IV Bieg "POZNAŃ wspiera zawodowców" 26 kwietnia 2023r.

ul. Rybaki 17, Poznań

Dyrektor Zespołu Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu zaprasza uczniów szkół podstawowych klas 5-6 i 7-8 do udziału w Biegu Zawodowców na dystansie 1000 m. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem ,,POZNAŃ wspiera zawodowców".
Zachęcamy do włączenia w tę inicjatywę również uczniów z Ukrainy, którzy w ostatnim czasie podjęli naukę w Państwa szkołach.
Limit zawodników na jedną szkołę podstawową wynosi 20 osób + nauczyciele/opiekunowie
Zapisy grup prosimy przesyłać na adres: biegzawodowcow@wp.pl
O udziale w biegu decyduje kolejność zgłoszeń oraz spełnienie wymogów formalnych (dostarczenie do Biura Zawodów podpisanego przez rodzica/opiekuna oświadczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w biegu oraz zgody na wykorzystanie wizerunku dziecka).
Udział w biegu jest bezpłatny.
W załączeniu przesyłamy regulamin, harmonogram biegu oraz zgody/oświadczenia dla rodziców/opiekunów uczniów.
Szczegółowe informacje na temat IV Biegu Zawodowców dostępne są pod numerem tel. 61 833 38 35, na stronie internetowej szkoły oraz Facebooku ZSB1.
IV Bieg Zawodowców został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Poznania.

Kampania edukacyjna nt. retencji wód opadowych w szkołach podstawowych

ul. Lutycka 95, 60-478 Poznań

W celu zwiększania świadomości ekologicznej młodych mieszkańców Poznania, Spółka Aquanet Retencja przygotowała kampanię edukacyjną nt. retencji wód opadowych. Kampania skierowana jest do uczniów i uczennic klas czwartych szkół podstawowych na terenie miasta Poznania. Kampania prowadzona jest przy współpracy ze spółką Termy Maltańskie. Planowany termin jej realizacji to 22 marca - Światowy Dzień Wody.

W trakcie czterdziestu pięciu minut uczniowie i uczennice obejrzą film edukacyjny, odpowiedzą na pytania z karty pracy oraz wezmą udział w dyskusji i pracy grupowej. Dzieci dowiedzą się: czym jest deszcz, jak powstaje, w jaki sposób można go zbierać, czym różni się woda kranowa od deszczowej oraz dlaczego warto wykorzystywać deszczówkę.

W celu zwiększenia zaangażowania odbiorców, w ramach kampanii przygotowano również konkurs. Na koniec lekcji dzieci otrzymają komiks z przygodami Dropci i Dropka - dwóch kropelek wody, maskotek kampanii. Zadaniem uczniów i uczennic będzie rozwinięcie historii kropelek w kontekście tego, w jaki sposób mogą wykorzystywać wodę deszczową. Klasa która zaproponuje najlepsze i najbardziej kreatywne rozwiązanie, zostanie nagrodzona 3-miesięcznymi karnetami do Term Maltańskich, a na terenie placówki do której uczęszcza zwycięska klasa, Aquanet Retencja wybuduje ogród deszczowy.

Link do materiałów edukacyjnych opracowywanych w ramach kampanii edukacyjnej nt. retencji wód opadowych. 

https://cloud.aquanet.pl/s/FPc7farkPweiAFd

Bezpłatny warsztat online JAK ROZWIJAĆ WŁASNĄ ZATRUDNIALNOŚĆ - 14.03.2023

www.cwrkdiz.poznan.pl

Szanowni Państwo

Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu organizuje 14.03.2023 r.  (wtorek) w godzinach 9:00-9:45 bezpłatny warsztat w formie online pt. "JAK ROZWIJAĆ WŁASNĄ ZATRUDNIALNOŚĆ?

Podczas spotkania omówione zostaną tematy:

- Czym jest zatrudnialność?

- Dlaczego inni od razu znajdują zatrudnienie a inni szukają pracy bardzo długo?

- Od czego zależy sukces na rynku pracy?

- Jak można rozwijać własne zasoby karierowe?

