Działania związane z ochroną środowiska przed hałasem podjęte przez Wydział Ochrony Środowiska.

Ochrona przed hałasem, w myśl art. 112 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. (Dz. U. Nr 62, poz. 627 z póź.zm.),polega na zapewnieniu jak najlepszego stanu akustycznego środowiska, w szczególności poprzez:
1. utrzymanie poziomu hałasu poniżej dopuszczalnego lub co najmniej na tym poziomie,
2. zmniejszenie poziomu hałasu co najmniej do dopuszczalnego, gdy nie jest on dotrzymany.
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 lipca 2004 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. Nr 178, poz. 1841 - zał.)określa przedmiotowe poziomy hałasu w środowisku, które są ustalone w zależności od:
1.rodzajów terenów przeznaczonych:
a) pod zabudowę mieszkaniową,
b) pod szpitale i domy pomocy społecznej,
c) pod budynki związane ze stałym lub wielogodzinnym pobytem dzieci i młodzieży,
d) na cele uzdrowiskowe,
e) na cele rekreacyjno - wypoczynkowe poza miastem,
2. rodzaju obiektu lub działalności będącej źródłem hałasu,
3. pory dnia oraz pory nocy,
4.okresów do których odnoszą się poziomy hałasu.

W grudniu 2004 r. na wniosek mieszkańców osiedla interweniujących w sprawie uciążliwej działalności gospodarczej prowadzonej na terenie punktu zajmującego się skupem i sprzedażą "surowców wtórnych" (złomu metali, tworzyw sztucznych i makulatury), Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania wszczął postępowanie administracyjne mające na celu wyjaśnienie i ustalenie zasadności interwencji.
W trakcie wizji lokalnej z udziałem wnioskodawców, właściciela punktu, pracowników Wydziału Ochrony Środowiska UMP i Straży Miejskiej ustalono i zaprotokołowano, że mieszkańcy uskarżają się na uciążliwy hałas (również wieczorem i nocą) jaki powstaje podczas załadunku i rozbiórki odpadów, przyjmowanie odpadów nie uwzględnionych w zezwoleniu oraz nieestetyczny widok na terenie sąsiadującym bezpośrednio z ich budynkami. Właściciel skupu oświadczył, że zakład będzie czynny w określonych porach i zobowiązał się do zapewnienia ciszy w pozostałych godzinach. Dodatkowo przedstawiciel Straży Miejskiej pouczył właściciela punktu o konsekwencjach prawnych związanych z nieprzestrzeganiem ustalonych w trakcie kontroli zobowiązań.
W wyniku podjętych działań Wydział Ochrony Środowiska w styczniu 2005 r.wydał postanowienie zatwierdzające ugodę pomiędzy przedstawicielami administracji i mieszkańcami interweniującymi w przedmiotowej sprawie a właścicielem punktu skupu "surowców wtórnych", w której zostały zawarte wszystkie ustalenia i zobowiązania ze strony właściciela zakładu.

Załączniki