Zdjęcie autora i okładek jego książek.

Spotkanie autorskie - Dominik Barta

2023-11-21 ( wtorek )
Ośrodek Kultury Austriackiej UAM, ul. Zwierzyniecka 7

Ośrodek  Kultury Austriackiej UAM i Austriackie Forum Kultury w Warszawie zapraszają na spotkanie autorski.
Gościem wieczoru będzie DOMINIK BARTA z Austrii. Autor zaprezentuje swoje powieści "Vom Land" (Ze wsi, 2020) i "Tür an Tür" (Drzwi w drzwi, 2022),

Moderacja: Małgorzata Gralińska.

Spotkanie w języku niemieckim z tłumaczeniem konsekutywnym na język polski

Transmisja spotkania na Kanale YouTube Ośrodka Kultury Austriackiej UAM: Ośrodek Kultury Austriackiej UAM - YouTube

Dominik Barta - ur. 1982 w Górnej Austrii, studiował germanistykę i filozofię w Wiedniu, Bonn i Florencji. Przez dwa lata pracował w Instytucie Lingwistyki Stosowanej UW. 2009 wygrał konkurs na esej prestiżowego tygodnika "Die Zeit" a w 2017 konkurs literacki Radia Ö1. W austriackim wydawnictwie Zsolnay Verlag ukazały się dwie jego powieści "Vom Land" (Ze wsi, 2020) i "Tür an Tür" (Drzwi w drzwi, 2022). Pisze również dla teatru.
"Mocny debiut. Zaczyna się powoli, niemal niewinnie - w pewnym momencie autor przykręca jednak śrubę i nagle na światło dzienne wyłażą osobiste i polityczne potworności." Sebastian Fasthuber, "Falter", o powieści "Vom Land" (Ze wsi).
Z tą samą empatią, co w debiucie "Vom Land" (Ze wsi), Barta opowiada w "Tür an Tür" (Drzwi w drzwi) o życiu w mieście, tożsamości i samotności oraz tolerancji i solidarności.
Fragment powieści "Vom Land" (Ze wsi) w przekładzie tłumaczki Małgorzaty Gralińskiej: https://austria.org.pl/wydarzenia/dominik-barta-ze-wsi

Małgorzata Gralińska - tłumaczka, zdobywczyni wyróżnień w konkursach translatorskich organizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania (2018) oraz Festiwalu Puls Literatury (2018, 2019). W 2022 roku została nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus za przekład powieści Jaroslava Rudiša "Ostatnia podróż Winterberga". W 2023 roku została laureatką Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus za przekład "Skąd" Sašy Stanišcia.

Wstęp wolny.