ZACHĘCAMY do udziału w warsztatach uczniów szkół ponadpodstawowych, doradców zawodowych, pedagogów i wychowawców, dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o rozesłanie tej informacji do podległych Państwu jednostek w celu promocji tego warsztatu. Mamy nadzieję, że poruszane treści przełożą się w wymierny sposób na efektywne podejście młodzieży do poszukiwania pracy a nauczycieli/wychowawców czy doradców zawodowych wesprą w przekazywaniu wiedzy w zakresie zatrudnialności.

Warsztaty poprowadzi prof. UAM dr hab. MAŁGORZATA ROSALSKA - pedagog, doradca zawodowy, profesor w Zakładzie Kształcenia Ustawicznego i Doradztwa Zawodowego na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w problematyce z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego, polityki rynku pracy, edukacji dorosłych i polityki oświatowej. Autorka wielu publikacji z zakresu doradztwa zawodowego oraz programów szkoleniowych dla doradców.

Zainteresowanych prosimy o rejestrację pod linkiem: https://forms.gle/g8VrnXM8hbfU2mMv9

Liczba uczestników ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Do zobaczenia!

Polsko-niemieckie forum "Wielojęzyczność, nowoczesne technologie i współpraca w zespole wielokulturowym w kształceniu zawodowym"

ul. Górecka 1

Szanowni Państwo,
zapraszamy serdecznie do udziału w forum w ramach projektu "DIALOG ZAWODOWY PL-DE". Spotykamy się już 9 marca 2023 r., o godzinie 15.00 w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Wydarzenie służy wzmocnieniu współpracy, wymianie doświadczeń i informacji w obszarze kształcenia zawodowego między organizacjami z Wielkopolski i Brandenburgii, a także zdobywaniu wiedzy i umiejętności związanej z tematyką zawodową. Głównymi tematami rozmów oraz warsztatów będą w tym roku: wielojęzyczność, interaktywne narzędzia i programy edukacyjne oraz współpraca w środowisku wielokulturowym podczas projektów młodzieżowych w kształceniu zawodowym.

Konferencja "Podnoszenie umiejętności zawodowych poprzez uczestnictwo w konkursie SkillsPoland i EuroSkills" - 16 marca 2023, Poznań

Poznań

Wielkopolski Kurator Oświaty oraz Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji serdecznie zaprasza do udziału w konferencji nt. Podnoszenie umiejętności zawodowych poprzez uczestnictwo w konkursie SkillsPoland i EuroSkills.

Celem przedsięwzięcia jest promowanie kształcenia zawodowego oraz udziału w olimpiadach zawodowych SkillsPoland i EuroSkills.

Konferencja skierowana jest do dyrektorów i nauczycieli branżowych szkół I i II stopnia, techników, centrów kształcenia zawodowego, placówek kształcenia ustawicznego, doradców zawodowych, nauczycieli koordynatorów doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych, przedstawicieli JST.

Wydarzenie odbędzie się w sali sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego 16 marca 2023 roku, w godzinach 11.00 - 13.30.

Zapisy na konferencję odbywają się poprzez formularz zgłoszeniowy.

XI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny -PISANKA 2023"

.

Organizatorem konkursu jest Zespół Ogrodów Jordanowskich oddział OJ2 w Poznaniu.

Do współpracy zapraszamy szkoły, placówki pozaszkolne i osoby indywidualne.

Pielęgnując polskie tradycje wielkanocne, zachęcamy do pracy twórczej przy wykonaniu pisanek przez dzieci i młodzież w wieku od 5 do 16 lat. Praca musi mieć kształt jajka, wielkość dowolna, ozdobionego w oryginalny sposób  przy zastosowaniu dowolnej techniki.
Prace konkursowe będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych:
od 5 do 8 lat
od 9 do 12 lat
od 13 do 16 lat

Dodatkowo zostanie przyznana specjalna nagroda - Grand Prix w kategorii tradycyjna pisanka wielkanocna. Sponsorem nagrody jest Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno- Spożywczego w Szreniawie.

