kadr z czarno-białego filmu "Kobiety za kierownicą"; na siedzeniu samochodu prowadzonego przez szofera siedzi kobieta w białej sukni trzymająca w ręku parasol

Przegląd filmów dokumentalnych o kobietach bretońskiej reżyserki Brigitte Chevet

2022-03-09 ( środa )
Dom Bretanii, Stary Rynek 37, 61-772 Poznań

Brigitte Chevetto bretońska realizatorka, autorka 20 filmówdokumentalnych,mieszkająca w Rennes. Zaangażowana twórczyni zajmuje się historiami kobiet, ale również szeroko pojętą tematyką humanistyczną, społeczną, interesując się społecznościami wykluczonymi czy też problematyką ekologiczną. Jej filmy charakteryzują się właściwym dla realizatorki poczuciemhumoru. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobietprzedstawiamy 2filmy bretońskiej dokumentalistki przedstawiającewyjątkowe kobiety, o których zapomniały podręczniki do historii.

godzina 18:05: "Rose Valland na froncie sztuki" (2015), 52'.Reż. Brigitte ChevetRose

Valland to odważna historyczka sztuki, która, jako asystentka w paryskim muzeum Jeu de Paumew czasie okupacji, skrupulatnie dokumentowała, ryzykując własne życie, rabunek dzieł sztuki przez Niemców. Dzięki jej pracy i poświęceniu do Francji wróciło kilkadziesiąt tysięcy dzieł zrabowanych przez nazistów. Rose Valland została zapomniana i ten filmoddaje jej należny hołd. Film z lektorem. Na seans zaprasza Planete+.

godzina 19:00: "Kobiety za kierownicą" (2010), 49'. Reż. Brigitte Chevet

Film obnaża stereotypy związane z prowadzeniem samochodów przez kobiety, opowiada o znanych i mniej znanych kobietach za kierownicą, w tym pionierkach motoryzacji, w zabawny sposób podejmując temat rywalizacji płci. Film z polskimi napisami.

WSTĘP WOLNY

Zobacz dombretanii.org.pl