Hala, która scementuje...
 

Hala, która scementuje...

Elżbieta Kopczyńska- Urbaniak uczy matematyki i fizyki. Ggdyby mogła wybierać, wolałaby mieć lekcje z dziećmi z klas sportowych. Dlaczego? Są świetnie zorganizowane, zdyscyplinowane, dobrze współpracują i świetnie wiedzą, co to przegrana. Ona towarzyszy sportowcom od zawsze i ktoś, kto trenuje regularnie, bierze udział w zawodach, także wtedy, gdy poślizgnie się na teście z matmy, będzie umiał się podnieść. Młodzi sportowcy są też odporni na stres i trudne sytuacje. Dlatego fakt, że powstaje nowa, profesjonalna hala sportowa, jest dla pani Elżbiety czymś bardzo ważnym. To będzie hala, która scementuje naszą lokalną społeczność- mówi pani Kopczyńska- Urbaniak, wicedyrektor Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 5. Na tej inwestycji zyska cała Głuszyna. 

czytaj więcej
W nowym roku szkolnym- w całkiem odnowionej szacie...
 

W nowym roku szkolnym- w całkiem odnowionej szacie...

Nasza szkoła istnieje od sześćdziesięciu lat- mówi Andrzej Maciejak, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Poznaniu. Cieszę się, że przez te wszystkie lata tak pięknie wpisała się ona w mapę Winograd, współpracując z Radą Osiedla i mieszkańcami, martwił mnie tylko jej wygląd. Jak się dowiedziałem, że wpisano nas na listę placówek, objętych projektem termomodernizacji i ZSZ nr 2 otrzyma wkrótce- za prawie półtora miliona złotych- białą, nową szatę, bardzo się ucieszyłem.  Kto nie lubi zmian na lepsze? A u nas ostatnio pozmieniało się i to bardzo dużo. Dziękujemy.

Placówki, w których uczą się i kształcą zawodowo uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, są dla nas równie ważne, jak inne- mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty. Inwestujemy w ich remonty mając na uwadze nie tylko względy estetyczne, ale i  poprawę warunków, w jakich uczniowie nabywają umiejętności zawodowych. To owocuje coraz większą rzeszą chętnych do zatrudniania absolwentów tych szkół, a przecież fakt, że młodzież ta znajduje pracę bez problemu jest dla nas bardzo ważny. 

czytaj więcej
A tymczasem w przedszkolach...
 

A tymczasem w przedszkolach...

Lato, a więc z babcią nad morze, z rodzicami nad jezioro albo w góry-  i  co potem? Potem wielu przedszkolaków spędza letni czas w naszych placówkach. Czy dzieciaki chętnie korzystają z atrakcji, jakie oferują im przedszkola? U nas odpoczywają i bawią się dzieci z pięciu innych placówek, oprócz naszych przedszkolaków- mówi Teresa Grad, dyrektor Przedszkola nr 148. Chyba jest im u nas dobrze, bo niektóre narzekają, że są w tygodniu takie dni, jak niedziela. Bo wtedy przedszkole jest zamknięte. Nie dziwię się wcale. Mamy przepiękny ogród, mnóstwo atrakcyjnych przyrządów do zabawy, hamaki na drzewach, a nawet wycieczki do Aquanetu, na tak zwany "wodne" dni. Nasze dzieci są fajne. My w wakacje codziennie uczymy się angielskiego, bo to przecież jest przyjemność, a nie kara i nasze przedszkolaki z tego także potrafią się cieszyć.

Na czas wakacji Przedszkole nr 148 nie realizuje idei Planu Daltońskiegho, co czyni z powodzeniem podzcas pozostałych miesięcy. Warto wspomnieć, że w tym roku Przedszkole to obchodziło niezwykle ważny jubileusz - 40 lat istnienia placówki. Z tej okazji warto przyjrzeć się z bliska, dlaczego miejsce to jest tak niezwykłe

czytaj więcej
O tych, co wolą boiska...
 

O tych, co wolą boiska...

