Jak i gdzie głosować?
Jak znaleźć lokal wyborczy i informacje o obwodzie?
Sposób 1: korzystając z cyfrowego planu miasta - nazwę ulicy i numer domu wprowadź w pole "Wpisz adres". Po kliknięciu "Znajdź na planie", na ekranie pojawi się wizytówka "twojego" adresu. Wśród informacji opisujących punkt adresowy znajduje się m.in. numer obwodu wyborczego oraz odnośnik do właściwego lokalu wyborczego. Odnośnik prowadzi bezpośrednio do budynku lokalu wyborczego (zdjęcie) oraz informuje, czy lokal przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych;
Sposób 2: korzystając z cyfrowego planu miasta wybieramy w górnym menu mapę tematyczną wybory - na ekranie pojawią się wszystkie siedziby komisji wyborczych na terenie Poznania;
Sposób 3: kontaktując się z pracownikami Poznan*Kontakt pod numerem 61 646 33 44 można uzyskać informacje dotyczące lokalu wyborczego, takie jak adres czy dostosowanie do potrzeb wyborców z niepełnosprawnością.
Udział w wyborach
Prawo wyborcze przysługuje wyłącznie obywatelom polskim.
Wyborca zameldowany na pobyt stały albo ujęty w stałym obwodzie głosowania (wpisany na wniosek do rejestru wyborców) głosuje zgodnie z adresem zameldowania (wpisania do rejestru wyborców). Dane można sprawdzić w Centralnym Rejestrze Wyborców na tej stronie.
Jeśli wyborca będzie przebywać w dniu wyborów w innym miejscu, może zmienić miejsce głosowania elektronicznie - e-usługa ZMIEŃ MIEJSCE GŁOSOWANIA.
Wyborca może też złożyć pisemny wniosek w urzędzie gminy, w której będzie przebywać w dniu wyborów - szczegółowe informacje znajdziesz na stronie BIP Miasta.
Wyborca może także pobrać w dowolnym urzędzie gminy zaświadczenie o prawie do głosowania - szczegółowe informacje znajdziesz na stronie BIP Miasta.
Wyborca nieujęty w żadnym obwodzie głosowania (nieposiadający zameldowania na pobyt stały /niewpisany na wniosek do rejestru), aby zagłosować może pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania z dowolnego urzędu gminy lub skorzystać z procedury zmiany miejsca głosowania.
Wyborcy niepełnosprawni o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, albo wyborcy, którzy ukończyli 60 rok życia mogą głosować przez pełnomocnika, albo głosować korespondencyjnie. Informacje o głosowaniu przez pełnomocnika znajdziesz na stronie BIP Miasta.
Informacje o głosowaniu korespondencyjnym dostępne są na tej stronie.
Informacja o głosowaniu przez pełnomocnika i korespondencyjnym
Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy:
1) kończący najpóźniej w dniu głosowania 60 lat lub
2) posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych), w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o:
a) całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji,
b) niezdolności do samodzielnej egzystencji,
c) całkowitej niezdolności do pracy,
d) zaliczeniu do I albo II grupy inwalidów,
a także osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.
Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa powinien zostać złożony do Prezydenta Miasta Poznania najpóźniej do 9 maja 2025 r.
Głosować korespondencyjnie mogą wyborcy:
1) kończący najpóźniej w dniu głosowania 60 lat lub
2) posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych), w tym wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o:
a) całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji,
b) niezdolności do samodzielnej egzystencji,
c) całkowitej niezdolności do pracy,
d) zaliczeniu do I albo II grupy inwalidów,
a także wyborcy о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, lub
3) podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien zostać zgłoszony do Komisarza Wyborczego w Poznaniu I najpóźniej do 5 maja 2025 r., z wyjątkiem wyborców podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, którzy zamiar głosowania zgłoszą do 13 maja 2025 r., a wyborcy, którzy rozpoczęli podleganie kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po 13 maja 2025 r. - do 16 maja 2025 r. w przypadku stanu epidemii albo zagrożenia epidemicznego.
W przypadku zgłoszenia przez wyborcę zamiaru głosowania korespondencyjnego głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika nie jest możliwe.
Siedziba urzędników wyborczych w Poznaniu mieści się w Urzędzie Miasta Poznania, plac Kolegiacki 17, pok. 285 (II piętro).
Informacje w sprawach Centralnego Rejestru Wyborców i spisu wyborców, głosowania korespondencyjnego oraz udzielenia pełnomocnictwa można uzyskać w Urzędzie Miasta Poznania, pod numerem tel. POZnan*Kontakt 61 646 33 44.
Głosowanie w lokalach wyborczych odbywać się będzie 18 maja 2025 r., a w przypadku ponownego głosowania - 1 czerwca 2025 r., od godz. 7:00 do godz. 21:00.
Przed przystąpieniem do głosowania w lokalu wyborczym wyborca będzie obowiązany okazać obwodowej komisji wyborczej dokument urzędowy (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel stwierdzające jego tożsamość.
Państwowa Komisja Wyborcza zamieściła informację o warunkach udziału obywateli polskich w głosowaniu w obwodach głosowania utworzonych w kraju w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 18 maja 2025 r.
Prawo udziału w głosowaniu (prawo wybierania) w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ma obywatel polski, który:
1) najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat;
2) nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
3) nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu;
4) nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
Wyborca jest ujmowany w spisie wyborców. Można być ujętym tylko w jednym spisie.
W dokumencie znaleźć można informacje dotyczące zasad głosowania w miejscu stałego zamieszkania i poza nim.
Ponadto na stronie PKW można również zapoznać się z informacją o warunkach udziału obywateli polskich w głosowaniu w obwodach głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 18 maja 2025 r.
Informacja w sprawie głosowania w kraju na stronie PKW.
Informacja w sprawie głosowania za granicą na stronie PKW.
Państwowa Komisja Wyborcza zamieściła informację o uprawnieniach wyborców z niepełnosprawnością oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat.
Na stronie można znaleźć informacje dotyczące:
1. Uprawnień wyborców z niepełnosprawnością oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat, w której znajdują się informacje dotyczące:
- uzyskiwania informacji o wyborach;
- bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego i transportu powrotnego w gminie, w której w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski;
- głosowania korespondencyjnego;
- głosowania przez pełnomocnika;
- głosowania w wybranym przez siebie lokalu obwodowej komisji wyborczej, w tym w lokalu dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami;
- głosowania w lokalu wyborczym przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a;
- korzystania z pomocy innej osoby w trakcie głosowania w lokalu wyborczym.
2. Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego,
3. Zgoda na przyjęcie pełnomocnictwa do głosowania,
4. Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa.
Informacja na stronie PKW.