porcelanowa filiżanka

Ślady z fabryki porcelany - wernisaż wystawy i wykład

20.06 – 25.06.2017

Czyje ślady są na porcelanie i w jaki sposób w sztuce użytkowej odciska się dotyk ludzkiej dłoni? Concordia Design zaprasza, w ramach cyklu Design Open, na wystawę i wykład inaugurujący wystawę  "Ludzie z fabryki porcelany". Wystawę będzie można oglądać do 25 czerwca.

Wernisaż wystawy odbędzie się 20 czerwca i rozpocznie się wykładem Ewy Klekot i Arkadiusza Szweda  w ramach cyklu Design Open - otwartych spotkań z inspirującymi osobowościami świata designu, architektury i projektowania. Kuratorzy wystawy podczas wykładu zaprezentują proces powstawania projektu i podzielą się efektami swoich antropologicznych i artystycznych poszukiwań.

Głównym "bohaterem" wystawy jest serwis "Ślad człowieka", który powstał, jak każdy w Ćmielowie, na fabrycznej linii produkcyjnej. Do projektu wykorzystano znany i popularny serwis Roccoco. Pracownicy fabryki zanurzyli dłonie w solach kobaltu, a ślad pozostawiany przez nich na naczyniach pozostawał  niewidoczny aż do momentu wypału gotowej formy. Po wyjęciu serwisu z pieca ślady dłoni na białej porcelanie zabarwiły się na niebiesko. Ten zabieg pokazał, jak ważny i niedoceniany w tworzeniu porcelany jest człowiek i jego unikalna praca.

Wystawa to analiza relacji jaka zachodzi między artystą - rzemieślnikiem, a dziełem - produktem.  Spotkanie z wystawą pozwala zatrzymać się i zastanowić się nad tym, kim właściwie jest człowiek, którego ciemnogranatowe odbicie palców widzimy na jasnej, delikatnej porcelanie.

Serwis "Ślad człowieka" to część projektu "Ludzie z fabryki porcelany", finansowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki i realizowanego w jednej z najstarszych fabryk ceramicznych w Polsce, w Ćmielowie.  Jego innowacyjność polega na połączeniu badań antropologicznych z krytycznym designem, a główny cel to analiza relacji jaka zachodzi między człowiekiem a technologią. Wystawa ma także zwracać szczególną uwagę na sam proces produkcji, a nie tylko na jej finalny efekt. Ceramik Arek Szwed i antropolożka Ewa Klekot pokazują jak szeroka wiedza i wielkie umiejętności potrzebne są do wytworzenia porcelanowych naczyń.

Zakład w Ćmielowie, w którym realizowano projekt, powstał w 1790 roku, a produkcja porcelany rozpoczęła się w 1838 roku. Przez ponad 125 lat w fabryce powstały setki tysięcy serwisów, pojedynczych naczyń i figurek. Obecnie jest własnością spółki są  Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A.

Concordia zaprasza na wystawę od 20 do 25 czerwca. Partnerem wydarzenia została School of Form.  Inauguracja projektu odbyła się na wystawie Rejkiawiku. Do tej pory  wystawę "Ludzi z fabryki porcelany" można było oglądać m.in. w Ćmielowie i Finlandii. Kuratorzy projektu zapowiadają jej kolejne odsłony.

1. Co? wystawa "Ludzie z fabryki porcelany"
Kiedy? 20.06- 25.06.2017
Gdzie? Concordia Design, ul. Zwierzyniecka 3
Wstęp wolny

2. Co? Wykład Arka Szweda i Ewy Klekot inaugurujący wystawę
Kiedy? 20.06.2017, 17:00
Wstęp wolny