Rok Marka Hłaski - spotkanie wokół twórczości tego autora. Rozmawiać będą Piotr Weiser oraz Zbigniew Kopeć, którzy planują także projekcję filmową.

Wstęp wolny.

_______

Poznańskie Czwartki Literackie związane są trwale z pałacem Działyńskich przy Starym Rynku. Już przed I wojną światową, a potem w dwudziestoleciu międzywojennym, urządzano w nim wieczory czwartkowe prezentujące uczonych i artystów z Wielkopolski i kraju. Po spaleniu pałacu w lutym 1945 roku, Oddział Poznański Związku Literatów Polskich organizował Czwartki Literackie w różnych salach. Od roku 1958 powróciły jednak do odbudowanego już pałacu. W latach 1974-1990 patronował Czwartkom "Głos Wielkopolski" wspólnie z Biblioteką Raczyńskich, która użyczała sali w gmachu przy placu Wolności.

We wrześniu 1991 roku Czwartki znów powróciły do swej historycznej siedziby. Organizacji nowej edycji podjęła się Biblioteka Kórnicka, a większość środków finansowych zagwarantowała Rada Miasta Poznania. Od 2008 roku głównym sponsorem Czwartków jest Fundacja "Zakłady Kórnickie" wspólnie z Polską Akademią Nauk.

Historia Czwartków Literackich

Organizatorzy Czwartków starają się prezentować poglądy i teksty twórców znanych i powszechnie uznawanych oraz pisarzy cenionych tylko w nielicznych kręgach, autorów książek wartościowych, a nie dostrzeganych. Zapraszani są także pisarze, których historia literatury i krytyka ceni niżej, ale którzy są ulubieńcami publiczności. Uwzględnia się również nowe zjawiska i talenty w polskiej literaturze.

Zawarta w nazwie formuła literackości jest dość szeroko pojęta, dlatego naszymi gośćmi bywają nie tylko prozaicy, poeci czy historycy literatury, ale także historycy sztuki i artyści (muzycy, plastycy, reżyserzy). Na naszych spotkaniach goszczą również teolodzy, historycy idei, socjologowie, publicyści czy politolodzy. Staramy się bowiem w tym coraz bardziej zmieniającym się, niestabilnym świecie próbować zrozumieć różnorodne zjawiska, ale także drugiego człowieka i siebie samych.

Plakat