Prace konkursowe można składać osobiście w siedzibie lub wysłać pocztą do dnia 29 marca 2023 r. do godziny 19.00  na adres:

Zespół Ogrodów  Jordanowskich oddział OJ2

ul. Przybyszewskiego 30 a, 60-561 Poznań z dopiskiem "Pisanka 2023"                                                                                                                 
Autorzy zwycięskich prac zostaną powiadomieni o wyniku konkursu.

Zapraszam do wzięcia udziału i zapoznania się  z regulaminem konkursu.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem tel. 61 847 36 27 oraz na stronie www.oj2poznan.pl


Konkurs Plastyczny "Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego. W podróży dookoła świata"

ul. Jarochowskiego 62, 60-246 Poznań

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do wykonania pracy na Konkurs "Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego. W podróży dookoła świata". Termin nadsyłania prac mija 9 marca 2023 roku, a wręczenie nagród odbędzie się w rocznicę odkrycia najwyższego szczytu lądowej części Australii przez badacza z Głuszyny.

Konkurs "Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego. W podróży dookoła świata" odbywa się w ramach obchodów Roku "wybitnego badacza, podróżnika, odkrywcy i filantropa, pierwszego Polak, który okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych" w stolicy Wielkopolski, gdyż urodził się 20 lipca 1797 roku w Głuszynie (dzielnica Poznania), a zmarł 6 października 1873 w Londynie. Gala wręczenia nagród odbędzie się 12 marca 2023 roku tj. w dniu rocznicy odkrycia przez Strzeleckiego najwyższego szczytu lądowej części Australii, który nazwał imieniem Tadeusza Kościuszki po wejściu 2228 m n.p.m.

Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół nr 8 w Poznaniu, na terenie którego znajduje się pomnik Pawła Edmunda Strzeleckiego, gdyż był patronem Gimnazjum nr 53 mieszczącego się w tym budynku przed reformą edukacji.

Uczestnicy konkursu mają za zadanie wykonanie pracy plastycznej na temat "Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego. W podróży dookoła świata" przedstawiając wybrane, ciekawe, niezwykłe miejsce na mapie świata, które chcieliby odwiedzić, a związane są z życiorysem Pawła Edmunda Strzeleckiego. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, a jury będzie oceniać prace w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I - III oraz klasy IV-VII.

Dodatkowe informacje:

- Jeden autor może złożyć jedną pracę plastyczną, a z każdej szkoły można złożyć do 4 prac w każdej kategorii wiekowej.

- Format prac plastycznych - wyłącznie A4.

- Technika wykonania pracy jest dowolna (farby plakatowe, akwarela, rysunek kredką, ołówkiem, piórkiem, itp.). Dopuszcza się tylko prace wykonane na papierze. Nie będą brane pod uwagę prace przestrzenne.

- Do prac należy dołączyć kartę uczestnictwa (poniżej), którą powinien podpisać rodzic lub osoba uprawniona do reprezentowania dziecka.

- Prace należy czytelnie podpisać na odwrocie podając imię, nazwisko, klasę, nazwę szkoły i nr telefonu do szkoły.

- Udział w konkursie jest równoznaczny z akceptacją regulaminu, zgodę na publikację pracy w mediach społecznościowych, stronach internetowych organizatora i Miasta Poznań oraz mediach.

- Szczegółowe informacje na www.sp69sms.pl

Ostatnie dni zapisów do Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku"

ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. 7 02-366 Warszawa

Ostatnie dni zapisów do XXIII edycji Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" - największego Turnieju piłkarskiego dla dzieci w Europie. - termin mija ostatecznie we wtorek 28 lutego 2023 roku.

    Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, gdyż skierowana jest wyłącznie do placówek oświatowych.

    Zachęcamy do sprawdzenia jakie szkoły z Państwa regionu zapisały się do Turnieju i przesłanie informacji o naszej inicjatywie do tych szkół, które nie widnieją na liście zgłoszeń. Wykaz zapisanych podmiotów znajduje się TUTAJ.

    Wszystkie rozgrywki w ramach eliminacji gminnych i powiatowych będą się odbywały w tygodniu w ramach zajęć szkolnych. Dla nauczycieli biorących udział w Turnieju czekają upominki w postaci koszulki piłkarskiej, a najbardziej aktywne szkoły otrzymają od Polskiego Związku Piłki Nożnej sprzęt sportowy.

    Turniej "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" dzięki dużemu zaangażowaniu środowiska piłkarskiego i firmy MASPEX (właściciel marki Tymbark) od lat jest bardzo atrakcyjnym Turniejem, w którym chcą brać udział tysiące dzieci w całej Polsce. Na dziś liczba zapisanych drużyn jest już większa niż w zeszłym roku, co pokazuje, że Turniej cieszy się coraz większą popularnością. Chcemy, aby Turniej "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" trafił do jak największej liczby szkół tak, żeby dzieci z każdej miejscowości w Polsce miały szansę wziąć w nim udział.

    Turniej jest objęty honorowym patronatem Prezydenta RP. Minister Edukacji i Nauki znalazł się w komitecie honorowym przedsięwzięcia

    Pozdrawiamy

    Komitet Organizacyjny Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku"

Klub dla dzieci i młodzieży z afazją

os. Jana III Sobieskiego 102 60-688 Poznań

Szkoła Podstawowa nr 68 nawiązała współpracę ze Stowarzyszeniem Razem Rozkodujmy Afazję. Celem stowarzyszenia jest między innymi wprowadzenie idei spotkań dzieci z afazją rozwojową i ich rodziców.

Dyrekcja placówki została zaproszona do wspólpracy i chetnie zapewni przestrzeń do spotkań klubu. Spotkania będą sie odbywać w pierwszy piatek miesiąca w godzinach 17.00 - 19.00 w Szkole Podstawowej nr 68 , os. Jana III Sobieskiego 102. Pierwsze zapolanowano na 3 marca

"Mokradła są ważne!"

Szkoła Leśna na Barbarce, Stowarzyszenie "Tilia"

Celem konkursu jest zachęcenie do obserwacji przyrodniczych, zwrócenie uwagi na rolę w utrzymaniu bioróżnorodności ekosystemów wodnych i bagiennych, zwrócenie uwagi na zanikanie naturalnych niewielkich zbiorników wodnych, mokradeł i bagien w związku z działalnością człowieka, ale i zmianami klimatu (susze), rozwijanie myślenia przyczynowo skutkowego i  refleksyjnego myślenia, rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, szczególnie wśród dzieci i młodzieży szkolnej, zwrócenie uwagi na zależności występujące w świecie przyrody.
Konkurs zostanie przeprowadzony w następujących kategoriach wiekowych:
a) przedszkola - uzupełnienie kolorowanek,
b) I-III klasy szkoły podstawowej - dokończenie historii komiksowej,
c) IV-VI klasy szkoły podstawowej - wykonanie pełnej pracy komiksowej,
d) VII-VIII klasy szkoły podstawowej - wykonanie pełnej pracy komiksowej,
e) szkoły ponadpodstawowe- wykonanie pełnej pracy komiksowej.

Na prace czekamy do  05.05.2023 r. (liczy się data wpływu do Szkoły Leśnej na Barbarce). Informacja o wynikach konkursu zostanie zamieszczona na stronie projektu do 31.05.2023r. z laureatami konkursu skontaktujemy się telefonicznie a nagrody prześlemy pocztą do końca czerwca 2023r. W załączeniu materiały promocyjne i regulamin konkursu.

Dzieci przeciwko wojnie w Ukrainie

czekala.p@gmail.com

24 lutego przypada pierwsza rocznica rosyjskiej napaści na Ukrainę. To tragedia, którą trudno zrozumieć dorosłym, a co dopiero dzieciom. Temat jest im jednak dobrze znany, bo w wielu klasach w sąsiednich ławkach zasiedli uczniowie z Ukrainy. Teraz nadarza się okazja, by wspólnie wyrazić sprzeciw wobec wojny i okrucieństwa jakie za sobą niesie. Dlatego Koalicja Sztuka Uczenia zachęca wszystkie szkoły do zorganizowania wspólnego śpiewania przez dzieci piosenki "Drzewo pokoju".

Wydarzenie zaplanowano na 24 lutego, w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie. - Niech dziecięcy apel o pokój po polsku i ukraińsku zabrzmi w poznańskich szkołach w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie! Niech połączy wspólną myślą wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców poznańskich szkół, społeczność polską i ukraińską - apeluje Koalicja Sztuka Uczenia i zachęca szkoły w całej Polsce do przyłączenia się do tej inicjatywy muzycznego protest-songu przeciw przemocy w Ukrainie i na świecie. Piosenka niesie za sobą uniwersalne przesłanie, a jej tekst przygotowano w dwóch wersjach językowych - polskiej i ukraińskiej. Jako pierwsze "Drzewo pokoju" wykonały dzieci z poznańskich szkół. Polską wersję nagrały dzieci ze Szkoły Łejery, wersję ukraińską dzieci ze Szkoły Musicalu Erato wraz z ich ukraińskimi przyjaciółmi/gośćmi. Autorką tekstu jest Ewa Skarżyńska, a muzyki poznański kompozytor Mariusz Matuszewski. na język ukraiński tekst przetłumaczyła Switłana Bresławska, poetka i tłumaczka ukraińska, prezes Oddziału Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy w Iwano-Frankiwsku, która przybyła rok temu do Poznania na obchody rocznicy wyzwolenia miasta i pozostała w stolicy Wielkopolski. Linki z materiałami do wykorzystania w szkołach (teksty, nuty, piosenka w 2 wersjach i podkład muzyczny) udostępniono na stronie https://elementarz.org/materialy-ukrainskie/ Piosenka jest adaptacją wiersza z podręcznika Marii Lorek "My i nasza szkoła". Wszystkie materiały są na wolnych licencjach i można z nich dowolnie korzystać. Więcej informacji o inicjatywie śpiewnika polsko-ukraińskiego Sztuki Uczenia na stronie https://elementarz.org/edukacja-przez-sztuke-drzewo-pokoju-piosenki-polsko-ukrainskie/

"My dzieci z całego świata bez względu na kolor skóry Pragniemy, by pokój wszędzie jak drzewo urastał w chmury." (...) "A kiedy pieśń tę posłyszą gałęzie naszego drzewa, tak będą, jak nasze serca we wszystkich językach śpiewać!" (...) "A chociaż z różnych języków pragnienie nasze wyrasta, drzewo pokoju jest jedno i wszystkie połączy miasta." "І хоч у різних мовах бажання наше зростає дерево миру чудове і різні міста єднає"

Wielkoformatowa i edukacyjna wystawa fotografii "DZIECI ŚWIATA" Elżbiety Dzikowskiej w Poznaniu!

King Cross

Galeria handlowa King Cross Marcelin postanowiła podarować poznańskim dzieciom wielkoformatową i edukacyjną wystawę fotografii « Dzieci Świata » naszej cenionej podróżniczki, Elżbiety Dzikowskiej, przemierzającej od wielu już lat kontynenty, znanej wszystkim widzom, m.in., z legendarnego programu Pieprz i Wanilia, zrealizowanego dla TVP wraz z Tonym Halikiem. 
W dniach 30 stycznia - 18 lutego 2023, poznańskie dzieci będą mogły zaprzyjaźnić się ze swoimi rówieśnikami z różnych stron świata w przestrzeni galerii handlowej King Cross Marcelin. Wystawa jest ogólnodostępna i nieodpłatna. Wystawie towarzyszy konkurs plastyczny « Mój przyjaciel z dalekiego świata » dla dzieci w wieku od lat 6 do 12.  
 « Dzieci Świata » to kolejna wystawa po « Uśmiechu Świata » przepełniona różnorodnością kulturową, empatią, wiarą i nadzieją, z niezwykłą wnikliwością prezentująca dolę i niedolę najmłodszych mieszkańców naszego globu, a przede wszystkim tych z Azji, Afryki czy Ameryki Łacińskiej. Jak pisze autorka w albumie « Dzieci w fotografii Elżbiety Dzikowskiej »: "Tam się dzieci rodzi najwięcej, tam ich los jest najtrudniejszy, ale tak samo jak w Polsce kochają swe dzieci tamtejsi rodzice, tak samo pragną by ich przyszłość była lepsza. Chciałabym, aby (...) polskie dzieci zaprzyjaźniły się z przedstawionymi na moich fotografiach rówieśnikami." 
Dzieci w fotografiach Elżbiety Dzikowskiej najczęściej żyją w biedzie, bez możliwości nauki, od najmłodszych lat pracując, aby wspomóc rodziców, opiekują się młodszym rodzeństwem, niejednokrotnie głodują. Pomimo wielu trosk i przeciwieństw losu starają się znaleźć czas na zabawę i dzielą się z nami tym, co mają najcenniejsze, uśmiechem, który jest najkrótszą drogą do serca.  
Mamy nadzieję, że wydarzenie będzie okazją do zwrócenia uwagi na problemy i potrzeby dzieci w najdalszych zakątkach świata, a jednocześnie impulsem do niesienia Im pomocy.  
Wystawa fotografii « Dzieci Świata » Elżbiety Dzikowskiej została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania i UNICEF Polska.   

Pracuję w szkole w czasach migracji - kurs

Centrum Edukacji Obywatelskiej  ul. Noakowskiego 10/1, 00-666 Warszawa

Nabór do bezpłatnego kursu dla nauczycieli szkół, w których uczą się uczniowie z doświadczeniem migracji organizowanego przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej.
W ramach kursu będą  organizowane bezpłatne warsztaty w Poznaniu.

Konkurs "Nasz pomysł na ochronę środowiska"

al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań

Celem Konkursu "Nasz pomysł na ochronę środowiska" jest kształtowanie i podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, zarówno poprzez promowanie pozytywnych zachowań w zakresie ochrony środowiska i przyrody, jak i zwracanie uwagi na zagrożenia dla tych wspólnych dóbr.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z podziałem na dwie kategorie:

  1. Kategoria I: uczniowie klas 6, 7 i 8 szkół podstawowych województwa wielkopolskiego.
  2. Kategoria II: uczniowie szkół ponadpodstawowych województwa wielkopolskiego.

Zadaniem Konkursowym VIII edycji Konkursu jest stworzenie i przygotowanie scenariusza Przyrodniczej gry terenowej pod hasłem "Poznaję i dbam o lokalną przyrodę......"/"Lokalni strażnicy przyrody" przez reprezentujących jedną szkołę trzyosobowy zespół uczniów.

Zbiórka elektroodpadów na WOŚP

ul. 28 Czerwca 1956 r. 404, 61-441 Poznań

Dzień dobry Państwu! 

Zbieramy elektroodpady na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Każdy z was może dołączyć do akcji oddając zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny. Do zbiórki mogą przystąpić również szkoły i przedszkola. Zachęcamy, byście poinformowali o tym w placówkach waszych dzieci lub wnucząt. Liczy się każdy zużyty sprzęt, bo im więcej zbierzemy elektroodpadów, tym wyższa kwota zostanie wpłacona na konto WOŚP. 

Urząd Miasta Poznania wspólnie z Zakładem Zagospodarowania Odpadów, Palmiarnią Poznańską, Fundacją Odzyskaj Środowisko, Firmą MB Recycling zbiórkę elektroodpadów prowadzi do końca lutego. Zużyty sprzęt zbieramy: 

  • do pojemników ustawionych na terenie Poznania (lokalizacja pojemników w linku do mapy i w załączonym pliku PDF), 
  • w poznańskich szkołach i przedszkolach, a także w sztabie miejskim na terenie MTP (29 stycznia podczas 31. Finału WOŚP), 
  • dodatkowo, decyzją naszych partnerów, wszystkie elektroodpady pochodzące z odbiorów domowych będą wliczane do akcji. Czym są odbiory domowe? Jeśli macie państwo zepsutą pralkę, lodówkę, czy zmywarkę wystarczy zadzwonić na numer infolinii  572 102 102 i urządzenia zostaną bezpłatnie od was odebrane. 

