Takasaki (Japonia)

Wiadomosci o miescie

Takaski to japońskie miasto położone w środkowej części wyspy Honsiu w prowincji Gunma, w odległości niespełna godziny jazdy pociągiem Shinkansen od Tokio. Miasto liczy około 370 tysięcy mieszkańców.

Takasaki jest znanym ośrodkiem przemysłowym, ważnym węzłem transportowym, miastem uniwersyteckim i prężnym centrum życia kulturalnego.

Takasaki to nazwa, którą być może znają miłośnicy polskiej siatkówki. Właśnie w Takasaki polska reprezentacja trenowała w 2016 roku przed turniejem kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Takasaki ma też zostać miejscem zgrupowań polskich olimpijczyków przed igrzyskami w Tokio.

Turyści chętnie odwiedzają Takasaki z uwagi na wyjątkowe dziedzictwo historyczne i atrakcje turystyczne oraz walory przyrodnicze. Innowacyjność i nowoczesne technologie to znak rozpoznawczy Takasaki. Funkcjonują tam nowoczesne parki biznesowe, przemysłowe i technologiczne. Takasaki na siedzibę obrały też światowej klasy placówki badawcze.


2017

Przewodniczący Rady i Wicemer Miasta Takasaki z wizytą w Poznaniu
1 czerwca 2017 r. w Urzędzie Miasta Poznania odbyło się spotkanie Przewodniczącego Grzegorza Ganowicza i Zastępcy Prezydenta Mariusza Wiśniewskiego z delegacją z japońskiego miasta Takasaki. Poznań odwiedził Przewodniczący Rady Miasta Takasaki Yoshihisa Sakasegawa wraz z Wicemerem Takasaki Kimiyasu Hyodo i delegacją Urzędu Miasta Takasaki, Takasaki Arena i Takasaki Foundation. W ramach tej wizyty kontynuowano rozmowy o możliwości nawiązania współpracy podjęte w styczniu br. w Poznaniu.

Wizyta w Poznaniu przedstawiciela Wydziału Finansowego Takasaki, wymiana doświadczeń na temat systemu podatkowego i polityki kulturalnej
W dniach 2-6 października 2017 r. Poznań odwiedził pan Masafumi Arai, pracownik Wydziału Finansowego Miasta Takasaki, odpowiedzialny za pobór podatków. Wizyta w Poznaniu została zorganizowana w ramach programu wyjazdowych szkoleń dla urzędników z Takasaki, finansowanego przez Miasto Takasaki w celu poprawy jakości obsługi swoich mieszkańców. W czasie pobytu pan Arai zapoznał się z systemem poboru podatków w Poznaniu oraz z polityką kulturalną miasta w zakresie organizacji czy wspierania festiwali muzycznych i filmowych. Pan Arai wziął udział w spotkaniach z Zastępcą Dyrektora Wydziału Finansowego Iwoną Maćkowiak, a także z Zastępcą Dyrektora Wydziału Kultury Cezarym Ostrowskim. Przedstawiciel Takasaki spotkał się też ze studentami Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, którzy uczą się języka japońskiego.

Udział biegaczy z Takasaki w 18. PKO Poznań Maratonie
W dniach 12-16 października 2017 r. do Poznania przyjechała grupa biegaczy z Takasaki, którzy wzięli udział w 18. PKO Poznań Maratonie.
W dwunastoosobowej delegacji znaleźli się przedstawiciele Fundacji Takasaki, Klubu Lekkoatletycznego Yamada Denki oraz mieszkańcy miasta Takasaki. W organizację wizyty włączyły się Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji, Gabinet Prezydenta i Wydział Rozwoju Miasta. Odbyło się spotkanie między innymi z Zastępcą Prezydenta Tomaszem Lewandowskim, Dyrektor Wydziału Sportu dr Ewą Bąk i przedstawicielami POSiR. Goście zwiedzili też centrum Poznania,
z przewodnikiem turystycznym. Udział japońskich biegaczy w poznańskim maratonie jest między innymi efektem rozmów i starań na rzecz nawiązania współpracy między oboma miastami, podjętych jeszcze w 2016 roku i kontynuowanych w 2017 roku, w ramach wizyt przedstawicieli Takasaki w Poznaniu, na przykład w trakcie czerwcowej wiceburmistrza Takasaki.