kulki

Przestrzenie dla zmysłów - warsztaty plastyczne dla grup dzieci i młodzieży szkolnej 12-16 lat

2018-09-16 ( niedziela ) – 2018-09-19 ( środa )
Galeria Miejska Arsenał, Stary Rynek 6, Poznań

Prowadzenie: Zuzanna Klein, Maciej Nowacki

Wstęp wolny

Podczas warsztatów prowadzący chcieli, wychodząc od wystawy Tatiany Wolskiej, poruszyć problematykę idei, percepcji i tworzenia form przestrzennych.

Podczas warsztatów uczestnicy skupią się na różnorodnych formach przestrzennych jako zjawiskach organizujących ludzkie środowisko.

Na podstawie obserwacji form naturalnych - np. owoców i orzechów, muszli, plastrów miodu - ich struktury, faktury, zapachu, konsystencji - będziemy pracować nad stworzeniem własnych form przestrzennych, które, następnie, poprzez połączenie stworzą jeden organizm.

Wychodząc od historycznego rozumienia pojęć takich jak rzeźba czy instalacja, a szerzej, również malarstwo, architektura, otoczenie (environment), zaproponujemy poszerzone rozumienie tych pojęć, pomiędzy którymi, współcześnie, granice ulegają zatarciu.

W procesie tworzenia prowadząca zwróci uwagę na istotność wszystkich zmysłów w procesie zarówno odbioru jak i kształtowania otoczenia, na które składają się formy przestrzenne.

 Podczas warsztatów zwróci uwagę również na :

  • związki organiczności z geometrią i naukami ścisłymi (geometryczne struktury w przyrodzie, nauka wynikająca z obserwacji zjawisk naturalnych, organizacja życia biologicznego)
  • ciągła zmienność (ruch) obecna w naturze
  • obserwacja struktur naturalnych jako punkt wyjścia do twórczości - modułowość, powtarzalność, zmienność, potencjał przekształceń - fraktale
  • rzeźba a instalacja - zniesienie różnicy (Rosalind Krauss)
  • środowisko, organizm
  • zmysłowość, haptyczność, odbieranie przestrzeni wszystkimi zmysłami - różne materie, różne emocje, różne zmysły (Juhani Pallasmaa)
  • wpływ emocji na budowanie formy i koloru

Wstępny harmonogram:

  • 20 minut - oglądanie wystawy
  • 10-15 minut - wprowadzenie teoretyczne
  • 1h - praca warsztatowa - tworzenie form przestrzennych za pomocą m.in. plasteliny, patyczków, sznurka, kartonu.

O prowadzących:

ZUZANNA KLEIN

Zuzanna Klein - ur. w 1990 r. w Szczecinie. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Absolwentka Malarstwa na Akademii Sztuki w Szczecinie. W 2017 roku obroniła dyplom magisterski na kierunku Intermedia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Obydwa dyplomy otrzymały wyróżnienie. Główne media w których się porusza to malarstwo poszerzone obiekt, video, fotografię. Swoje prace traktuje jako przyrząd optyczny wycinający ze świata obrazy-pojęcia, odnoszące się do percepcji obrazu i procesów zmian związanych z czasem.

MACIEJ NOWACKI

Maciej Nowacki - ur. 1991 roku w Poznaniu. Artysta wizualny, porusza się w mediach takich jak malarstwo, instalacja oraz praca z obiektem. Absolwent Malarstwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz Multimediów w Akademii Sztuki w Szczecinie. Współprowadzi kolektyw Silverado. Brał udział w interdyscyplinarnej rezydencji artystycznej Focus + Indonesia (2014). Laureat II nagrody w konkursie Promocje 2016.

Od 2 lat prowadzą razem warsztaty i zajęcia plastyczne dla różnych grup wiekowych (dzieci, młodzież, dorośli). Od roku działają w ramach inicjatywy Otwarta Pracownia. Dotychczas zrealizowali m.in.: Warsztaty Neoplastyczne w ramach cyklu ,,Zostań Junior Projektantem" dla dzieci w DECOculture w Poznaniu czy Warsztaty ekologiczno-plastyczne Fyrtel Chwaliszewo w Pawilonie przy ul. Ewangelickiej w Poznaniu.

Warsztatom towarzyszyć będzie wspólne zwiedzanie wystawy Tatiany Wolskiej.    

Informacje i zapisy: joanna.tekla@arsenal.art.pl; 61 852 9501

Zobacz www.arsenal.art.pl/