Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Na grafice na czarnym tle biały napis Światełko dla Czerwca 56.

Światełko dla Czerwca'56

2021-06-14 ( poniedziałek )
11:00
Cmentarz Junikowski, przy grobie Kazimierza Wieczorka

14 czerwca startuje dziesiąta, jubileuszowa edycja akcji "Światełko dla Czerwca'56". Jak co roku, tuż przed rocznicą, na grobach zapłoną symboliczne światełka pamięci. Akcja  zainicjowana przez Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956 ma na celu upamiętnienie nieżyjących już uczestników poznańskiego buntu oraz osób, które przez lata propagowały pamięć o czerwcowych wydarzeniach.

"Światełko dla Czerwca'56" - projekt edukacyjny Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956, od lat odbywa się na terenie całego kraju, angażując w działania dzieci i młodzież. Uczestnicy akcji odwiedzają groby osób związanych z poznańskimi wydarzeniami, poznają lokalną historię kształtując tym samym swą regionalną tożsamość. W inicjatywę, upamiętniającą nieżyjących już uczestników Poznańskiego Czerwca'56, do tej pory włączyło się ponad 20 szkół i przedszkoli z całego kraju. W wyznaczone dni uczniowie oraz przedszkolaki, wyruszą na cmentarze by uporządkować groby wybranych osób i zapalić na nich znicze opatrzone logo akcji.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja "Światełka dla Czerwca'56" zainaugurowana zostanie w poniedziałek, 14 czerwca o godzinie 11.00 na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu przy grobie Kazimierza Wieczorka. W 1956 roku 25-letni Kazimierz Wieczorek - absolwent zawodowej szkoły oficerskiej, pracował jako konduktor w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Poznaniu. W Czarny Czwartek - 28 czerwca został postrzelony a odniesione obrażenia okazały się śmiertelne. Ranny trafił do Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia, gdzie zmarł tego samego dnia ok. godz. 23.00. 2 lipca Kazimierza Wieczorka pochowano na Cmentarzu Komunalnym nr 2 Poznań-Junikowo.

Więcej informacji

opr.sw

Zobacz https://www.wmn.poznan.pl/