Gdzie znajdziesz wsparcie?

Kiedy zaobserwujesz niepokojącą zmianę dotychczasowego zachowania Twojego dziecka, warto poprosić o pomoc. Czasem najprostsze rozwiązanie jest najlepsze - zacznij od rozmowy z kimś, dla kogo ważna jest Twoja rodzina.

wychowawca/czyni klasy/grupy

W pierwszej kolejności skontaktuj się z wychowawcą klasy/grupy w placówce, do której uczęszcza Twoje dziecko, razem omówcie niepokojące Cię sprawy i zdecydujcie co dalej.

pedagog/pedagożka i psycholog/psycholożka w placówce

Być może warto nawiązać kontakt z psychologiem lub pedagogiem w przedszkolu czy szkole, który zaproponuje wsparcie indywidualne dziecka bądź konsultacje rodzicielskie.

poradnia psychologiczno-pedagogiczna

Każde przedszkole czy szkoła współpracuje z przypisaną danemu rejonowi Poznania poradnią psychologiczno-pedagogiczną. W naszym mieście mamy dziewięć publicznych poradni, które aktywnie włączyły się we wspieranie dzieci, młodzieży i ich rodziców w związku z trudnym czasem spowodowanym pandemią. Wystarczy napisać maila z prośbą o pilną konsultację ze specjalistą (zalecana forma), ewentualnie zadzwonić do poradni.

ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży

W Poznaniu działają także placówki specjalistycznego wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w ramach NFZ. Uzyskasz w nich pomoc psychologiczną i psychoterapeutyczną np. w formie konsultacji, terapii indywidualnej dziecka czy terapii rodzinnej. Nie jest wymagane skierowanie od lekarza.

poradnie zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży

W poradniach zdrowia psychicznego pomocy udzielają specjaliści mający przygotowanie do pracy diagnostycznej, farmakoterapeutycznej oraz psychoterapeutycznej. Psychiatrzy udzielają porad bez skierowania, do psychologa i psychoterapeuty konieczne jest skierowanie (także e-skierowanie) od lekarza rodzinnego lub innego lekarza specjalisty, który widzi potrzebę wsparcia dziecka np. neurologa, psychiatry mającego kontrakt z NFZ.

ośrodki wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej  (oddział psychiatryczny).

W ośrodkach tych prowadzone jest całościowe  leczenie ogólnopsychiatryczne dzieci i młodzieży w systemie całodobowym lub dziennym.

W systemie wsparcia są również specjalistyczne organizacje pozarządowe - w organizacjach tych uzyskasz głównie pomoc psychologiczną, pedagogiczną czy terapeutyczną np. w formie konsultacji rodzicielskich, psychoterapii indywidualnej dziecka, terapii rodzinnej czy zajęć socjoterapeutycznych. Organizacje na swoje działania pozyskują środki (dotacje publiczne, sponsorzy, 1% itp.), stąd ich oferta pomocy związana jest z ściśle z posiadanymi zasobami osobowymi i finansowymi.