Wydarzenia na planie Pokaż na planie
kolejka Maltanka

Urodziny pod parą

2019-08-24 ( sobota ) – 2019-08-25 ( niedziela )
Malta, Poznań

24 i 25 sierpnia 2019 r. odbędą się wyjątkowe "Dni Pary" na Maltance. W ten sposób świętowane będzie dwudziestolecie służby parowozu Borsig na szlaku kolejki Maltanka.

Podczas wybranych kursów niebieskie wagoniki będzie ciągnąć parowóz wypożyczony od  Towarzystwa Wyrzyskiej Kolei Wąskotorowej w Białośliwiu. To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć na służbie dwa wspaniałe parowozy!
Lowa 26004
Pojazd został wyprodukowany w 1951 roku w zakładach VEB Lokomotivbau Karl Marx Babelsberg w Poczdamie-Babelsbergu. Najpierw był wykorzystywany w Przedsiębiorstwie Zmechanizowanych Robót Kolejowych BS 2 w Krakowie, a następnie przekazany do żwirowni PKP w Mirosławiu Ujskim. Po zakończeniu eksploatacji był pomnikiem, potem trafił do skansenu, aż ostatecznie dotarł pod skrzydła miłośników z Białośliwia. Pracowali przy nim fachowcy z zakładu Interlok w Pile, część elementów remontowano w Bydgoszczy i w tym roku - po 34 latach - parowóz ponownie ruszył żelaznym szlakiem.
Borsig Bn2t 11458
Parowóz Borsig Bn2t 11458 znajduje się na stałe we flocie MPK. Parowóz wyprodukowany został w Zakładach Augusta Borsiga w Berlinie w 1925 roku. W tym samym roku rozpoczął prace w Obrzycku. Po II wojnie światowej trafił do Zakładów Azotowych w Chorzowie, gdzie pełnił służbę do 1977 roku. Dwa lata później został ustawiony w parku zakładów jako pomnik. W 1990 roku został przekazany Poznańskiemu Klubowi Modelarzy Kolejowych, a w roku 1994 rozpoczęto jego odbudowę w zakładach Cegielskiego w Poznaniu. Latem 1999 roku "Borsuk'' został przekazany do eksploatacji. W roku 2001 parowóz otrzymał dodatkowo tender. Parowóz nazywany jest Borsukiem od spolszczenia nazwy fabryki, z której się wywodzi.

Maltanka kursuje nad Jeziorem Maltańskim. Można nią udać się m.in. do Nowego ZOO. Bilet kosztuje 7,5 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy).

Zobacz www.mpk.poznan.pl/turystyka/maltanka