Jezioro Maltańskie

Nazwa jeziora pochodzi od kawalerów maltańskich, czyli rycerzy z zakonu joannitów, którzy mieli tu swoją siedzibę, kościół i hospicjum. Jezioro, na którym odbywa się wiele ważnych regat kajakarskich i wioślarskich, powstało w 1952 r. poprzez spiętrzenie wód rzeki Cybiny i ma powierzchnię 64 ha. Tor regatowy (jeden z najlepszych w Europie) ma 2190 m długości i 170-400 m szerokości.

W zachodniej części jeziora znajduje się największa w Poznaniu fontanna, ufundowana dla upamiętnienia 750. rocznicy założenia miasta. Wzdłuż północnego brzegu jeziora przebiega trasa wąskotorowej Kolejki Parkowej Maltanka, której końcowa stacja - Zwierzyniec - usytuowana jest w pobliżu wejścia do Wielkopolskiego Parku Zoologicznego (Nowe Zoo).

Na południowym brzegu - na kopcu Wolności - znajduje się sztuczny, całoroczny stok narciarski oraz letni tor saneczkowy. U stóp kopca czynne jest pole do nauki gry w golfa oraz tor do minigolfa. W pobliżu jest także kąpielisko.

UWAGA! Decyzją POSiR, w 2023 roku kąpielisko pozostanie zamknięte! Przyczyną zamknięcia kąpieliska jest niskie zainteresowanie kąpielami w jeziorze Malta oraz częste zakwity sinic.

Kąpielisko oferuje plażę trawiastą oraz specjalnie wyznaczoną część jeziora do zabawy i pływania dla najmłodszych. Pobliskie toalety, punkty gastronomiczne, boisko do piłki nożnej i siatkówki plażowej, strefa do street workoutu oraz ścieżki spacerowe i ścieżki dla sportowców sprawiają, że kąpielisko nad Jeziorem Maltańskim gwarantuje udany pobyt całym rodzinom - zarówno tym ceniącym sobie czystość i spokój oraz tym lubiącym aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.

Aktualizacja: czerwiec 2023 roku.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej