Pozwolenia na zbieranie ślimaka winniczka w 2016 r.

Do 10 marca br. można składać wnioski do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu o zezwolenie na pozyskiwanie ślimaka winniczka Helix pomatia z terenu województwa wielkopolskiego w 2016 r.

(Helix pomatia) - grafika artykułu
Ślimak winniczek (Helix pomatia) aut. Włodzimierz Wysocki CC BY-SA: 3.0, źródło: Wikimedia

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, możliwe jest pozyskiwanie ślimaków winniczków o średnicy muszli większej niż 30 mm przez 30 dni w roku, w okresie od 20 kwietnia do 31 maja. Zachowanie minimalnego wymiaru muszli ślimaka winniczka możliwego do pozyskania jest szczególnie istotne, ponieważ zbieranie osobników niewymiarowych (mniejszych nawet o 1-2 mm od wymiaru dozwolonego) powoduje, że znaczna część osobników nie zdąży spełnić swojej funkcji rozrodczej warunkującej przetrwanie lokalnych populacji.

Prowadzący punkty skupu powinni poinformować zbierających, że w przypadku nieumyślnego pozyskania ślimaków o średnicy muszli poniżej 30 mm, zbierający mają obowiązek wypuszczenia ich w miejscach dogodnych do przetrwania i dalszego rozwoju, nie narażając tych zwierząt na śmierć.

Pozyskiwanie ze środowiska naturalnego niewymiarowych ślimaków, przetrzymywanie ich do kolejnych sezonów pozyskiwania oraz przekroczenie limitu określonego w zezwoleniu, stanowi wykroczenie z art. 131 pkt 14 ustawy o ochronie przyrody.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu będzie przeprowadzał kontrolę realizacji zezwoleń. O wszystkich przypadkach łamania warunków zezwoleń, wykrytych podczas kontroli, zostaną poinformowane organy ścigania.

Podane we wnioskach adresy punktów skupu będą uwzględniane w wydawanych decyzjach i zostaną  przekazane do wiadomości służbom weterynaryjnym i sanitarnym. Usprawni to współpracę organów ochrony przyrody, służb weterynaryjnych i sanitarnych oraz podmiotów zajmujących się pozyskaniem ślimaka winniczka pod względem możliwości kontrolnych (np. punktów skupu).

Załączniki