Następnie firma MB Recycling, zajmująca się na co dzień profesjonalnym przetwarzaniem elektroodpadów, wraz z Fundacją Odzyskaj Środowisko, przekaże na rzecz WOŚP środki, których wysokość będzie odpowiadała masie zgromadzonych odpadów. Wpłaci na WOŚP po 500 zł za każdą tonę zebranego sprzętu! 

Zapraszamy do udziału w 31. Finale WOŚP, który odbędzie się w ostatnią niedzielę stycznia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Miejski sztab Orkiestry będzie się mieścił w pawilonie targowym Poznań Congress Center. 

Elektroodpady zbieramy nie tylko podczas WOŚP-u 

Zbiórka elektroodpadów będzie trwała dłużej, a tak dokładnie trwa nieustannie. Od jesieni 2022 roku w Poznaniu stanęło już blisko 60 pojemników na elektroodpady. Stale ich przybywa, a listę adresów systematycznie aktualizujemy na naszej stronie www.poznan.pl/odpady

Zachęcamy także do zgłaszania potrzeby ustawienia pojemnika na elektroodpady do swoich spółdzielni, zarządców wspólnot i administratorów nieruchomości.  

Propozycję ustawienia pojemnika na odpady należy zgłosić do firmy MB Recycling, która na podstawie porozumienia z Poznaniem, zajmuje się ich dystrybucją i obsługą (czyli odbiorami odpadów, serwisowaniem, itp.).  

Można to zrobić na dwa sposoby:  

  • pisząc na mail robert.magolon@elektrycznesmieci.pl 
  • dzwoniąc na numer infolinii  572 102 102.  
    UWAGA! Zgodę na ustawienie kontenera musi wyrazić właściciel terenu lub najemca/dzierżawca, który będzie miał prawo podpisać porozumienie w sprawie udostępnienia miejsca na ustawienie pojemnika. Mogą to być spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, placówki edukacyjne, administratorzy osiedli itp. 

Więcej informacji na www.poznan.pl/odpady 

Link do mapy z lokalizacjami pojemników: 

https://www.poznan.pl/mim/plan/plan.html?id_klasy=6260&lhs=chapters&wo_id=904

"Techniki Wyciszania Dziecka Hiperaktywnego"

Projekt "Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej" Urząd Miasta Poznania Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych 61 878 50 22 ul. 3 Maja 46 61-728 Poznań lub Pracownia Ekonomii Społecznej "ładne rzeczy" ul. Św. Marcin 57

Serdecznie zapraszamy rodziców i opiekunów dzieci na warsztaty "Techniki Wyciszania Dziecka Hiperaktywnego", które odbędą się 25 stycznia, w godz. 17:00-19:00, w Pracowni Ekonomii Społecznej Ładne Rzeczy przy ul. Św. Marcin 57.

Podczas warsztatów terapeuta integracji sensorycznej pokaże Wam techniki wyciszania dziecka w zaciszu własnego domu. Ta wiedza przyda się każdemu, kto chce pomóc swojemu dziecku w kontrolowaniu emocji. Będziemy prezentować czynności, które nie wymagają specjalistycznego sprzętu, a większość niezbędnych pomocy można znaleźć w każdym domu.

Warsztaty są nieodpłatne. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia wraz z informacją o imionach i nazwiskach uczestników prosimy przesyłać na adres: renata_lewicka@um.poznan.pl

Projekt finansowany z budżetu Miasta Poznania w ramach projektu "Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej", którego celem jest wzrost znaczenia Ekonomii Społecznej w rozwoju społeczno-gospodarczym Miasta Poznania. Projekt realizowany jest w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 -2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Webinarium "Czym są zmiany klimatu?"

