Na scenie aktorzy w kostiumach z epoki, na pierwszym planie klęczą mężczyzna i kobieta, za nimi rząd innych postaci. Wszyscy śpiewają.

Spektakl - Wesele Figara Wolfgang Amadeusz Mozart

2024-02-29 ( czwartek )
Teatr Wielki, ul. Fredry 9, Poznań

opera komiczna w IV aktach

libretto: Lorenzo da Ponte na podstawie sztuki Pierre'a Beaumarchais

premiera: 21 października 1995

Opera nad operami! Dzieło - co rzadko spotykane! - które łączy w jeden pochwalny chór kompozytorów, wykonawców, dramaturgów, znawców muzyki i - co nam najbliższe - publiczność. Konia z rzędem temu, kto opowie fabułę Wesela Figara bez zająknięcia. W galopadzie przebieranek, podmian, skoków z okna i cudownie odnalezionych dzieci, niekiedy trudno złapać oddech i... sens. Lecz gdy myśl librecisty nadto zbacza ze szlaku (z drugiej strony, kto szuka rozumu w miłosnych perypetiach?), na pomoc przychodzi Mozart i jego muzyka. Wesele Figara skrzy się muzyczną inwencją i wirtuozerią, a każda z postaci dostaje szansę na wokalny popis.

W Weselu Figara jak w soczewce odbija się czas, w którym dzieło powstało. Obyczajową zmianę oddaje postać bystrego sługi, które triumfuje nad panem (Figaro - Hrabia). Sprawnie nakreślone piórem librecisty bohaterki wyrastają poza schemat uroczej zakochanej gąski czy porzuconej kobiety w kwiecie wieku: zadziora Zuzanna, śmiała w czynach, choć melancholijna muzycznie Hrabina, Barbarina czerpiąca przykład z Zuzanny i Marcelina twardo broniąca swych racji. Każdy i każda w tej historii jest wyrazistą postacią.

Pozorną przystępność Mozartowskiej frazy rozwiał Arnold Schönberg, kiedy dowiedział się, że Gershwin komponuje kwartet, który ma być czymś prostym niczym Mozart. Wiesz, Mozart był uważany za dalekiego od prostoty w swoich czasach - skwitował.

materiały Teatru Wielkiego

Bilety dostępne w:

Zobacz www.opera.poznan.pl