Takasaki (Japonia)

Wiadomosci o miescie

Takaski to japońskie miasto położone w środkowej części wyspy Honsiu w prowincji Gunma, w odległości niespełna godziny jazdy pociągiem Shinkansen od Tokio. Miasto liczy około 370 tysięcy mieszkańców.

Takasaki jest znanym ośrodkiem przemysłowym, ważnym węzłem transportowym, miastem uniwersyteckim i prężnym centrum życia kulturalnego.

Takasaki to nazwa, którą być może znają miłośnicy polskiej siatkówki. Właśnie w Takasaki polska reprezentacja trenowała w 2016 roku przed turniejem kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Takasaki ma też zostać miejscem zgrupowań polskich olimpijczyków przed igrzyskami w Tokio.

Turyści chętnie odwiedzają Takasaki z uwagi na wyjątkowe dziedzictwo historyczne i atrakcje turystyczne oraz walory przyrodnicze. Innowacyjność i nowoczesne technologie to znak rozpoznawczy Takasaki. Funkcjonują tam nowoczesne parki biznesowe, przemysłowe i technologiczne. Takasaki na siedzibę obrały też światowej klasy placówki badawcze.


2018

Koncert "Impresje japońsko-polskie. Takasaki & Poznań", z udziałem chóru z Takasaki

W dniu 8 października 2018 r. w poznańskiej Auli Nova odbył się koncert "Impresje japońsko-polskie. Takasaki & Poznań" z udziałem blisko stuosobowego Chóru Takasaki Daiku z japońskiego miasta Takasaki (Beethoven's Symphony No 9 Chorus Group of Takasaki) pod dyrekcją Yoko Akabane i Chóru Kameralnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod dyrekcją prof. zw. dr hab. Krzysztofa Szydzisza. Wraz z chórem z Takasaki do Poznania przyjechał Wiceprzewodniczący Rady Miasta Takasaki, Yukio Negishi, będący jednocześnie wiceprzewodniczącym i chórzystą Takasaki Daiku.

Nazwę japońskiego chóru można przetłumaczyć jako Chór IX Symfonii z Miasta Takasaki, ponieważ zespół specjalizuje się w wykonaniach słynnej IX Symfonii d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena, której fragment znalazł się w programie poznańskiego koncertu. W programie koncertu znalazły się też utwory japońskie, polskie utwory ludowe oraz dzieła polskiej i europejskiej muzyki klasycznej. Kilka utworów chóry wykonały wspólnie.

Wydarzenie zorganizował Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania we współpracy z Teatrem Muzycznym, Chórem Kameralnym UAM oraz Centrum Wymiany Japonia-Polska. Koncert był muzycznym upominkiem dla mieszkańców Poznania i Wielkopolski z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przyszłorocznych obchodów 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią. Koncert był też rezultatem nieformalnych kontaktów między Takasaki
a Poznaniem, nawiązanych pod koniec 2016 roku.

W dniu 9 października 2018 r. w Pałacu Działyńskich z gośćmi z Takasaki spotkał się Przewodniczący Rady Miasta Poznania, Grzegorz Ganowicz. W czasie spotkania miał miejsce krótki recital fortepianowy w wykonaniu poznańskich artystów, a chórzyści z Takasaki odśpiewali japońską pieśń. Spotkanie było zwieńczeniem pobytu japońskiego chóru w Poznaniu i pożegnaniem przed dalszą podróżą chóru po Polsce.

Japońskie miasto Takasaki, położone w środkowej części wyspy Honsiu w prowincji Gunma, w odległości niespełna godziny jazdy pociągiem od Tokio, liczy około 300 tys. mieszkańców. Jest ośrodkiem przemysłowym, handlowym, węzłem transportowym, a także miastem akademickim i kulturalnym. Turyści chętnie odwiedzają Takasaki z uwagi na wyjątkowe dziedzictwo historyczne i atrakcje turystyczne oraz walory przyrodnicze.

Wymiana doświadczeń z Takasaki na temat polityki senioralnej oraz kulturalnej

W dniach 8-11 października 2018 r. Poznań odwiedziła również Saki Otsuka, przedstawicielka Wydziału Ubezpieczeń i Emerytur Urzędu Miasta Takasaki. Celem jej wizyty było zapoznanie się z założeniami polityki senioralnej oraz kulturalnej Poznania. Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury Cezary Ostrowski przedstawił priorytety i szczegółowe założenia poznańskiej polityki kulturalnej oraz zorganizował indywidualne zwiedzanie Teatru Polskiego oraz spotkanie z dyrektorem Teatru Polskiego Marcinem Kowalskim. Politykę senioralną przedstawili Lidia Płatek z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych i Wojciech Bauer, Dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych.

