żuraw stoczniowy - wisior z bursztynem

Żurawie stoczniowe - wystawa biżuterii Marcina Bogusława

2019-07-04 ( czwartek ) – 2019-07-26 ( piątek )
Galeria YES, ul. Paderewskiego 7, Poznań

Kategoria: Wystawy

4 lipca 2019 r. o godzinie 19:00 odbędzie się wernisaż z udziałem Marcina Bogusława, który wprowadzi nas - poprzez swoją biżuterię - w klimat Stoczni Gdańskiej, będącej jego źródłem inspiracji. Z dala od polityki, aspektów społecznych czy kulturowych, bo dla artysty ten monumentalny obiekt ma głównie wyraz przemysłowy, industrialny i technologiczny. 

Kolejna wystawa biżuterii w Galerii YES to zaproszenie do spotkania z młodym, ale już utytułowanym i niezwykle uzdolnionym pokoleniem artystów złotników, reprezentowanym przez warszawskiego projektanta Marcina Bogusława. Prezentowana kolekcja to zbiór przestrzennych obiektów insprowanych industrialnym charakterem Stoczni Gdańskiej. Wśród nich znaleźć można brochy, perścienie i naszyjniki wykonane ze srebrnych blaszek. Obiekty nie są pozbawione użytkowości, choć w ich przypadku pierwotna funkcja biżuterii - dekoracyjność i ozdobność - może nie być oczywista. Przykuwają uwagę całkowicie innym, niemalże przemysłowym wyrazem, łamiącym konwencję klasycznego noszenia biżuterii.

Duże konstrukcje i maszyny od zawsze fascynowały artystę, stąd architektoniczny charakter jego prac. Aby przełamać chłód srebrnych konstrukcji, w prezentowanej kolekcji świadomie użyty został delikatny, ciepły bursztyn.

Marcin Bogusław to absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Wydział Tkaniny i Ubioru, Katedra Biżuterii (2008). Współzałożyciel grupy artystycznej Au+ działającej od 2011 roku. Mieszka i pracuje w Warszawie. Od zawsze interesowały go małe formy i miniatury. Swoje projekty realizuje w metalach szlachetnych, przede wszystkim w srebrze i złocie. Od kiedy bursztyn stał się jego pasją, używa go niemal w każdej unikatowej kolekcji. Inspiruje go miasto: maszyny, elementy budynków, części, które spajają miasto w całość, a ostatnio również Stocznia Gdańska i jej tajemnicza atmosfera. Własne rozwiązania techniczne są podstawą wszystkich projektów. Od 2011 uczy w pracowni biżuterii na w Państwowym Ognisku Artystycznym "Nowolipki" w Warszawie, od 2018 prowadzi kursy złotnicze w Wytwórni Antidotum w Warszawie. Członek Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników i Związku Polskich Artystów Plastyków.