Wydarzenia na planie Pokaż na planie
okładka książki

Globalne ujęcie sztuki Europy Wschodniej - spotkanie wokół książki Piotra Piotrowskiego

2019-01-25 ( piątek )
18:00
Galeria Miejska Arsenał, ul. Stary Rynek 6, Poznań

Udział biorą: Anna Markowska, Magdalena Radomska, Rafał Jakubowicz. Prowadzenie: Marek Wasilewski.

Globalne ujęcie sztuki Europy Wschodniej - to ostatnia, wydana pośmiertnie książka wybitnego badacza sztuki współczesnej Piotra Piotrowskiego. Jest to ambitna próba analizy pozostającej na marginesie, peryferyjnej wobec głównego nurtu badań sztuki wschodnioeuropejskiej w perspektywie teorii postkolonialnych.

Autor upomina się o pomijany przez publikacje o globalnej sztuce dorobek naszego regionu i wskazuje na potrzebę pracy nad alterglobalistyczną historią sztuki, która byłaby krytyczną i rozumną alternatywą dla dotychczasowych sposobów jej tworzenia. Studia historyczno-artystyczne według autora "Awangardy w cieniu Jałty" powinny wytworzyć bardziej pluralistyczną i zdecentralizowaną nowa geografię artystyczną.

Jak napisał Piotr Piotrowski "Ten typ badań z całą pewnością nie tylko realizuje postulat krytyki kulturowej hegemonii Zachodu, ale także wychodzi naprzeciw zrozumieniu różnych kultur i różnic kulturowych oraz alterglobalistycznej solidarności".

Wstęp wolny.

Spotkanie współorganizowane jest przez Centrum Badań nad Sztuką Europy Środkowo-Wschodniej i Spuścizną Piotra Piotrowskiego

Zobacz www.arsenal.art.pl/wydarzenia/globalne-ujecie-sztuki-europy-wschodniej/