Pomoc psychologiczna

Opieka psychologiczna ma na celu :

  • pomoc w adaptacji Mieszkańca do nowych warunków
  • pomoc w znalezieniu zadawalających sposobów funkcjonowania w nowej rzeczywistości
  • pomoc i udzielenie wsparcia w sytuacjach trudnych i kryzysowych.

Stałą formą opieki psychologicznej są pełnione, dwa razy w tygodniu po dwie godziny, dyżury w gabinecie psychologa. Podopiecznym mieszkającym w pokojach dwuosobowych dają one możliwość rozmowy z psychologiem w warunkach pełnego komfortu psychicznego.

Pomoc psychologiczna realizowana jest również interwencyjnie po zgłoszeniu każdego niepokojącego sygnału dotyczącego funkcjonowania Mieszkańca.

Mieszkańcy odwiedzani są też przez psychologa w pokojach. Dotyczyło to zarówno osób mających problemy z samodzielnym poruszaniem się, jak i osób sprawnych ruchowo, jeżeli taka wizyta była podyktowana aktualną potrzebą albo stanowiła utrwalenie więzi.

Opiekę psychologiczną stanowi również pomoc w rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych mających różnorodne podłoże. Dlatego niezmiernie istotne jest rozpoznanie przyczyn konfliktu. Szczególną opieką objęte są"osoby trudne", które często popadają w konflikty zarówno z Mieszkańcami jak i personelem.

Stałym elementem pracy psychologa jest współpraca z rodzinami oraz najbliższymi Mieszkańców, która często warunkuje uzyskanie pozytywnych efektów terapeutycznych.

sieci społecznościowe