Strajk nauczycieli - najważniejsze informacje!
 

Strajk nauczycieli - najważniejsze informacje!

Trwają rozmowy nauczycieli z rządem. Jeśli nie zostanie wypracowane porozumienie, w poniedziałek, 8 kwietnia w wielu szkołach i przedszkolach rozpocznie się strajk. Miasto Poznań od kilku tygodni przygotowuje się na taką ewentualność, chcąc - w ramach możliwości - wspomóc rodziców w zapewnieniu opieki nad dziećmi.

czytaj więcej
Poznań przygotowuje się do strajku nauczycieli
 

Poznań przygotowuje się do strajku nauczycieli

Jeśli strajk nauczycieli dojdzie do skutku, poznańskie instytucje kultury będą organizować dla dzieci dodatkowe zajęcia. Na stronie Miasta Poznania oraz na stronie Wydziału Oświaty (Poznański Serwis Oświatowy) na bieżąco będą zamieszczane informacje o sytuacji w placówkach. Miasto uruchomi też specjalną infolinię.

czytaj więcej
Ciepło, coraz cieplej...
 

Ciepło, coraz cieplej...

Ciepło jest u nas zawsze- uśmiecha się Hanna Konieczna- bez znaczenia jest tu pora roku. Czy wiosna, czy zima, w ciepłej atmosferze Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 odbywają się liczne zajęcia, warsztaty, zabawy, konkursy i przedstawienia. Nie sposób wyliczyć wszystkich, ale mogę się pochwalić, że ostatnim dużym wydarzeniem, na jakim zaszczycili nas obecnością pan Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania i pan Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty, był koncert pod hasłem: "Umieć mieć niepodległość". Byłam pod wrażeniem maestrii, z jaką młodzi ludzie wykonali piosenki, mówiące o ważnych, patriotycznych  sprawach. To nie był ciepły, to był wręcz gorący wieczór! A naprawdę gorąco będzie u nas w sierpniu, kiedy to zakończy się trwająca już od kilku miesięcy termomodernizacja budynku... 

czytaj więcej
Ogród Jordanowski nr 1 na nowo!
 

Ogród Jordanowski nr 1 na nowo!

Dziś nastąpiło oficjalne otwarcie zrewitalizowanej części Ogrodu Jordanowskiego przy ul. Solnej. Na zakończenie prac czekali nie tylko mieszkańcy fyrtla, ale także uczniowie pobliskich szkół. Projekt rewitalizacji zainicjowała Rada Osiedla Stare Miasto razem z dyrekcją Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego nr 2 (Sportowa "13"). Ostateczny kształt konsultowany był z różnymi grupami użytkowników, także z młodzieżą i dziećmi.  Zrewitalizowana obecnie część została zrealizowana ze środków Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego oraz grantów przyznawanych Przez Radę Osiedla Stare Miasto. 

czytaj więcej
Uwaga rodzice absolwentów! Zapraszamy na dodatkowe dyżury!
 

Uwaga rodzice absolwentów! Zapraszamy na dodatkowe dyżury!

Drodzy Rodzice i Absolwenci 8-letnich Szkół Podstawowych i 3-letnich Gimnazjów,

uprzejmie informujemy, że w dniach:
- 25 marca (poniedziałek)
- 08 kwietnia (poniedziałek)
pracownicy Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania pełnić będą dodatkowe dyżury w godzinach 14.00-17.00  i udzielać szczegółowych informacji dotyczących warunków rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych.

czytaj więcej
Zajęcia dodatkowe są GITES! I to nie tylko w ZSE nr 2!
 

Zajęcia dodatkowe są GITES! I to nie tylko w ZSE nr 2!

Nas interesuje informatyka, bo ona jest gites- uśmiecha się Sebastian Giedziun z Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2 w Poznaniu. A że mamy wielu uczniów, których nie tylko nie trzeba zaciągać do szkoły na siłę, ale wręcz trudno jest ich z niej wyrzucić, to od kilku lat prężnie działamy w kółku o nazwie GITES właśnie. Spotykamy się w tygodniu, ale i w soboty, czasem robimy sobie nocne gitesowanie i jesteśmy tu do rana, zabawiając się- i ucząc- w składanie komputerów, drukarek 3D, programowanie gier, ale i programów edukacyjnych. Bardzo często dostajemy sprzęt z odzysku, mamy tu na przykład ploter z firmy poligraficznej, który normalnie kosztuje kilkadziesiąt tysięcy, a my wzieliśmy zepsuty, naprawiliśmy i teraz jest nasz. I sobie na nim drukujemy różne rzeczy wysokoformatowe...

