Teatr Ósmego Dnia
Jeden z najlepszych awangardowych teatrów polskich sięga swoją historią teatru założonego w 1964 roku przez studentów polonistyki Uniwersytetu im. Mickiewicza. Funkcjonując pierwotnie pod nazwą "Studencki Teatr Poezji Ósmego Dnia" był jedną z pierwszych amatorskich scen studenckich, stając się od razu przedstawicielem nurtu teatru zaangażowanego, odnoszącego się do najważniejszych wydarzeń społecznych i politycznych w Polsce. Od 1968 do 1993 kierownictwo artystyczne nad teatrem sprawował Lech Raczak, obecnie dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego.
Historia teatru rozpoczyna się na początku lat 70-tych, kiedy to grupa formułuje swój program polegający na budzeniu nieufności, kwestionowaniu schematów myślowych, stereotypów kulturowych nie w toku detektywistycznego dociekania, kto jest odpowiedzialny za ich kultywowanie, ale przez zadawanie pytania sobie i widzom: co zrobimy dla ich unicestwienia (...). Od tego też momentu teatr przestaje być ośrodkiem amatorskim a zespół stanowią artyści, absolwenci Uniwersytetu. W późniejszych latach brak stabilizacji, własnego miejsca na próby, utrudnienia ze strony władz, sprawiły, że członkowie grupy stopniowo emigrowali za granicę. Powrót teatru do Poznania nastąpił po politycznym przełomie w 1989 roku, a pierwszy spektakl został wystawiony w roku 1991.
Obecnie Teatr Ósmego Dnia pozostaje jedną z ostatnich grup kontynuujących doświadczenia lat sześćdziesiątych (z początku istnienia grupy) w nowej, odmienionej rzeczywistości. Teatr prowadzi warsztaty aktorskie, organizuje zdarzenia kulturalne, występuje za granicą. Bierze udział w międzynarodowych projektach teatralnych, takich jak: PO DRUGIEJ STRONIE (1999) poświęconemu 10. rocznicy upadku Muru Berlińskiego, czy PODRÓŻACH KOMEDIANTÓW (1999), którego celem było ożywienie społeczności pozostających na obrzeżach wielkich miast i centrów kultury. W 1998 roku nastąpiło najbardziej spektakularne wydarzenie z serii wielkich międzynarodowych akcji."Ósemki" jako jedyny zespół z Europy Środkowo-Wschodniej zaproszony został na Wystawę Światową EXPO w Portugalii.
Siedzibą Teatru Ósmego Dnia jest budynek ARKADIA, wzniesiony w latach 1878-79 z przeznaczeniem na Teatr Miejski, funkcjonujący pod nazwą "niemiecki". Budynek ten przestał być siedzibą teatru w roku 1911, od tego czasu "goszcząc" po kolei kawiarnie: Kaffehaus Hohenzollern, Cafe Esplanada a potem Arkadię. Teatr Ósmego Dnia wprowadził się do budynku Arkadii w roku 1992 i obecnie dzieli go z Wydawnictwem Miejskim, Centrum Informacji Miejskiej oraz lokalami handlowymi.
Teatr Ósmego Dnia
ul. Ratajczaka 44, 61-728 Poznań
tel. (61) 855 20 86
Okres funkcjonowania: program autorski realizowany od września do czerwca,
w miesiącach letnich teatr udostępniony jest do współorganizacji imprez zewnętrznych.
www.osmego.art.pl