Boisko, boiskiem, ale my nie byłybyśmy sobą, gdybyśmy nie poszły o krok dalej- uśmiecha się Grażyna Szmyt ze Szkoły Podstawowej nr 7. Dlatego zorganizowałyśmy kilka obozów wyjazdowych dla naszych dzieci. Różnych, bo i piłki ręcznej, i rowerowy, i rekreacyjno- sportowy...Były treningi, ale i kąpiele w morzu, wizyta w starej kopalni Wanda, spotkanie ze strażakami z Międzychodu, którzy przewozili naszych uczniów łódkami demonstrując im, jak pomaga się powodzianom...Największą popularnością cieszył się wyjazd do Żurawińca w Puszczy Nadnoteckiej, gdzie sprawdzaliśmy, co w lesie piszczy, i po naszemu "godoliśmy", i kamienie malowaliśmy- uśmiecha się pani Grażyna. Wakacje na sportowo, to wcale nie musi być tylko piłka nożna,czy kort tenisowy.

Mnie cieszy jeszcze jedna rzecz- dodaje Anetta Dropińska-Pawlicka, dyrektor SP nr 7. Mianowicie to, że co roku udaje nam się pozyskać od zaprzyjaźnionej hurtowni trochę zabawek na nagrody za udział w konkursach, a także fakt, iż najbiedniejszym dzieciom możemy dofinansować nasze sportowo- edukacyjne wyjazdy. Efekt? Już dziś na ferie zimowe listy są zapełnione.

czytaj więcej
Cacuszko na Garbarach i nie tylko...
 

Cacuszko na Garbarach i nie tylko...

Ma sto dwa lata, a wygląda jak prześliczny młodzieniec. Można by rzec- pięknieje w oczach. Z dnia na dzień przybywa mu urody i świeżości. A wszystko za sprawą miasta Poznań, które w ostatnim tylko roku wydało na niego 1.650.000 złotych. Czy było warto?

Jak najbardziej- przekonuje Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty. Oczywiście, że warto było wyremontować Zespół Szkolno Przedszkolny nr 4 na Garbarach. Tego typu inwestycje wpisują się w poetykę rewitalizacji starych, zabytkowych kamienic w różnych dzielnicach miasta. To ważne dla mieszkańców, ale i dla włodarzy Poznania, by restaurować budynki- perełki architektury i to właśnie staramy się robić.

czytaj więcej
Ruszył drugi nabór do szkół!
 

Ruszył drugi nabór do szkół!

Ruszył drugi etap rekrutacji do szkół średnich. Miasto Poznań przygotowało ponad 3,8 tysiąca miejsc w liceach, technikach i szkołach branżowych - to szansa dla uczniów, którzy podczas pierwszego naboru nie dostali się do wybranej placówki.

czytaj więcej
Wakacje w mieście- atrakcji cała moc!
 

Wakacje w mieście- atrakcji cała moc!

Laboratorium Wyobraźni, Deli Park, Jump Arena, Muzeum Parowozów w Wolsztynie, a nawet alpakarium mogły zwiedzić dzieciaki, które skorzystały z tegorocznej oferty lata w mieście. Wszystkie nasze Domy Kultury, ale i szkoły, i Orliki miały i wciąż jeszcze mają wiele do zaoferowania tym, którzy nie wybrali morza czy gór na  letni wypoczynek. Gdyby mnie zapytać, czy dzieci, które zostają w Poznaniu mają gorzej od tych, które latem wyruszają w świat, powiedziałabym: w żadnym razie-mówi Małgorzata  Rościszewska, dyrektor MDK nr 1. Bo niby dlaczego? Tyle jest atrakcji w samym mieście, że trudno je nawet wyliczyć. Powiem tak- prawie wszystkie dzieci po naszych półkoloniach pytały, czy mogą się już zapisać "na za rok"! 

Przypomnijmy, że w MDK nr 1 trwa potężny remont. Za ponad 15 milionów złotych teren i budynki na Drodze Dębińskiej zostaną odnowione, i cała posesja w nowym roku nowym zalśni blaskiem. Będzie tam śliczna fontanna, nowe place zabaw- także dla dzieci niepełnosprawnych, ale też przeszklona galeria na dzieła młodych artystów.Ale wracajmy do wakacyjnych propozycji!


czytaj więcej
Szkoła, jak poligon...
 

Szkoła, jak poligon...

Moim zastępcom mówię jedno: jeśli przejdziesz przez dwudziestkę piątkę, dasz radę wszędzie- mówi Magadalena Katarzyńska- Radomska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 na poznańskiej Wildzie. Bo u nas, jak na poligonie, są zasieki, miny i pułapki. Trudne sytuacje strzelają ze wszystkich stron, ale my, dożyta pedagogicznie gwardia, dajemy radę. No przecież nie ma problemów, których nie da się rozwiązać. Tylko, że ja, mimo porównania rodem z wojennych ćwiczeń, w tych rozwiązaniach stanowczo preferuję pokój...

