Program profilaktyki zakażeń wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) dla 13-letnich dziewcząt i chłopców

Miasto Poznań od 2008 r. aktywnie wspiera profilaktykę nowotworową.W tym roku po raz kolejny Miasto Poznań zdecydowało o sfinansowaniu szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnemu za powstawanie m.in.: raka szyjki macicy, raka pochwy, raka sromu, raka prącia, raka odbytu, brodawki narządów płciowych, nowotwory głowy i szyi.

W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety. W Polsce zapada na ten typ nowotworu ponad 3,6 tys. kobiet rocznie, z czego co roku umiera około 2 tys. - jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie.

W związku z realizacją uchwały Nr XXXV/598/VII/2016 Rady Miasta Poznania z dnia 27 września 2016 r. w sprawie przyjęcia do realizacji wieloletnich programów polityki zdrowotnej, 5 grudnia 2016 r. komisja konkursowa, powołana na mocy zarządzenia Prezydenta Miasta Poznania rozstrzygnęła otwarty konkurs ofert i wybrała: Edictum Sp. z o.o., z siedzibą przy ul. Mickiewicza 31 w Poznaniu, na realizatora programu profilaktyki zakażeń wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), w tym raka szyjki macicy dla miasta Poznania na lata 2016-2018. Szczepienie należy wykonać przed rozpoczęciem aktywności seksualnej.

Program, w każdym roku jego realizacji, skierowany jest do 13-letnich dziewcząt i chłopców z miejskich placówek opiekuńczo-wychowawczych i prowadzonych na zlecenie Miasta, a także dziewcząt i chłopców w tym samym wieku, zamieszkałych na stałe lub czasowo w Poznaniu, których przynajmniej dla jednego z rodziców/opiekunów prawnych jako podatników podatku dochodowego od osób fizycznych właściwym jest urząd skarbowy właściwy dla Miasta Poznania.

W ramach programu są prowadzone bezpłatne szczepienia przeciwko HPV w 15 podmiotach leczniczych zlokalizowanych na terenie Poznania (wykaz w załączeniu) oraz działania informacyjno-edukacyjne m.in. na temat dróg szerzenia zakażeń wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), ich objawów i powikłań, profilaktyki ww. zakażeń, a także sposobu postępowania w przypadku wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Uwaga! Dopuszcza się możliwość udziału w programie młodzieży 13- letniej, której wcześniej podano komercyjnie przynajmniej jedną dawkę szczepionki (pod warunkiem zastosowania tożsamej szczepionki). W programie stosowana będzie szczepionka czterowalentna Silgard.

O dostępności do szczepień decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegółowe informacje oraz formularze, których wypełnienie umożliwia rejestrację dziecka dostępne są na stronie www.edictum.pl zakładka / Programy

Finansowanie  na szeroką  skalę  szczepień   przeciwko   HPV  jest działaniem celowym, nakierowanym na poprawę zdrowia populacyjnego, bowiem w świetle aktualnych doniesień medycznych bezspornym pozostaje  fakt, że szczepienie przeciwko  HPV może  skutecznie chronić  kobiety przed takimi chorobami jak: rak szyjki macicy, sromu, pochwy  oraz rakiem odbytnicy (Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy - 7 stycznia 2015, Warszawa).

Termin realizacji programu: od 6. grudnia 2016 r. do 31. grudnia 2018 r.

Realizator programu: Specjalistyczna Przychodnia Lekarska Edictum Sp. z o.o., ul. Mickiewicza 31, Poznań

Załączniki

sieci społecznościowe