Obrazy Wrażliwe: 120 uderzeń serca
"120 uderzeń serca", premierowo z audiodeskrypcją i napisami dla osób niesłyszących.
"Awaria, znaczy działanie" jest hasłem letniej odsłony cyklu. Kryzys wywołany pandemią znacząco przedefiniował nasze bycie w świecie. Jednocześnie jego przyczyny są nam znane od dawna. Brak poszanowania natury, nadmierne jej eksploatowanie, wyzyskiwanie zwierząt i wspieranie systemów pogłębiających różnice społeczne to tylko niektóre z nich. Dystans społeczny i stan niepokoju sprzyjają̨ kształtowaniu się postaw wykluczających. Wszystkie powyżej wymienione przykłady traktujemy jako awaryjne, wymagające naszej reakcji i poprawy. Składając jednoznaczną deklarację niezgody na tak erodujący świat, chcemy w lipcowe i sierpniowe wtorki spotykać się i rozmawiać o alternatywnych dla nas scenariuszach. Inspiracją będą obrazy filmowe.
OPIS FILMU
Grand Prix MFF w Cannes 2017. Gdy czujesz gniew i sprzeciw wobec tego, co robią politycy, nie czekaj. Walcz o swoje prawa. Porywający film o sile młodości i narodzinach pełnego pasji i furii ruchu sprzeciwu na początku lat 90.
W filmie Campillo euforia spotyka rozpacz, a przyspieszone bicie serca przypomina tykanie odliczającego czas zegara. Bo o wyścig z czasem tu chodzi: są wczesne lata 90., epidemia AIDS zbiera we Francji żniwo przy cichej zgodzie rządu i koncernów farmaceutycznych. Zmowę milczenia wokół choroby akcjami, marszami, happeningami starają się przerwać aktywiści z paryskiego ACT UP.
"120 uderzeń serca" to pełen pasji i furii portret młodości spotykającej śmierć, rasowe, rozdyskutowane kino polityczne i poruszająca love story. To także zbiorowy portret pokolenia, chyba ostatniego, które tak namiętnie wierzyło w możliwość zmiany i w to, że politykę trzeba uprawiać na ulicach. Wyróżniony Grand Prix przez canneńskie jury (na czele którego stał Pedro Almodóvar) film Campillo jest powrotem do lat 90.: reżyser sam był aktywistą ACT UP, a jego partner zmarł na AIDS.
Osobom z niepełnosprawnością wzroku zapewniamy asystę w poruszaniu się w przestrzeni CK ZAMEK oraz w dotarciu do budynku z najbliższego otoczenia. Osoba z CK Zamek będzie czekała przed wejściem na Dziedziniec Zamkowy pół godziny przed pokazem.
Jeśli potrzebujesz wsparcia, napisz: e.banaszek@ckzamek.pl.
Bilety: 5 zł (wkrótce w sprzedaży)
Każdej osobie z niepełnosprawnością, jeśli tylko istnieje taka potrzeba, może towarzyszyć jedna osoba wspierająca, której przysługuje nieodpłatna wejściówka.
Regulamin przebywaniu w Zamku w związku z pandemią Covid-19: http://ckzamek.pl/media/files/regalamin_2020_ogolny_12fX2mb.pdf.