MAGDALENA- jej mama pracowała w szkole, więc atmosferą ocen w dzienniku, zeszytów w kratkę i linie nasiąkła od dzieciaka. Moja pierwsza praca? To świetlica w SP nr 90- uśmiecha się pani dyrektor. Potem funkcja dyrektora szkoły na Bosej, a dalej wicedyrektorstwo w kuratorium oświaty, no i wreszcie tu, na Wildzie, w olbrzymiej  szkole z zegarem. Mamy dzieci niepełnosprawne, klasy sportowe, integrację. W 37 oddziałach uczymy i wychowujemy dzieciaki z różnych rodzin, domów, środowisk. A dodatkowo wychowują się  tu przyszli dyrektorzy szkół i przedszkoli. "Wypuściłam" ich, jak dotąd, dziewiętnastu... 

czytaj więcej
Darmowe przejazdy dla uczniów!
 

Darmowe przejazdy dla uczniów!

Już od sierpnia tego roku uczniowie szkół podstawowych ze wszystkich miejscowości objętych porozumieniami międzygminnymi, będą podróżować liniami ZTM bezpłatnie. Rada Miasta Poznania zdecydowała również, że uprawnienie do zakupu atrakcyjnego cenowo Biletu Metropolitalnego będzie przysługiwało mieszkańcom wszystkich gmin, także spoza powiatu poznańskiego, objętych porozumieniem międzygminnym.

czytaj więcej
Podwójny rocznik w szkołach
 

Podwójny rocznik w szkołach

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do szkół średnich. W Poznaniu do żadnego z wybranych liceów, techników i szkół branżowych nie dostało się ponad 3,4 tys. uczniów. To kolejny skutek rządowej reformy edukacji. W tym roku, w wyniku zmian w oświacie, o możliwość kontynuowania nauki starali się jednocześnie absolwenci podstawówek i gimnazjów. Dzięki staraniom władz miasta uruchomiono wystarczającą liczbę miejsc dla wszystkich poznańskich uczniów, a także pomyślano o młodzieży z powiatu. Nie wszyscy jednak dostaną się tam, gdzie chcieli.

- Pomimo braku wsparcia finansowego i organizacyjnego rządu, zrobiliśmy, co w naszej mocy, by zapewnić uczniom wystarczającą liczbę miejsc w szkołach średnich. Wielu uczniów, pomimo ciężkiej pracy i dobrych wyników, nie dostanie się jednak do wybranej szkoły. To dramat tych młodych ludzi, za co winę ponosi wyłącznie Prawo i Sprawiedliwość. Ta reforma - co potwierdził także raport NIK - była nieprzemyślana i źle przygotowana. Spowodowała chaos i pogorszenie jakości edukacji. To porażka i przykład skrajnej nieodpowiedzialności tego rządu - mówi prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

W obliczu reformy i podwójnej rekrutacji Miasto Poznań wyszło naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i przygotowało w szkołach odpowiednią liczbę miejsc. Uwzględniono w tym nie tylko poznaniaków, ale też uczniów z powiatu, którzy co roku składają wnioski do poznańskich szkół.

czytaj więcej
Do Poznania przyjechali goście z Białorusi
 

Do Poznania przyjechali goście z Białorusi

Urząd Miasta Poznania odwiedzili uczniowie polskich szkół na Białorusi. Dzieci zwiedziły m. in. Sale Sesyjną i dowiedziały się, jakie obowiązki spoczywają na władzy miasta i miejskich radnych. O tym, jak działa samorząd opowiadał im Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

czytaj więcej
Otwarty Konkurs Ofert 2019
 

Otwarty Konkurs Ofert 2019

OTWARTY KONKURS OFERT na wsparcie realizacji zadania publicznego miasta Poznania w obszarze: "Nauka, szkolnictwo wyższe, edukacja, oświata i wychowanie" w roku 2019.

czytaj więcej
Naturalne place zabaw
 

Naturalne place zabaw

Labirynty z krzewów, kuchnie błotne i piaskowe wyspy - to tylko niektóre elementy, które zostaną zastosowane przy tworzeniu kolejnych naturalnych placów zabaw w poznańskich przedszkolach.

