Poznań promuje się na kongresie w Słupsku

Współpraca samorządów z mieszkańcami, wartości w działalności publicznej, działanie organizacji pozarządowych - to tylko niektóre tematy, jakie poruszano na kongresie w Słupsku. Wśród panelistów był Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, spotkał się z Robertem Biedroniem, prezydentem Słupska
Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, spotkał się z Robertem Biedroniem, prezydentem Słupska

Prezydent Poznania wziął udział w IV Kongresie Współpracy Lokalnej, jaki odbywał się w Słupsku 24 i 25 października. Podczas wydarzenia dyskutowano o współpracy samorządów z mieszkańcami. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również: Robert Biedroń - prezydent Słupska, Krzysztof Więckiewicz - przedstawiciel Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Kuba Wygnański - prezes Fundacji Badań i Innowacji Społecznych Stocznia oraz Aleksandra Zemke z barcelońskiego stowarzyszenia Smilemundo.

Uczestnicy kongresu dyskutowali nad sposobami włączania w życie miast osób marginalizowanych oraz omawiali rolę organizacji pozarządowych. W Poznaniu zarejestrowanych jest ich ponad 4,7 tysięcy. Miasto wspiera ich działalność - w 2016 roku blisko 700 organizacji pozarządowych złożyło do urzędu miasta prawie 2 tysiące ofert na realizację zadań publicznych. Wartość projektów realizowanych w 2016 roku wyniosła ponad 112,4 mln zł, z czego 78,3 mln to pieniądze pochodzące z budżetu miasta. Od trzech lat pula środków z miejskiej kasy przyznawana organizacjom samorządowym systematycznie rośnie.

Prezydent Jacek Jaśkowiak spotkał się też z Robertem Biedroniem, prezydentem Słupska, z którym rozmawiał o wymianie doświadczeń oraz o podpisanej ostatnio współpracy dotyczącej polityki senioralnej. Mowa była również o problemach samorządów i wspólnym działaniu z mieszkańcami i radami miast.

- Zawsze postrzegaliśmy Unię Europejską jako instytucję, która wypłaca pieniądze - podkreślił prezydent Jacek Jaśkowiak. -  Zapomnieliśmy jednak o wartościach, które ona niesie. Dzisiaj w Polsce można dostrzec dwa różne zbiory wartości - i trzeba się za jednym z nich opowiedzieć. Ja jestem przywiązany do demokracji, praworządności, wolności mediów i wolności obywatelskich i opowiadam się przeciw dyskryminacji i homofobii.

Kongres zakończył się otwartą dyskusją "Wartości w działalności publicznej - jednorodność, czy różnorodność?".

Przy okazji kongresu otwarto też w Słupsku wystawę zdjęć najciekawszych miejsc Poznania. - Mam nadzieję, że zachęci ona mieszkańców Słupska do odwiedzenia naszego pięknego miasta - zapraszał prezydent Jacek Jaśkowiak.

Fotografie, które promują Poznań, pochodzą z Fotoportalu - internetowej galerii zdjęć miasta, którą tworzą jego mieszkańcy, zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Co miesiąc na Fotoportalu wybierane są w konkursach najlepsze prace - zwycięzców wybiera jury oraz internauci. W ciągu roku użytkownicy dodali ponad 1500 fotografii.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe