Logo Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

W tym roku Organizatorzy zapraszają do wszystkich oddziałów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Po raz pierwszy będzie można zwiedzić z przewodnikiem Muzeum Martyrologii Wielkopolan pod odsłoną nocy.

W ramach oferty szczególnie polecamy wystawy:

  • "WUCHTA WIARY - bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce w XIX wieku" w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
  • "Turystyka i rekreacja w PRL-u" w Galerii Plakatu z Okresu Socjalizmu (ul. Słupska 62).
  • Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Oddziały będą czynne od 17:00 do 24:00 (ostatnie wejście do Muzeum 23:30). Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII zostanie udostępnione na innych zasadach. Organizatorzy zapraszają odbiorców indywidualnych i zorganizowanych do zwiedzania od 10:00 do 17:00. Do godziny 21 będzie można zwiedzić Muzeum wyłącznie z przewodnikiem (zapisy). Z uwagi na szczególny charakter Muzeum dla uczczenia pamięci ofiar obozu w Forcie VII, podczas zwiedzania z przewodnikiem o godz. 17.00 i 19.00, zaplanowane jest zapalenie zniczy przy Ścianie Śmierci oraz Schodach Śmierci. Osoby zainteresowane zwiedzaniem MMW - Fort VII o godz. 17.00 i 19.00 zachęcamy do przyniesienia własnych zniczy.

W Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 zaprezentujemy nową wystawę czasową "WUCHTA WIARY - bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce w XIX wieku", która przybliży genezę i kontekst historyczny pracy organicznej w zaborze pruskim w XIX i XX wieku, a przede wszystkim opowie o postaciach i realizowanych przez nich społecznych projektach. Od 17:30 zapraszamy na Lekcję żywej historii z SGRH: "3 Bastion Grolman" - przed Odwach.

Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 zachęca do udziału w grze terenowej "Śladami Czerwca '56" (start 17:00), która wprowadzi uczestników w realia życia lat 50 i przybliży historię Poznańskiego Czerwca 1956. Gra rozpocznie się w siedzibie Muzeum i będzie toczyć się w przestrzeni ekspozycyjnej oraz najbliższej okolicy. Grupy rekonstrukcyjna "Projekt Miś" zadba o historyczną atmosferę w Muzeum. Dodatkowo Kinga Przyborowska poprowadzi dwa spotkania z uczestnikami Poznańskiego Czerwca 1956, które odbędą się o godz. 18.30 oraz 20.00 (zapisy).

Podobnie jak ubiegłych latach w Muzeum Uzbrojenia będzie można zobaczyć eksponaty w dynamicznych pokazach (18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00) oraz zwiedzić ich wnętrza. Na uczestników Nocy Muzeów będą czekać odtwórcy historyczni, warsztaty i inne atrakcje. 18 maja dostępna będzie wyłącznie ekspozycja plenerowa. Będąc na Poznańskiej Cytadeli warto zwiedzić ekspozycję stałą w Muzeum  Armii "Poznań".

Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania to unikatowa przestrzeń, w której czas się zatrzymał. W czasie Nocy Muzeów polecamy indywidulne zwiedzanie ekspozycji stałej. Wejście do Schronu skrywa willa w której utworzyliśmy Galerię Plakatu z Okresu Socjalizmu aktualnie prezentujemy wystawę czasową "Turystyka i rekreacja w PRL-u". W ramach programu towarzyszącego wystawie szczególne polecamy krótkie spotkania z historią propagandy wizualnej. Marcin Wągrodny wygłosi 15 minutowe prelekcje , start: 19:15, 20:00, 21:00 i 22:00. W czasie Nocy Muzeów warto odwiedzić Muzealne Centrum Edukacyjne (ul.Ślusarska 14) w którym odbędą się wydarzenia rodzinne: warsztaty i prelekcja. Na zajęcia obowiązują zapisy. Uprzedzamy, że zostały ostatnie wolne miejsca.

Pełen program Nocy Muzeów dostępny jest na stronie Muzeum.

Zobacz www.wmn.poznan.pl