Na zdjęciu młoda Skłodowska-Curie.

Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce - wykład online

2021-05-31 ( poniedziałek )
Dom Bretanii, Stary Rynek 37, Poznań

"Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce" - wykład prof. Tomasza Pospiesznego z cyklu "Kobiety w historii Francji. Droga do uzyskania pełnych praw"

Maria Skłodowska-Curie to postać wyprzedzająca swoją epokę o pokolenia, kobieta wyjątkowa nawet jak na nasze współczesne standardy. Ponadprzeciętnie odważna, wytrwała i pełna pasji, dzięki uporowi, zdolnościom i geniuszowi odkryła i wyodrębniła dwa pierwiastki radioaktywne - polon i rad, które zrewolucjonizowały fizykę i chemię, ale także biologię i medycynę. Jako pierwsza przewidziała, że atom jest podzielny. Madame Curie była praktyczna, pracowita. Ubóstwiana i nienawidzona, podziwiana i pogardzana. Na kartach historii zapisała się jako genialna uczona. Była też wierną żoną, oddaną kochanką, wymagającą, ale niezwykle troskliwą matką dbającą o indywidualność każdej z córek.

Jej życie to historia kobiety kosmopolitycznej, a jednocześnie wielkiej patriotki polskiej i francuskiej, skandalistki, "świętej", noblistki, odważnej społeczniczki, skrytej i intrygującej samotniczki w zdominowanym przez mężczyzn świecie. Historia kobiety, która "wytrzymała wszystko, ponieważ udało jej się przekonać mężczyzn, że mają do czynienia nie tylko z kimś równym sobie, lecz raczej z kimś, komu niełatwo dorównać."

Prof. UAM dr hab. Tomasz Pospieszny - pracownik naukowy Zakładu Produktów Bioaktywnych na Wydziale Chemii UAM w Poznaniu, fascynat historii nauk przyrodniczych. Podziwia życie, pracę i wkład kobiet w tworzenie nauki. Jest autorem licznych wykładów, artykułów i biografii słynnych naukowczyń takich jak Maria Skłodowskiej-Curie (Nieskalana sławą. Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie, wyd. Novae Res, 2015), Lise Meitner czy Irena Joliot-Curie.

W 2019 nakładem Wydawnictwa Po Godzinach ukazały się jego dwie książki: "Pasja i geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla" (Warszawa, 2019) oraz nowa, poszerzona o niepublikowane wcześniej fotografie i dokumenty biografia Marii Curie pt. "Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce."

Zobacz dombretanii.org.pl