Razem chronimy dzieci - konferencja w Poznaniu

Miasto Poznań raz z Fundacją "Dziecko w Centrum", Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu i Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej organizują konferencję dla przestawicieli policji, prokuratury, sądów, pracowników społecznych i oświatowych, by dzielić się wiedzą i doświadczeniem eksperckim w zakresie ochrony dzieci przed przemocą.

grafika przedstawia nazwę wydarzenia na niebieskim tle z motywem oczu i dziecięcej dłoni narysowanych ołówkiem - grafika artykułu
plakat

79 procent dzieci doświadcza przemocy przynajmniej raz w swoim życiu - tak wynika z najnowszych badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę ("Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce 2023"). To niepokojące dane, które rzucają światło na realny i pilny problem w naszym kraju.

Organizowana w Poznaniu konferencja skierowana jest do przedstawicieli instytucji publicznych, którzy na co dzień pracują na rzecz wsparcia dzieci, zwłaszcza w kontekście ich ochrony przed krzywdą. Wydarzenie odbędzie się z udziałem Moniki Horny-Cieślak - Rzeczniczki Praw Dziecka i sędzi Agnieszki Matysek, które przedstawią nowe przepisy dotyczące ochrony najmłodszych oraz ich praktyczne zastosowanie.

Pozostałe wystąpienia obejmą takie zagadnienia, jak:

  • Wprowadzenie standardów ochrony dzieci we wszystkich instytucjach pracujących z najmłodszymi.
  • Możliwości rozpoznania i diagnostyki przemocy stosowanej wobec dzieci.
  • Określenie przejawów krzywdzenia dzieci, zarówno tych widocznych od razu, jak i tych manifestujących się w zachowaniu najmłodszych.
  • Przedstawienie funkcjonujących w polskim systemie prawnych instrumentów reagowania na krzywdzenie małoletnich.
  • Omówienie narzędzi i działań z zakresu profilaktyki i przeciwdziałania krzywdzeniu dzieci.

"Celem konferencji jest wzmocnienie merytoryczne kadry pracującej z dziećmi. To od naszej wiedzy, wrażliwości i uważności zależy rozpoznanie krzywdzenia dziecka i skuteczne wdrożenie odpowiednich interwencji psychologicznych i prawnych" - podkreśla Stella Gołębiewska, dyrektorka Miejskiego Centrum Interwencji Kryzysowej, współorganizatora konferencji w imieniu Miasta Poznania.

Wydarzenie odbędzie się 28 lutego w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu przy al. Niepodległości 34. Początek zaplanowano na godzinę 10:00. Podczas konferencji będzie także okazja do odwiedzenia stoisk organizatorów oraz do zakupów na kiermaszu społecznym.