My z kolei z przyjemnością chlapiemy się wodą- uśmiecha się Małgorzata Kaszkowiak z SP nr 93. Woda - to świetny materiał do zabawy, ale też do poznawania świata. Jest wszędzie, choć wcale nie jest tak bardzo mocno dostępna. Przecież 97 procent wody na kuli ziemskiej- to woda słona. My na zajęciach pod tytułem: " HaDwaO-niezwykłe spotkania ze zwykłą wodą" uczymy się niby prostych, ale ciekawych rzeczy z nią związanych. Co tonie, a co pływa? Jak odzyskiwać czystą wodę z tej zanieczyszczonej?  Jak korzystać z niej mądrze?

czytaj więcej
Warsztaty dla przedszkoli!
 

Warsztaty dla przedszkoli!

Szanowni Państwo,

w nawiązaniu do konferencji na temat "Naturalnych placów zabaw w ogródkach przedszkolnych", którą organizowaliśmy w listopadzie 2018 r., serdecznie zapraszamy wszystkich dyrektorów przedszkoli do wzięcia udziału w warsztatach, które poprowadzi pani Anna Komorowska, specjalistka od projektowania naturalnych placów zabaw z "pracowni k." w Krakowie. Warsztaty te będą okazją do zaprojektowania swojego ogrodu przedszkolnego właśnie w duchu naturalnego placu zabaw i będą pogłębieniem informacji, jakie przekazywaliśmy podczas konferencji. 

czytaj więcej
ZASADY REKRUTACJI NA ROK SZKOLNY 2019/2020- dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów!
 

ZASADY REKRUTACJI NA ROK SZKOLNY 2019/2020- dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów!

 W roku szkolnym 2019/2020 odbędą się dwie odrębne rekrutacje: dla absolwentów 8-letnich szkół podstawowych i dla absolwentów 3-letnich gimnazjów. każdy uczeń ma prawo wyboru nie więcej niż 9 szkół oraz dowolnej liczby oddziałów w szkole.

Drogi Absolwencie 8-letniej szkoły podstawowej, możesz wybierać spośród następujących typów szkół ponadpodstawowych:

  • 4- letnie liceum ogólnokształcące,
  • 5- letnie technikum,
  • 3-letnia branżowa szkoła I stopnia.

Drogi Absolwencie 3-letniego gimnazjum, możesz wybierać spośród następujących typów szkół ponadgimnazjalnych:

  • 3- letnie liceum ogólnokształcące,
  • 4- letnie technikum,
  • 3-letnia branżowa szkoła I stopnia.
czytaj więcej
Rekrutacja do przedszkoli i szkół podstawowych
 

Rekrutacja do przedszkoli i szkół podstawowych

W poniedziałek, 4 marca rozpoczęła się rekrutacja do przedszkoli i szkół podstawowych. Pierwszy nabór zakończy się w kwietniu. Potem odbędzie się rekrutacja uzupełniająca. O tym, czy dziecko dostanie się do wybranej placówki, zdecyduje liczba zdobytych punktów. Zobacz, za co można je otrzymać oraz o czym należy pamiętać.Przedszkola i szkoły są przygotowane na przyjęcie dzieci. Miasto Poznań od kilku lat sukcesywnie zwiększa tam liczbę dostępnych miejsc - tak, aby zapewnić opiekę wszystkim chętnym dzieciom w wieku 3-6 lat. W ciągu trzech lat w poznańskich przedszkolach przybyło tysiąc miejsc (w roku szkolnym 2016/2017 - 500, 2017/2018 - 300, a 2019/2019 - kolejne 200). W przyszłym roku szkolnym 2019/2020 na dzieci czekać będzie aż 17 250 miejsc - 14 000 w przedszkolach prowadzonych przez Miasto Poznań, 1962 - w przedszkolach publicznych prowadzonych przez inny organ oraz 1288 w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych.

czytaj więcej
Miksolog? Barber? Uczeń klasy Galia? Czyli co mógł wybrać na Targach Edukacyjnych 2019 każdy z Was!
 

Miksolog? Barber? Uczeń klasy Galia? Czyli co mógł wybrać na Targach Edukacyjnych 2019 każdy z Was!

Ile szkół ma do wyboru moje dziecko? Czy wybór profilu- to wybór szkoły? Czy będą odrębne klasy dla absolwentów podstawówek i gimnazjów? Głównie te właśnie pytania nurtowały rodziców nastolatków, którzy odwiedzili tegoroczne, 23-cie już Targi Edukacyjne w Poznaniu. Bo było tak- we wtorek 26 lutego Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę, że nie do trzech, a do dziewięciu szkół ponadpodstawowych kandydować można w tym roku. A że każda szkoła oferuje po kilka klas- to tych wyborów może być nawet kilkadziesiąt. Wybór szkoły oznacza przecież możliwość dostania się na którykolwiek z oferowanych przez szkołę profili.

Na tegorocznych Targach zaprezentowało się aż 230 wystawców, w tym 140 szkoły z Poznania i powiatu. Dodatkowa atrakcją były "aleje zawodów", w których technika i branżówki oferowały swoje atrakcje zwiedzającym. Były gry na komputerze  w 3 D, konkursy, zabawy z robotami, fryzurami, ciasteczkami...Jednym słowem czym szkoła bogata, tym rada...

Zachęcam wszystkich - mlodych i starszych- do aktywnego zwiedzania  Targów Edukacyjnych- mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania otwierając trzydniową imprezę. Wyzwaniem dla nas, ale i dla dzieci- i ich rodziców- jest tak zwany podwójny rocznik, rodzi on nadzieje, ale też obawy, tym bardziej więc warto dokładnie zapoznać się z bogatą przecież ofertą poznańskich szkół.

czytaj więcej
Pociąg do pociągów, czyli o tych, co kochają koleje...
 

Pociąg do pociągów, czyli o tych, co kochają koleje...

Łukasz wie, że  to nie jest do końca normalne, żeby wstawać w niedziele rano po to, żeby pojechać na dworzec główny. Łukasz wie też, że dla zwykłego śmiertelnika nie ma kompletnie znaczenia, do jakiego wsiada pociągu, bo nie odróżnia przecież pendolino od elfa. On to rozumie, choć dla niego bez pociągów nie ma życia. Nigdy nie było. Jako przedszkolak, Łukasz nie marzył o niczym innym, tylko o tym, że spędzić- pod opieką dziadka- każde popołudnie na dworcu w Lwówku Śląskim. Dramatem był dzień, kiedy zamiast pociągu -z powodu jakiejś awarii- ludzi przewoził zastępczy tabor autobusowy...

Dlatego dla mnie podjęcie decyzji o tyym, że będę mieszkał w bursie w Poznaniu i w Poznaniu będę uczył się zawodu technika elektrenergetyka transportu szynowego była jasna i oczywista już w podstawówce- uśmiecha się Łukasz Domański, uczeń ZSK. Całe moje życie już teraz związane jest z koleją, w przyszłości będzie dokładnie tak samo. Jeśli powiem, że w niedzielę na dworcu głównym w Poznaniu nie tylko byłem świadkiem zerwania sieci trakcji, ale też porobiłem zdjęcia i wysłałem je całej naszej klasie, to pani nie uwierzy, co? A nas to naprawdę bardzo mocno kręci...

czytaj więcej
Uwaga! Uwaga! Ogłaszamy konkursy na stanowiska dyrektora!
 

Uwaga! Uwaga! Ogłaszamy konkursy na stanowiska dyrektora!

Szanowni Państwo!

Prezydent Poznania ogłasza konkurs narezydent Miasta Poznania ogłasza konkursy na stanowiska dyrektorów następujących publicznych przedszkoli:

1) Przedszkola nr 47, Senatorska 1; 

2)  Przedszkola nr 103, ul. Wierzbięcice 64. 

Do konkursu może przystąpić osoba, która spełnia łącznie następujące wymagania:  jest nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym, oraz:

a) posiada wykształcenie wyższe i tytuł zawodowy magister, magister inżynier lub równorzędny, oraz przygotowanie pedagogiczne i kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym przedszkolu, szkole, bądź posiada wykształcenie wyższe i tytuł zawodowy licencjat, inżynier lub równorzędny, oraz przygotowanie pedagogiczne i kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym przedszkolu,

b) ukończyła studia wyższe lub studia podyplomowe z zakresu zarządzania albo kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą, prowadzony zgodnie z przepisami w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli,

c) posiada co najmniej pięcioletni staż pracy pedagogicznej na stanowisku nauczyciela lub pięcioletni staż pracy dydaktycznej na stanowisku nauczyciela akademickiego,

czytaj więcej
Nowa hala- nowe medale!
 

