Młodzi poznaniacy upamiętnili bohaterów Akcji Bollwerk

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 40 przypomnieli w środę o żołnierzach Armii Krajowej i mieszkańcach Chwaliszewa, którzy 82 lata temu zniszczyli magazyny Wehrmachtu w porcie rzecznym nad Wartą.

Upamiętnili bohaterów Akcji Bollwerk - grafika artykułu
Upamiętnili bohaterów Akcji Bollwerk

Poznanianki i poznaniaków reprezentował Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta oraz Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. 

- Była to największa operacja Polskiego Państwa Podziemnego przeprowadzona w czasie II wojny światowej w regionie. Żołnierze AK i mieszkańcy Chwaliszewa postanowili spalić magazyny, które zaopatrywały wojska niemieckie na froncie wschodnim - po to, by utrudnić im walkę. Działali w bardzo trudnych warunkach, ryzykując swoje życie, za co ostatecznie zapłacili najwyższą cenę - mówił Mariusz Wiśniewski. - Dziękuję uczniom, dyrekcji i nauczycielom SP 40, którzy - niezmiennie od lat - robią tak wiele dla upamiętnienia Akcji Bollwerk - dodał. 

Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali program artystyczny. W wydarzeniu oprócz reprezentantów Miasta wzięli także udział m.in. przedstawiciele władz regionalnych, organizacji kombatanckich oraz dyrekcja Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 40 im. Mieszka I.

Kilka dni wcześniej, 21 lutego złożono kwiaty pod pomnikiem Akcji Bollwerk. Obelisk ufundowali mieszkańcy Poznania w 1982 roku. Stoi on przy ulicy Estkowskiego, w pobliżu ul. Szyperskiej. 

Akcja Bollwerk odbyła się w nocy z 20 na 21 lutego 1942 r. Została przeprowadzona przez Wielkopolskie Kierownictwo Związku Odwetu ZWZ-AK na rozkaz Naczelnego Wodza, gen. Władysława Sikorskiego. Polegała na spaleniu kompleksu magazynowego portu rzecznego w Poznaniu. Wzięli w niej udział żołnierze Armii Krajowej i kilku mieszkańców Chwaliszewa. Jednym z bohaterów tamtej brawurowej dywersji był Antoni Gąsiorowski, zwany Ślepym Antkiem. Zwerbowany do AK, przyczynił się do przygotowania i pomyślnego zakończenia ataku.

Celem akcji było przede wszystkim zniszczenie zgromadzonych w magazynach zapasów (kompletów ogumienia dla pojazdów bojowych, broni, żywności, a także wielkiej liczby koców i ciepłej odzieży) dla żołnierzy niemieckich walczących na froncie wschodnim. Ważnym elementem planu było upozorowanie przypadkowego zapłonu, tak by policja nie miała podstaw do podejrzenia o sabotaż. 

Operacja powiodła się, magazyny spłonęły, jednak niedługo po jej zakończeniu doszło do masowych aresztowań. Niektórzy członkowie akcji po brutalnych przesłuchaniach zostali skazani na śmierć i straceni w więzieniu przy ul. Młyńskiej. 

Organizatorem uroczystości było Miasto Poznań, a współorganizatorami: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Zarząd Okręgu Wielkopolska - "Środowisko Pałac" oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 40 im. Mieszka I w Poznaniu.

JZ