Zdjęcie papirusa z hieroglifami.

Spotkanie z hieroglifami

2022-10-01 ( sobota )
Muzeum Archeologiczne, ul. Wodna 27 - Pałac Górków, Poznań

Pismo hieroglificzne, zaraz po piramidach, jest prawdopodobnie najbardziej znanym wynalazkiem cywilizacji starożytnego Egiptu, od tysięcy lat intrygującym ludzi na całym świecie. Egipcjanie wierzyli, że inskrypcje hieroglificzne są słowami bogów i przez to są święte w każdej formie. W 2022 roku przypada 200. rocznica odczytania egipskich hieroglifów przez J.- F. Champolliona. To właśnie 27 września 1822 r. ten francuski badacz przedstawił przed Académie des Inscriptions et Belles-Lettres w Paryżu zarys metody umożliwiającej odczytanie świętych znaków Egiptu.
Z tej okazji  zapraszamy wszystkich miłośników starożytnego Egiptu na spotkanie z hieroglifami w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. W programie znajdziecie warsztaty z hieroglifami dla dzieci oraz dla seniorów, a także wykłady popularno-naukowe o początkach pisma w starożytnym Egipcie oraz o historii kamienia z Rosetty, którego odkrycie przyczyniło się do odczytania hieroglifów.

Program:

10.30 - 11.30 - Kurs hieroglifów dla seniorów

Zbiórka na dziedzińcu Muzeum. Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy przez formularz Google: https://forms.gle/4tc5is3JQp39WZ2WA i poprzez e-mail: edukacja.map@gmail.com oraz telefonicznie pod nr 61 628 55 13 

Zapisy od 16 września. Zajęcia przeznaczone są dla uczestników indywidualnych, nie grup zorganizowanych. Wstęp bezpłatny.

12.30 - 13.30 - Kurs hieroglifów dla dzieci

Zajęcia będą prowadzone w języku polskim, ale z możliwością tłumaczenia na j. ukraiński.

Zbiórka na dziedzińcu Muzeum. Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy przez formularz Google: https://forms.gle/uRhpPnagWTfCLyhC7

Zapisy od 16 września.

Zajęcia przeznaczone są dla uczestników indywidualnych, nie grup zorganizowanych.

Bilet wstępu na warsztaty: 7 zł/uczestnik. Dla dzieci z Ukrainy wstęp jest bezpłatny.

12.30 - 13.30 - O korzeniach pisma starożytnych Egipcjan - wykład popularno- naukowy dr hab. Agnieszki Mączyńskiej z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu

Sala audiowizulana 2 piętro Pałacu Górków ul. Wodna 27 -  Wstęp bezpłatny. Bez zapisów.

13:30-15:00 - Jean-François Champollion i jego List do Pana Daciera - akt fundacyjny naukowej egiptologii. Wykład dra Filipa Taterki.

Wykładowi towarzyszyć będzie promocja publikacji: List do Pana Dociera czyli Jean-François Champollion Młodszy, List do Pana Daciera, sekretarza stałego Królewskiej Akademii Napisów i Literatury, dotyczący alfabetu hieroglifów fonetycznych, wykorzystywanych przez Egipcjan do zapisywania na swoich pomnikach tytułów, imion i przydomków władców greckich i rzymskich. 

Sala audiowizulana 2 piętro Pałacu Górków ul. Wodna 27 -  Wstęp bezpłatny. Bez zapisów.