Nowa hala- nowe medale!

Natalka miała trzy latka, jak zaczęła się bawić w akrobatykę. Szpagat, mostek, podskoki i piruety- nie widziała lepszego sposobu spędzania czasu, jak właśnie sport. Lubi to i tyle. A że musi przez to wstać wcześniej, niż inne dzieci w jej wieku? Że w szkole trzeba być już przed siódmą rano? Trudno, nie tylko sport wymaga w życiu wyrzeczeń. Laura też nie ma z tym problemu. Moja mama również kończyła akrobatykę, a ja chcę być tak wygimnastykowana i zgrabna, jak ona- uśmiecha się dziewczynka. Nie muszę być wielką mistrzynią, chociaż już w swoim życiu wygrywałam zawody. Ale będę na pewno dobrze zbudowaną panienką z dobrym samopoczuciem i wysoką samooceną. Krótko mówiąc- dzięki uprawianiu gimnastyki artystycznej w Zespole Szkół nr 8 będę zgrabna, ładna i powabna...

czytaj więcej
Uwaga! Uwaga! Ogłaszamy konkursy na stanowiska dyrektora!
 

Uwaga! Uwaga! Ogłaszamy konkursy na stanowiska dyrektora!

Szanowni Państwo!

Prezydent Miasta Poznania ogłasza konkursy na stanowiska dyrektorów następujących placówek oświatowych:

1)      Przedszkola nr 100, ul. Swoboda 57;

2)      Przedszkola nr 155, os. Winiary 2;

3)      Szkoły Podstawowej nr 80 im. Kornela Makuszyńskiego, ul. Pogodna 84.

4)      Szkoły Podstawowej nr 92 z Oddziałami Przysposabiającymi do Pracy im. Igancego Jana Paderewskiego, ul. Słowackiego 58/60.

czytaj więcej
Rozstrzygnięcie Otwartego Konkursu Ofert na wsparcie realizacji zadań Miasta Poznania w obszarze "Nauka, szkolnictwo wyższe, edukacja, oświata i wychowanie" w roku 2019.
 

Rozstrzygnięcie Otwartego Konkursu Ofert na wsparcie realizacji zadań Miasta Poznania w obszarze "Nauka, szkolnictwo wyższe, edukacja, oświata i wychowanie" w roku 2019.

Zarządzeniem Nr 89/2019/P z dnia 6 lutego 2019 roku Prezydent Miasta Poznania dokonał wyboru najkorzystniejszych ofert na realizację zadań publicznych w roku 2019 w obszarze "Nauka, szkolnictwo wyższe, edukacja, oświata i wychowanie" realizowanych przez podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych.

czytaj więcej
Nabór do szkół podstawowych i przedszkoli!
 

Nabór do szkół podstawowych i przedszkoli!

RODZICE DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM ORAZ ROZPOCZYNAJĄCYCH NAUKĘ W KLASIE I SZKOŁY PODSTAWOWEJ! UWAGA!

Wydział Oświaty przekazuje w załączeniu:

-kryteria i terminy rekrutacji  do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych,

-kryteria i terminy rekrutacji do klas pierwszych w szkole podstawowej.Ponadto przekazujemy informację dotyczącą:

-terminów składania zgłoszeń uczniów do klas IV i VII szkół przekształconych  z dotychczasowych gimnazjów (do SP 2, 33, 47, 67, 72, 91).

-terminów rekrutacji do klas VII dwujęzycznych w szkołach podstawowych.

czytaj więcej
Ekologia i nowoczesna technologia - to można połączyć!
 

Ekologia i nowoczesna technologia - to można połączyć!

Jak rozwiązywać problemy dotyczące ochrony środowiska, wykorzystując przy tym kodowanie i programowanie? Wiedzą już o tym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 77. W poniedziałek otwarto tam nowoczesną pracownię Code for Green, czyli innowacyjny program edukacji cyfrowej. Młodzież, która bierze w nim udział, na lekcjach uczy się programowania i kodowania, rozwijając przy tym wiedzę i umiejętności związane m.in. z ekologią i ochroną klimatu. W szkołach zaangażowanych w projekt powstają nowoczesne pracownie, w których uczniowie prowadzą badania naukowe oraz rozwijają wiedzę i umiejętności, które pozwolą im w przyszłości skutecznie dbać o środowisko.

czytaj więcej