Biegacze z Takasaki uczestnikami poznańskiego maratonu

W 19. PKO Poznań Maratonie w dniu 14 października 2018 r. uczestniczyło pięciu maratończyków z japońskiego miasta Takasaki. Japońska reprezentacja nie po raz pierwszy pobiegła w maratonie w Poznaniu. W 2017 roku 18. PKO Poznań Maraton wygrała topowa maratonka z Takasaki, Haruna Takada. W czasie tegorocznej wizyty, maratończykom z Takasaki towarzyszyła oficjalna delegacja Takasaki Foundation i Takasaki Arena. Z gośćmi z Takasaki spotkały się dr Ewa Bąk, Dyrektor Wydziału Sportu i Iwona Matuszczak-Szulc, Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej. Omawiano dalsze, nieformalne kontakty między obydwoma miastami.


2017

Przewodniczący Rady i Wicemer Miasta Takasaki z wizytą w Poznaniu
1 czerwca 2017 r. w Urzędzie Miasta Poznania odbyło się spotkanie Przewodniczącego Grzegorza Ganowicza i Zastępcy Prezydenta Mariusza Wiśniewskiego z delegacją z japońskiego miasta Takasaki. Poznań odwiedził Przewodniczący Rady Miasta Takasaki Yoshihisa Sakasegawa wraz z Wicemerem Takasaki Kimiyasu Hyodo i delegacją Urzędu Miasta Takasaki, Takasaki Arena i Takasaki Foundation. W ramach tej wizyty kontynuowano rozmowy o możliwości nawiązania współpracy podjęte w styczniu br. w Poznaniu.

Wizyta w Poznaniu przedstawiciela Wydziału Finansowego Takasaki, wymiana doświadczeń na temat systemu podatkowego i polityki kulturalnej
W dniach 2-6 października 2017 r. Poznań odwiedził pan Masafumi Arai, pracownik Wydziału Finansowego Miasta Takasaki, odpowiedzialny za pobór podatków. Wizyta w Poznaniu została zorganizowana w ramach programu wyjazdowych szkoleń dla urzędników z Takasaki, finansowanego przez Miasto Takasaki w celu poprawy jakości obsługi swoich mieszkańców. W czasie pobytu pan Arai zapoznał się z systemem poboru podatków w Poznaniu oraz z polityką kulturalną miasta w zakresie organizacji czy wspierania festiwali muzycznych i filmowych. Pan Arai wziął udział w spotkaniach z Zastępcą Dyrektora Wydziału Finansowego Iwoną Maćkowiak, a także z Zastępcą Dyrektora Wydziału Kultury Cezarym Ostrowskim. Przedstawiciel Takasaki spotkał się też ze studentami Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, którzy uczą się języka japońskiego.

Udział biegaczy z Takasaki w 18. PKO Poznań Maratonie
W dniach 12-16 października 2017 r. do Poznania przyjechała grupa biegaczy z Takasaki, którzy wzięli udział w 18. PKO Poznań Maratonie. W dwunastoosobowej delegacji znaleźli się przedstawiciele Fundacji Takasaki, Klubu Lekkoatletycznego Yamada Denki oraz mieszkańcy miasta Takasaki. W organizację wizyty włączyły się Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji, Gabinet Prezydenta i Wydział Rozwoju Miasta. Odbyło się spotkanie między innymi z Zastępcą Prezydenta Tomaszem Lewandowskim, Dyrektor Wydziału Sportu dr Ewą Bąk i przedstawicielami POSiR. Goście zwiedzili też centrum Poznania, z przewodnikiem turystycznym. Udział japońskich biegaczy w poznańskim maratonie jest między innymi efektem rozmów i starań na rzecz nawiązania współpracy między oboma miastami, podjętych jeszcze w 2016 roku i kontynuowanych w 2017 roku, w ramach wizyt przedstawicieli Takasaki w Poznaniu, na przykład w trakcie czerwcowej wiceburmistrza Takasaki.