czytaj więcej
Nagrody dla nauczycieli
 

Nagrody dla nauczycieli

Około 90 nauczycieli, pedagogów i dyrektorów poznańskich szkół i przedszkoli odebrało nagrody Prezydenta Miasta Poznania. Uroczystość była okazją do podsumowania kończącego się roku szkolnego. Nie obyło się też bez odwołań do trudnej sytuacji w oświacie, w tym strajku nauczycieli.

czytaj więcej
Ostatni szkolny dzwonek
 

Ostatni szkolny dzwonek

Jest taki dzień, bardzo ciepły i czerwcowy, kiedy to wszystkie dzieci wesoło maszerują ze szkoły. Żegnamy dzisiaj rok szkolny 2018/2019. Był to czas wytężonej pracy, rozwoju osobistego i spełniania marzeń, nawet tych najskrytszych. Nadszedł moment odpoczynku, ale i podziękowań, które składamy na Państwa ręce.

czytaj więcej
O przedszkolakach słów kilka...
 

O przedszkolakach słów kilka...

W naszych przedszkolach dzieje się tyle dobrego, ciekawego, nowatorskiego i godnego podziwu, że nie o wszystkim zdążymy napisać parę choćby słów. Dziś spróbujemy odnotować kilka super fajnych imprez, którymi mogły się poszczycić placówki dla maluchów. Jedną z nich jest Festiwal Taneczny, organizowany przez Przedszkole nr 3. Tym razem nosił nazwę "na polską nutę" i otrzymał honorowy Patronat Prezydenta Miasta Poznania.Piękne tańce do polskich utworów muzycznych zaprezentowały pięcioletnie i sześcioletnie dzieci z: Przedszkola nr 30 "Mały Olimpijczyk", Przedszkola nr 77 "Koraliki", Przedszkola nr 155 "Polanie" i Przedszkola nr 3 "Promyczek". Wielką niespodzianką dla przedszkolaków okazał się  pokaz gimnastyki artystycznej w wykonaniu Wiktorii, Oliwii i Nadii - uczennic Szkoły Podstawowej nr 27. Dzieci z zapartym tchem podziwiały starsze koleżanki...

czytaj więcej
Nie straćcie zdobytej wolności!
 

Nie straćcie zdobytej wolności!

Gdy próbuję wam to wytłumaczyć, do głowy przychodzi mi jedno: pomyślcie o nas w ten sposób- jak bardzo trzeba być zdeterminowanym, żeby nie dbając o swoje życie, o swoje rodziny, dzieci i matki wyjść na ulicę wiedząc, że nie spotka nas za to nic dobrego- mówiła dziś Aleksandra Banasiak, uczestniczka Zrywu Czerwcowego z 1956 roku podczas uroczystych obchodów 63. rocznicy tych wydarzeń. Spotkaliśmy się znowu na placu Adama Mickiewicza i znowu zastanawiałam się przed naszym spotkaniem, co nowego mogę powiedzieć wam, młodym- mówiła dalej pani Aleksandra. Przypomnę może slogan z lat pięćdziesiątych. Mówiono i pisano do nas tak: kto podniesie rękę na władzę ludową, niech będzie pewien, że władza mu tę rękę odrąbie! I myśmy w to wierzyli. Więc jak bardzo dokuczyła nam bieda, nędza, szarość naszych dni, że weszliśmy prosto pod śmiercionośne kule. Dziś proszę was o jedno: nie straćcie tej wolności, o którą walczyli wasi ojcowie i dziadkowie. Liczę na was. I bardzo wam dziękuję!

czytaj więcej
Poznańskie dzieci pamiętają o Czerwcu '56!
 

Poznańskie dzieci pamiętają o Czerwcu '56!

Poznańscy uczniowie i przedszkolaki pamiętają o ofiarach robotniczego zrywu. W ramach akcji "Światełko dla Czerwca '56" posprzątali groby powstańców, którzy spoczywają na cmentarzu na Dębcu. Kwiaty na mogiłach bohaterów złożył też Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta Poznania.

To bardzo cenna inicjatywa- mówi Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty w Poznaniu. Musimy pamiętać o przeszłości, żeby w przyszłość iść jako ludzie wolni, uśmiechnięci, mający szansę na spełnianie swoich marzeń. Pamiętajmy, że ci, którzy walczyli o chleb w 56. roku, takiej szansy nie mieli...

czytaj więcej