Na zdjęciu Krystyna Prońko.

Krystyna Prońko - koncert w ramach BNPC 2022

2022-03-22 ( wtorek )
20:00
Blue Note, ul. Kościuszki 79

Ma jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów polskiej piosenki, jest także kompozytorką i pedagogiem. Krystyna Prońko zaśpiewa swoje największe przeboje w czasie koncertu towarzyszącego Blue Note Poznań Comprtition 2022.

Krystyna Prońko jest absolwentką Akademii Muzycznej Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, w Katowicach (dyplom 1979 z nagrodą rektorską ówczesnego Rektora Henryka Góreckiego).
Pracę artystyczną, amatorsko, rozpoczęła od rodzinnego zespołu Refleks, w którym grali jej bracia Piotr na saksofonie i Wojtek na gitarze basowej i skrzyknięci, muzykujący koledzy, w Gorzowie Wlkp. Z tym zespołem była nagradzana na Festiwalu Awangardy Bitowej w Kaliszu w 1968 i 1969 r.
Po rozpadnięciu się zespołu w 1970 r. otrzymała zaproszenie do pracy w chórku towarzyszącym Czesławowi Niemenowi. Ta współpraca była znakomitym wprowadzeniem do show businessu w Polsce w latach siedemdziesiątych XX wieku. Potem zaczęła współpracować, również w chórkach, ze Skaldami, Czerwonymi Gitarami głównie na trasach zagranicznych do byłego Związku Radzieckiego.
Po usamodzielnieniu się rozpoczęła współprace z Januszem Komanem i zespołem Koman Band z którym dokonała wielu nagrań radiowych, płytowych, programów TV. W latach siedemdziesiątych (w byłym NRD) dokonała kilku nagrań z orkiestrą Big Band Guntera Golasha w Berlinie. W kraju stale współpracowała z Orkiestra Studia Jazzowego Polskiego Radia w Warszawie, z którą m.in. wystąpiła w Kolonii (Niemcy) w koncercie radiowym. W latach 1987-1989 ściśle współpracowała z Orkiestrą Big Band Gustawa Broma. Z tą orkiestrą dokonała nagrań w Brnie (Słowacja) oraz wystąpiła na Praskim Festiwalu Jazzowym (Czechy).
Jest wielokrotna laureatką festiwalu w Opolu. Brała udział jako gość w Festiwalu w Sopocie, w festiwalu Jazz Jamboree, a także w wielu festiwalach i koncertowych trasach zagranicznych w tym w USA, byłym NRD, byłej Czechosłowacji, byłego ZSSR, Szwecji. W latach 2000-2010 prowadziła klasę śpiewu na UMCS w Lublinie.

Bilety - 130 zł

opr.sw

Bilety dostępne w:

Zobacz bluenote.poznan.pl/