Muzuem Narodowe

Początki Muzeum Narodowego w Poznaniu sięgają roku 1857, kiedy to powstało założone przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk Muzeum Starożytności Polskich i Słowiańskich w Wielkim Księstwie Poznańskim. Po uzupełnieniu zbiorów Muzeum eksponatami z prywatnych kolekcji Seweryna Mielżyńskiego i Edwarda Rastawieckiego, w roku 1882 zmieniono jego nazwę na Muzeum Mielżyńskiego. Następnym etapem w historii muzeum jest utworzenie w 1894 roku przez władze pruskie Muzeum Prowincji (Landesmuseum für die Provinz Posen ). Przeniesione w roku 1904 do nowej, reprezentacyjnej siedziby, muzeum znów zmieniło nazwę na Muzeum Cesarza Fryderyka III (Kaiser Friedrich-Museum ). Otwarcie Muzeum łączyło się z pozyskaniem znaczących kolekcji, zwłaszcza przeniesieniem do Poznania znakomitej kolekcji malarstwa europejskiego Atanazego Raczyńskiego - dzieł mistrzów hiszpańskiego baroku i niemieckiego romantyzmu, do dziś nie mające sobie równych w polskich muzeach. Wybudowany wówczas eklektyczny gmach przeznaczony specjalnie na zbiory muzealne stanowi do dziś siedzibę Galerii Malarstwa i Rzeźby - jednego z kilku oddziałów Muzeum Narodowego.


Kolejne etapy w funkcjonowaniu muzeum to: przemianowanie Kaiser Friedrich-Museum w 1919 roku na Muzeum Wielkopolskie, powiększenie zbiorów muzeum o eksponaty Muzeum Mielżyńskich, oraz ponowne utworzenie (w czasie II wojny światowej) Kaiser Friedrich Museum Posen. W 1950 roku Muzeum Wielkopolskie w Poznaniu, po kilkuletnim okresie odbudowy zbiorów, zostało podniesione do rangi Muzeum Narodowego. W kolejnych latach powstawały:


- 1949 - Muzeum w Rogalinie,

- 1949 - Dział Kultury i Sztuki Ludowej (obecnie Muzeum Etnograficzne),

- 1952 - Muzeum Instrumentów Muzycznych,

- 1954 - Muzeum Historii Miasta Poznania,

- 1962 - Muzeum w Gołuchowie,

- 1963 - Wielkopolskie Muzeum Wojskowe,

- 1965 - Muzeum Rzemiosł Artystycznych (obecnie Muzeum Sztuk Użytkowych) oraz Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie.


Obecnie sześć oddziałów (bez oddziałów zamiejscowych) Muzeum Narodowego w Poznaniu zlokalizowane jest w różnych częściach miasta, głównie w zabytkowych obiektach znajdujących się na trasie "Traktu Królewsko-Cesarskiego":


- Galeria Malarstwa i Rzeźby - Stary i Nowy Gmach, al. Marcinkowskiego 9,

- Muzeum Sztuk Użytkowych - Zamek Królewski w Poznaniu,

- Muzeum Instrumentów Muzycznych - zabytkowe kamienice we wschodniej pierzei Starego Rynku,

- Muzeum Historii Miasta Poznania - Ratusz, Stary Rynek 1,

- Muzeum Etnograficzne - zabytkowy budynek byłej Loży Masońskiej, ul. Grobla 25,

- Wielkopolskie Muzeum Wojskowe - Stary Rynek 9, budynek w centralnej części Rynku, wybudowany w miejscu średniowiecznych sukiennic.


Obecnie zbiory Muzeum Narodowego w Poznaniu liczą blisko 300 tys. obiektów, a zbiory sztuki poznańskiego muzeum tworzą dzieła powstałe na przestrzeni dziewięciu wieków, od średniowiecza do współczesności.


Muzeum Narodowe
al. Marcinkowskiego 9, 61-745 Poznań
tel. (061) 85 68 000
Okres funkcjonowania: cały rok
www.mnp.art.pl

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej