Poznań chce być jeszcze bardziej przyjazny dzieciom

Zespół ekspertów Ośrodka Badań Społecznych INDEKS opracował "Plan Działań na rzecz dzieci i młodzieży w Poznaniu". To propozycja konkretnych działań, które mają sprawić, że nasze miasto stanie się Miastem Przyjaznym Dzieciom, zgodnie z wytycznymi światowego programu UNICEF.
Skąd pomysł na plan?
Powstał on na podstawie Diagnozy sytuacji dzieci w Poznaniu. W badaniach wzięło udział aż 3118 dzieci i nastolatków w wieku od 10 do 18 lat. Dzięki ich odpowiedziom udało si wyznaczyć najważniejsze potrzeby i wyzwania, z którymi mierzą się najmłodsi mieszkańcy Poznania.
Dlaczego warto wziąć udział w konsultacjach?
Celem konsultacji jest zebranie opinii mieszkanek i mieszkańców, czyli Waszej, na temat proponowanych działań. Czy są trafne? Czy spełniają potrzeby dzieci i młodzieży? Czy naprawdę pomogą stworzyć przyjazne, bezpieczne i wspierające środowisko do rozwoju?
Jak można wyrazić swoją opinię?
W czasie trwania konsultacji (13 maja - 30 czerwca) można:
- Napisać email na adres: zss@um.poznan.pl
- Wysłać list tradycyjny na adres: Urząd Miasta Poznania, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych, ul. 3 Maja 46, 61-728 Poznań
- Wypełnić ankietę elektroniczną
- Wziąć udział w warsztatach konsultacyjnych - świetna okazja, by porozmawiać i podzielić się swoimi pomysłami.
Zarówno projekt Planu działań, jak i cała Diagnoza są dostępne do wglądu w załącznikach (dostępnych pod artykułem).
Dlaczego to takie ważne?
Poznań chce być miejscem, w którym każde dziecko czuje się ważne, wysłuchane i bezpieczne. Wprowadzając działania z Planu, miasto nie tylko spełnia wymagania UNICEF, ale przede wszystkim wysłuchuje się w głosy dzieci i młodzieży. Dołączcie do konsultacji i razem zróbmy coś naprawdę ważnego dla dzieci i młodzieży w naszym mieście. Poznań może być Miastem Przyjaznym Dzieciom - z Waszą pomocą!
Miasta Przyjazne Dzieciom
Miasto Przyjazne Dzieciom to program UNICEF kierowany do samorządów. Jak można przeczytać na stronie UNICEF jego celem jest wsparcie miast w zapewnieniu odpowiedniej jakości dóbr i usług dla dzieci i młodzieży oraz praktyczna realizacja zapisów Konwencji o prawach dziecka.
To właśnie prawa dziecka powinny być głównym impulsem do tworzenia miasta odpowiadającego na potrzeby i oczekiwania dzieci. Tylko zagwarantowanie dzieciom ich praw czyni je pełnoprawnymi obywatelami i mobilizuje do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.
Miasto Przyjazne Dzieciom to takie, które dba o swych najmłodszych obywateli i obywatelki, jest świadome ich potrzeb i praw. Rozumie, jak ogromny wpływ na ukształtowanie dorosłego człowieka ma dzieciństwo. Dlatego chce zagwarantować dzieciom i młodzieży optymalne warunki życia i rozwoju.
Miasto Przyjazne Dzieciom to nie tylko program realizujący działania rekreacyjne czy edukacyjne, ale to również wyzwanie dla samorządu, by w budowę Miasta Przyjaznego Dzieciom zaangażować dzieci, rodziny, oraz partnerów biznesowych, środowiska pozarządowe i media.
AL
Zobacz również

Noc Muzeów 2025 - wielka przygoda w Poznaniu!

Poznańskie przedszkola na najwyższym poziomie - trwa rekrutacja

Nie tylko koziołki w Bramie Poznania
