
What Can the East offer to the West? - otwarte wydarzenie performatywne
Co Zachód może zaoferować Wschodowi? Co Wschód może zaoferować Zachodowi? Pytania te zadał jako pierwszy Bob Mellors, współzałożyciel Gay Liberation Front, który zamieszkał w Polsce po transformacji ustrojowej. Brytyjski aktywista zastanawiał się, jak otwarcie granic i zmiany w światowym układzie sił wpłyną na możliwości i sposoby emancypacji społeczności LGBTQ+ - i jak postępować będzie westernizacja krajów Europy Środkowej i Wschodniej.
W ramach rezydencji artystycznej Szymona Adamczaka w Pawilonie, sześć queerowych osób z doświadczeniem migracji (Amazona Assem, Marek Jezior, Marko Saidov, Danylo Shulha, Ala Urwał, Arthur Würsten) zostało zaproszonych do wzięcia udziału w cyklu warsztatów zatytułowanych przytoczonym wyżej pytaniem autorstwa Boba Mellorsa. Warsztaty poprowadziło grono uznanych osób artystycznych (alex blum, Ania Nowak, Kristof Kelemen, Mikita Iljinchyk, Tomek Pawłowski-Jarmołajew).
Każda z osób uczestniczących w What can the East offer to the West? What can the West offer to the East? ma różne doświadczenia związane z migracją, queerowością i Polską jako domem z (braku) wyboru. Pomimo różnic relacyjnych i kulturowych, początkujące osoby artystyczne z łatwością znalazły wspólny język do wymiany swoich refleksji odnośnie Wschodu i Zachodu, stwarzając tym samym przestrzeń do kolektywnego doświadczenia troski, procesu badawczego i sprzeciwu wobec zastanych definicji.
Zapraszamy na wydarzenie otwarte wieńczące dwumiesięczną serię warsztatów. Efekty procesu twórczego zaprezentujemy w formie immersyjnej wystawy, która będzie łączyć różne formy sztuki zaangażowanej społecznie, performansu i dokumentacji. Wydarzenie będzie okazją do kwestionowania i redefiniowania relacji pomiędzy Wschodem i Zachodem za pośrednictwem nieusłyszanych, niesłychanych, intymnych historii dotyczących queerowości i migracji osób uczestniczących w programie.
Częścią wieczoru będzie również rozmowa podsumowująca projekt, którą poprowadzą Gabi Skrzypczak i Tomek Pawłowski-Jarmołajew.
FINAŁ REZYDENCJI SZYMONA ADAMCZAKA
Rezydencja Szymona Adamczaka składa się z dwóch wzajemnie inspirujących się części. Pierwszym elementem jest program rozwojowy, na który składała się seria warsztatów dla queerowych osób migranckich. Drugim elementem rezydencji jest indywidualny proces twórczy Szymona Adamczaka, który kontynuuje swoje artystyczne śledztwo nad korespondencją i życiorysem Boba Mellorsa.
Zapraszamy również na wykład performatywny wieńczący rezydencję Szymona Adamczaka w Pawilonie. Goodbye to Discretion odbędzie się w dniu 26 czerwca 2025 roku o godz. 18.00 na ul. Ewangelickiej 1 w Poznaniu.
- Wydarzenie bez barier: tak
