Na grafice plakat wydarzenia.

1956-2022 Miejsca. Wspólne.

2022-06-25 ( sobota )
12:00-20:00
Poznań

28 czerwca 1956 roku robotnicy z poznańskich zakładów wyszli na ulice. Był to pierwszy wielki bunt robotniczy w dziejach PRL. Strajk wybuchł rankiem w Zakładach Przemysłu Metalowego  H. Cegielski Poznań. Robotnicy zbuntowali się przeciwko m.in. złym warunkom pracy i niskim zarobkom. Mieli dość tego, że według oficjalnej propagandy  w kraju panowała sprawiedliwość społeczna, a rządy sprawowała "ludność pracująca miast i wsi". 

Przez lata komunistyczna propaganda nazywała ten protest - choć władza, nie radząc sobie z protestującymi, wysłała na ulice aż 10 tys. żołnierzy i ponad 350 czołgów -  "wypadkami poznańskimi" czy "wydarzeniami poznańskimi", umniejszając jednocześnie jego znaczenie. Pamiętajmy jednak, że bunt poznańskich robotników był jednym z ważniejszych zrywów wolnościowych i antytotalitarnych w Europie Środkowej lat pięćdziesiątych XX wieku. Że to właśnie robotnicy z Poznania stworzyli szansę na przełom polityczny i że ich działania wpłynęły choćby na liberalizację opresyjnych form dyktatury Polski Ludowej.

Organizatorom zależy na tym, aby nowi mieszkańcy miasta poznali opowieść o tamtym czasie i społecznym zrywie. Wyobraźmy sobie, że Oksana, Luda i Kateryna siadają na ławeczce przy Skwerze Trzech Tramwajarek. Są po całym dniu załatwiania spraw związanych z urządzaniem od początku swojego życia w nowym kraju. Odpoczywają. Ich wzrok kieruje się w stronę tablicy upamiętniającej bohaterską postawę Stanisławy, Heleny i Marii.

.
Wierzymy, że poznanie ich biografii i zrozumienie dramatyzmu wyborów ówczesnych mieszkańców Poznania pozwoli tym kobietom na oswojenie przestrzeni i poczucie się w niej nieco bardziej u siebie.
.
Harmonogram całodniowego wydarzenia:

1. Godz: 12:00
Prelekcja Igora Ksenicza "Za wolność, prawo i chleb. Opowieść o Poznańskim Czerwcu w języku ukraińskim.
Miejsce: Scena Nowa, CK Zamek
2. Godz: 12:45
Zwiedzanie Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 r.
(tłumaczenie na język ukraiński, obowiązują zapisy).
Zapisy: istasiak@poznajsasiada.org lub 608 705 289
Miejsce: Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956,
ul. Św. Marcin 80/82 (Zamek).
3. Godz. 17:00
Spektakl "MY TU" reż. Martyna Strychalska
(na podstawie prac nadesłanych na konkurs literacki "Mój pierwszy i sto pierwszy dzień w Polsce")
Miejsce: Sala Nowa, CK Zamek
4. Godz. 18:00
Wręczenie nagród i dyskusja z laureatami konkursu "Mój pierwszy i sto pierwszy dzień w Polsce"
Szczegóły konkursu: https://fb.me/e/1a92tmxCt
Miejsce: Sala Nowa, CK Zamek
5. Godz. wstępnie 19:00
Koncert bandurzystek Inny Szeremet i Anny Czumaczenko
Miejsce: Sala Nowa, CK Zamek

opr.sw