobie nastawienie "ja jestem OK - ty jesteś OK". Uczestnicy w praktycznych ćwiczeniach uczyli się rozpoznawać, kiedy w relacji pojawia się sygnał bycia "nie - OK" i jak można reagować by przywrócić pozytywny kontakt. Rozważania odbywały się w odniesieniu do Analizy Transakcyjnej, koncepcji psychologicznej stworzonej przez Erica Berne'a.

Grupa docelowa: koordynatorki i koordynatorzy wolontariatu oraz organizatorki i organizatorzy wolontariatu.

Prowadząca:  Małgorzata Mrug - trenerka biznesu, coachka, konsultantka biznesowowa, konsultantka kryzysowa, asesorka, facylitatorka, mentorka, Praktyczka Analizy Transakcyjnej, współautorka aplikacji i serwisu MójTrener.edu, twórczyni kart metaforycznych Motivator. Od 15 lat trenerka biznesu. Specjalizuje się w zagadnieniach praktyki menedżerskiej, zarządzania ludźmi, psychologicznych aspektów relacji interpersonalnych i efektywności osobistej oraz negocjacji. Przeprowadziła ponad 10600 godzin warsztatów. Członkini Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu i Polskiego Towarzystwa Analizy Transakcyjnej.


INFORMACJE O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 i art. 14 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informuję, iż:

1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Prezydent Miasta Poznania z siedzibą przy placu Kolegiackim 17, 61-841 Poznań.

2. Wyznaczono inspektora ochrony danych, z którym można się kontaktować poprzez e-mail: iod@um.poznan.pl lub pisemnie na adres: plac Kolegiacki 17, 61-841 Poznań.

3. Dane będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. e) oraz a) RODO, w jednym lub w kilku z poniżej określonych celów:

a. wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym (art. 6 ust. 1 lit. e RODO), zgodnie z uprawnieniem wynikającym z ustawy o samorządzie gminnym, jakim jest pobudzanie aktywności obywatelskiej i promocja gminy poprzez organizację i przeprowadzenie Warsztatów dla wolontariuszy i wolontariuszek w ramach kontynuacji konkursu "Poznański Wolontariusz Roku", którego zasady określone zostały w zarządzeniu Nr 755/2022/P Prezydenta Miasta Poznania z dnia 14 października 2022 roku w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzenia konkursu "Poznański Wolontariusz Roku" oraz powołania Kapituły Konkursu oraz w Regulaminie Warsztatów.

b. publikacji oraz rozpowszechniania wizerunku osób uczestniczących w Warsztatach wolontariuszy, uwidocznionych na zdjęciach oraz materiałach filmowych sporządzonych podczas Warsztatów, w celu i zakresie niezbędnym do realizacji działań informacyjnych i promocyjnych podejmowanych na podstawie wyrażonej zgody, w tym m. in. promowaniu wolontariatu w mieście oraz docenianiu osób, które bezinteresownie poświęcają swój czas i pracę na rzecz innych (art. 6 ust. 1 lit. a RODO).

4. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych może zostać cofnięta w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

5. Dane osobowe są przetwarzane odpowiednio przez okres:

a. w odniesieniu do celu, o którym mowa w pkt. 3 lit. a, będą przetwarzane przez okres niezbędny do organizacji i przeprowadzenia Warsztatów wolontariuszy, a następnie zostaną automatycznie usunięte po maksymalnie trzech miesiącach,

b. w odniesieniu do celu, o którym mowa w pkt. 3 lit. b będą przetwarzane przez Administratora przez okres niezbędny do osiągnięcia celu lub przez okres obowiązywania wyrażonej przez Panią/Pana zgody, jednak ze względu na fakt ich upublicznienia ich usunięcie z dostępnych publicznie źródeł może okazać się niemożliwe.

6. Osoby, których dane dotyczą, mają prawo do żądania od Administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania, na zasadach i w granicach określonych w rozdziale 3 RODO.

7. Ma Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do organizacji, przeprowadzenia oraz wzięcia udziału w Warsztatach przez zgłoszonego Uczestnika, a także promocji Warsztatów.

9. Odbiorcami danych będą podmioty uprawnione do odbioru danych osobowych na podstawie przepisów prawa lub zawartych z Administratorem umów oraz podmioty zajmujące się obsługą informatyczną Administratora.

10. Dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób opierający się wyłącznie na zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej