Miasto w sprawie dyrektorki poznańskiego zoo

Prokuratura okręgowa przedstawiła zarzuty dyrektorce Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu i zawiesiła ją w sprawowaniu funkcji. To efekt śledztwa, które zostało podjęte po złożonym przez Miasto zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa. Miasto współpracuje ze śledczymi w celu jak najlepszego wyjaśnienia sprawy. Obowiązki dyrektor przejęła Anna Orchowska - jej zastępczyni. 

zdjęcie przedstawia bramę wejściową do ogrodu zoologicznego z dużym napisem ZOO - grafika artykułu
.

Ewie Z. - dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu - przedstawiono zarzuty dotyczące działania na szkodę Miasta Poznania poprzez wykorzystanie swojej funkcji i nadużycie uprawnień, a także pokrzywdzenia wierzycieli oraz nakłonienia świadka do złożenia fałszywych zeznań. Prokurator zawiesił podejrzaną w pełnieniu obowiązków dyrektora zoo i zakazał wstępu na jego teren.

Postępowanie o możliwości popełnienia przestępstwa przez dyrekcję Ogrodu Zoologicznego zostało wszczęte w lipcu 2022 r., po zawiadomieniu złożonym przez prezydenta Poznania. Miasto na bieżąco przekazywało prokuraturze wszystkie informacje i materiały potrzebne w postępowaniu.

- Pierwszą kontrolę ogrodu zleciliśmy już wiele lat temu. Wówczas nie wykazała nieprawidłowości - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Dziękuję pracownikom zoo, którzy poinformowali mnie o sytuacji w placówce. Podjęliśmy kolejną kontrolę i na podstawie jej ustaleń natychmiast poinformowaliśmy organy ścigania. Jako Miasto nie mamy narzędzi, by stwierdzić, czy doszło do przestępstwa - to zadanie prokuratury. Doceniam wszystko, co dyrektor zoo zrobiła dla dobra zwierząt, pokazując swoje wielkie serce. Nie może być jednak zgody na łamanie prawa, nie możemy akceptować nadużyć. Czekamy na rzetelne wyjaśnienie sprawy, współpracując z prokuraturą. 

Poznańskie zoo było w ostatnich latach najczęściej kontrolowaną jednostką miejską. Od 2020 r. do chwili obecnej rozpatrzonych zostało 6 skarg (w rozumieniu kodeksu postępowania administracyjnego) na dyrektorkę ogrodu. Rada Miasta Poznania podjęła wobec nich stosowne uchwały. 

Do urzędu wpływała również liczna korespondencja - były to wnioski oraz informacje dotyczące uwag do działalności ogrodu zoologicznego. Każda z nich była procedowana zgodnie z prawem i obowiązkami spoczywającym na organie nadzorującym Poznański Ogród Zoologiczny, jakim jest Miasto.

Wszystkie informacje o możliwych nieprawidłowościach dotyczących zarządzania ogrodem i administrowania jego mieniem, na polecenie prezydenta Poznania były za każdym razem sprawdzane. Wszelkie decyzje podejmowane były rozważnie i z poszanowaniem interesów Miasta.

Efektem prowadzonych przez Miasto w ostatnich latach kontroli oraz czynności nadzorczych były wprowadzane na bieżąco działania naprawcze, a także zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa (kierowane do właściwych organów) lub wnioski o ukaranie w sprawie o naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Ponadto Miasto było informowane o postępowaniach dotyczących ogrodu zoologicznego i jego dyrektorki, prowadzonych przez sąd pracy i wydział dochodzeniowo-śledczy komendy wojewódzkiej. W toczących się sprawach Miasto Poznań współpracowało z sądem i policją, udostępniając dane i informacje w celu wyjaśnienia sprawy.