Ul. Przysiecka 13, 87-100 Toruń

Z webinarium mogą
skorzystać nauczyciele z województwa kujawsko - pomorskiego,
warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego. Webinarium pn. "Czym są zmiany
klimatu?" organizowane jest w dniu 25 stycznia 2023r. w godzinach
15.00-17.30.
Webinarium poprowadzi dr hab. Marek Kejna, profesor uczelni na
Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się w
klimatologii i meteorologii,  uczestniczył w wyprawach polarnych na
Spitsbergen i na Antarktydę.
Zakres tematyczny webinarium:
- zmiany klimatu - dzisiejsze skutki, przyszłe zmiany klimatu co się
będzie działo, tendencje i konsekwencje zmian klimatu dla ekosystemów,
rolnictwa, energetyki,
- prognozy i scenariusze zmian spowodowanych zmianami klimatycznymi,
Dla nauczycieli przygotowano zestawy materiałów edukacyjnych, w tym
prezentacje z filmami, quizami dostosowanymi do 3 grup wiekowych dzieci
i młodzieży.

100-lecia rytmiki w Poznaniu

aleja Wielkopolska 11, 60-603 Poznań

Zapraszamy na spotkanie na temat korzyści płynących z rytmiki z okazji 100-lecia rytmiki w Poznaniu. Spotkanie odbędzie się w Salonie Muzycznym Feliksa Nowowiejskiego w Willi Wśród Róż przy Alei Wielkopolskiej 11 w Poznaniu (wstęp wolny), 25.01.2023 r. o godz. 18:00. Spotkanie będzie poświęcone możliwościom zastosowania rytmiki i efektom, które ona daje. Przewidziany jest występ dr Małgorzaty Sierszeńskiej - Leraczyk, która omówi aspekty psychologiczne związane z rytmiką, dr Emilii Pankowiak, która przedstawi problem logorytmiki. Ponadto o swoich doświadczeniach ze stosowania metody Emila Jaques Dalcroze'a powiedzą - Teresa Nowak, Małgorzata Rościszewska, Marlena Burant, Kinga Ceynowa oraz autorka tego listu. Z poważaniem, Teresa Perlińśka

Ewaluacja PBO - ankieta

.

Szanowni Państwo,

obecnie przeprowadzamy ewaluację Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego i chcielibyśmy poznać opinie mieszkańców na temat tegorocznej edycji. 

Zachęcamy Państwa do wypełnienia ankiety. Ankieta aktywna będzie do 20 stycznia 2023.

link do ankiety:

https://www.webankieta.pl/.../868177/pbo-ewaluacja-2023.html

Wyniki ewaluacji upublicznione zostaną w Serwisie PBO23.

Przegląd Obcojęzycznej Kolędy i Piosenki Świątecznej

http://2lo.poznan.pl/

Serdecznie zapraszamy do udziału w XX POZNAŃSKIM MIĘDZYSZKOLNYM PRZEGLĄDZIE OBCOJĘZYCZNEJ KOLĘDY I PIOSENKI ŚWIĄTECZNEJ, który odbędzie się 12 stycznia 2023r. o godz. 10:00 w II Liceum Ogólnokształcącym im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej Poznaniu.

Zapraszamy solistki, solistów oraz zespoły muzyczne, uczniów szkół ponadpodstawowych miasta Poznania, do udziału w jubileuszowej edycji przeglądu i prezentacji wybranego muzycznego repertuaru. Uczestnicy proszeni są o przygotowanie kolędy lub piosenki o tematyce świątecznej w języku obcym.
Przegląd Obcojęzycznej Kolędy i Piosenki Świątecznej to konkurs, którego celem jest rozwijanie umiejętności wokalnych, propagowanie nauki języka obcego, a także popularyzacja zainteresowań kulturą i zwyczajami krajów obcojęzycznych.

Zgłoszenia należy przesłać drogą elektroniczną na adres sekretariat@2lo.poznan.pl
Termin zgłoszeń upływa 03.01.2023 r.

Do pobrania:
- Regulamin XX Poznańskiego Międzyszkolnego Przeglądu Obcojęzycznej Kolędy i Piosenki Świątecznej
- Karta zgłoszenia