"Klub Winogrady" dysponuje 60 miejscami dziennego pobytu. Przeznaczony jest dla osób, które z powodu wieku lub niepełnosprawności potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. W ofercie domu: zajęcia usprawniające, rehabilitacja, organizacja czasu wolnego, terapia zajęciowa, działania wspierające, wyżywienie.
Historia "Klubu Winogrady"
Początki Dziennego Domu Pomocy zwanego "Klubem Winogrady" sięgają roku 1977, jego pierwsza nazwa brzmiała "Dom Złotej Jesieni". Dom ten mieścił się w bloku na parterze, miał gabinet lekarski, stołówkę, bibliotekę, salę terapii zajęciowej i korzystali z niego głównie starsi i samotni mieszkańcy z bloku "15". Na początku lat 90-tych zyskał nazwę Dzienny Klub Seniora "Winogrady" i podlegał bezpośrednio pod Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
Następnie został w roku 2000 przemianowany na Dzienny Dom Pomocy Społecznej nr 5 "Klub Winogrady" i funkcjonował jako ośrodek wsparcia dla osób starszych, chorych i niepełnosprawnych fizycznie. Rok 2012 przyniósł reorganizację pięciu dziennych domów i placówka weszła w struktury Zespołu Dziennych Domów Pomocy w Poznaniu stając się filią nr 5 "Klub Winogrady". W takiej formie funkcjonuje do dziś.
Lokalizacja
"Klub Winogrady" zlokalizowany jest na parterze w bloku nr 15 (wieżowiec) na os. Kosmonautów. W bliskim sąsiedztwie placówki znajdują się kościół parafialny, Szkoła Podstawowa nr 65 oraz centrum handlowe Carrefour. Z innych rejonów miasta można dojechać tramwajami linii nr 3 lub 10 (przystanek Włodarska), a także autobusami linii 169, 171, 182, 185 (przystanek Kosmonautów).
Do placówki przynależy ogródek osiedlowy, w którym w ciepłe dni organizowane są spotkania i zajęcia ruchowe.
Oferta
Placówka zapewnia szeroką ofertę działań wspierających oraz zajęć usprawniających. Prowadzą je specjaliści: instruktorzy ds. kulturalno-oświatowych, fizjoterapeuta, instruktor terapii zajęciowej, opiekun oraz instruktor ds. ko i terapii muzycznej. To pod ich okiem uczestnicy Domu mogą skorzystać z zajęć rehabilitacyjnych, plastycznych, muzycznych, komputerowych, ćwiczeń pamięci, wysłuchać pogadanek i prelekcji lub rozwijać talenty kulinarne.
W ramach rehabilitacji i usprawniania - zajęć prowadzonych pod opieką fizjoterapeuty odbywają się masaże lecznicze, ćwiczenia w grupie i indywidualne, ćwiczenia z przyrządami, spacery, a także pogadanki na temat zdrowia i higieny oraz systematyczne pomiary ciśnienia.
Instruktorzy ds. ko natomiast dbają o organizację czasu wolnego oferując udział w wydarzeniach kulturalnych miasta, organizując wyjścia do teatru, kina, na wystawy oraz wyjazdy i wycieczki. Do stałej oferty zajęć należą również pogadanki edukacyjne, prelekcje i pokazy filmów oraz zajęcia relaksacyjne. Dodatkowo organizowane są spotkania okolicznościowe i świąteczne, wykłady ze specjalistami, koncerty, gry towarzyskie, zabawy ruchowe. Uczestnicy mają możliwość korzystania z codziennej prasy i biblioteki.
Każdy z uczestników ma również szansę na rozwój (niekiedy także odkrycie) własnych talentów i zainteresowań. Do ulubionych zajęć należą niewątpliwie proponowane przez terapeutę zajęciowego działania realizowane w pracowni plastycznej, są to m.in. malowanie z użyciem najróżniejszych technik, papieroplastyka, rzeźba, zdobienie, florystyka, szycie i wyszywanie, recykling-art. Rękodzieło, które powstaje w pracowni znajduje uznanie na wystawach i kiermaszach, a uczestnicy pracowni byli wielokrotnie laureatami konkursów.
W "Klubie Winogrady" od wielu lat aktywnie działa zespół wokalno-teatralny o nazwie "Akord", który spotyka się kilka razy w tygodniu na zajęciach muzycznych i próbach, by uświetniać klubowe uroczystości, ale przede wszystkim promować i reprezentować Dom podczas różnych występów i przeglądów poza placówką.
Placówka zapewnia wsparcie i opiekę w trudnych sytuacjach życiowych, otacza troską osoby chore i samotne, udziela poradnictwa, wspiera również rodziny uczestników.
W ramach dbania o dobre zdrowie pracownicy Domu pomagają seniorom w kontaktach ze służbą zdrowia, umawiają wizyty lekarskie, towarzyszą w drodze do specjalistów, przypominają o zażywanych lekach.
Dom dysponuje zapleczem kulinarnym, skąd wydaje się dowożone przez firmę cateringową posiłki (śniadanie i obiad), a także organizuje warsztaty kulinarne. Potrawy, które powstają w ramach warsztatów uświetniają domowe uroczystości i zabawy.
Kalendarz imprez jest przepełniony atrakcjami, w placówce świętuje się nie tylko z okazji ważnych świąt lub uroczystości, ale również obchodzi wspólnie co kwartał imieniny, urodziny seniorów, a także organizuje tygodnie kultury lub dni pod różnymi hasłami.
Działalność placówki to także relacje z najbliższym otoczeniem, dom wspiera akcje i działania charytatywne. Nie do przecenienia są wieloletni partnerzy oraz stali goście i dobroczyńcy. Wśród nich wymieć należy dzieci i młodzież z pobliskich szkół i przedszkoli, Radę Osiedla Winogrady, Dom Kultury "Orbita", Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu, fundacje i stowarzyszenia, instytucje kultury, uczelnie wyższe, Kluby Seniora i przede wszystkim dzienne i całodobowe placówki wsparcia dla osób starszych i niepełnosprawnych.
Osoby niezdecydowane - po prostu zapraszamy - jest tak wiele okazji, by się spotkać w naszym Domu.
Kontakt
e-mail: filia5.zddp@m.poznan.pl
tel. 61 820 55 41, kom. 691 870 035
adres: Zespół Dziennych Domów Pomocy
filia nr 5 "Klub Winogrady"
os. Kosmonautów 15
61-639 Poznań
Wróć do listy