Wykłady i Warsztaty

Agata Kiedrowicz - projektantka, kuratorka, edukatorka, autorka tekstów i wywiadów z projektantami (współpracuje z Design Alive, Kukbuk, FUTU, Monitor Magazine, NN6T). Pracuje interdyscyplinarnie, na styku humanistyki, sztuki i designu. Szczególnie Interesuje ją projektowanie dla zmysłów. Sensoryczną wiedzę wykorzystuje we własnej praktyce - prowadzi, wraz z Martą Szostek, studio projektowe SUPERGIRLS DO DESIGN.

Wykład

"O lokalności w projektowaniu. W poszukiwaniu równowagi"

"Sustainism will drive the creativity of the twenty-first century"  mówi Tim Brown, szef IDEO, wiodącej na świecie organizacji zajmującej się innowacjami poprzez design.

Czym jest sustainism ? Według twórców konceptu nowym rozdziałem w historii ludzkości. Zmianą myślenia i działania - na rzecz lokalności, zrównoważonego rozwoju, minimalizacji śladu szkodliwej działalności człowieka. Podstawowe hasła nowej ery to: sharing - localism - connectedness - proportionality. Wspólnie wyznaczają nowe trajektorie działania - w duchu współdzielenia, lokalności, wspólnoty i w ludzkiej, proporcjonalnej skali. Te filary składają się na nową, coraz bardziej konieczną, etykę projektową. Urządzając sobie (swój) świat, minimalizujmy jego udział w tym procesie. Projektanci robią to na wiele sposobów. Używają materiałów z recyklingu, odpadów produkcyjnych, oszczędzają miejsce w transporcie, wskrzeszają rękodzielnicze techniki, reinterpretują tradycję. Budują lokalne, silne marki w oparciu o współpracę z rzemieślnikami i szacunek dla pracy ludzkich rąk. Tworzą zrównoważone meble i sprzęty, ale też produkty spożywcze, kosmetyki, rzemieślnicze społeczności. Tyle jest sposobów na zrównoważony design, ile opowieści o mądrych, etycznych projektach zarówno na świecie, jak i w najbliższym otoczeniu. Nieskończenie wiele. Warto je odkrywać, warstwa po warstwie. Warto też szukać własnych opowieści o równowadze. Lokalność ma sens, coraz bardziej globalny.

---

Marta Szostek - niezależna projektantka, tworzy produkty, obiekty oraz instalacje. Współpracuje m.in. z Puro Hotels, magazynem Kukbuk, Międznaorodowymi Targami Poznańskimi, Dr. Irena Eris Hotele Spa. Współtwórczyni Supergirls Do Design, studia zajmującego się tworzeniem set designu dla doświadczeń kulinarnych.

Warsztat

Agata Kiedrowicz i Marta Szostek

"Design & rzemiosło. Jak je łączyć"

Rzemieślniczy kunszt i unikalna jakość wykonania wracają do łask. Jak włączyć te ponadczasowe wartości do procesu projektowego? Łącznikiem rzemiosła i projektowania podczas naszego warsztatu będzie praca ludzkich rąk, wyjątkowe materiały (sól kłodawska - lokalny surowiec, kamień, metale o szlachetnym rodowodzie: mosiądz i miedź) oraz współczesna estetyka. Warsztaty będą polegać na zaprojektowaniu oraz wykonaniu obiektu o niepowtarzalnej, rzeźbiarskiej formie, połączonej z praktyczną funkcją, nadanej przez wykonawcę/użytkownika (świecznik, podstawka na biżuterię, mała lampka).

---

dr hab. Marzena Wolińska prof. nadzw. UAP - Absolwentka kierunku Wzornictwo. Pełni funkcję kierownika Katedry Designu na Wydziale Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Od 1997 roku związana z macierzystą Uczelnią. Od 2005 roku prowadzi Pracownię Projektowania Produktu. Projektantka, szczelnie bliskie jej tworzywa to porcelana i szkło. Projektuje kształty do produkcji wielkoprzemysłowej, jak i krótkie serie autorskie. W dorobku ma współpracę z największymi, polskimi producentami tej branży. Oprócz projektowania dla przemysłu własnoręcznie  tworzy też unikatowe formy zarówno użytkowe, jak i dekoracyjne.

"Obszary lokalności"

Pojęcie "Obszary lokalności "można rozpatrywać w kilku aspektach. Obszar to określenie przestrzeni. Lokalna przestrzeń to bliskie otoczenie. Jednak, przy dzisiejszych tendencjach migracyjnych i możliwościach przemieszczania się, granica ta przesuwa się, co zmienia znaczenie regionu.  Natomiast  "lokalność" w aspekcie społecznym dotyczy pojęcia tożsamości kulturowej. Konsekwencją szybko postępującej globalizacji, jest przenikanie się kultur i wzajemne przejmowanie tradycji.  W wykładzie opowie - jak rozumie "lokalność" i jak ta idea przełożyła się na jej doświadczenie zawodowe.

---

Jola Starzak z Atelier Starzak Strebicki - współzałożycielka pracowni projektowej, która pracuje nad projektami w Polsce, Belgii oraz w Holandii. W projektowaniu intryguje ich różnorodna skala działań projektowych począwszy od skali domów jednorodzinnych i wnętrz poprzez budynki użyteczności publicznej aż do skali urbanistyki miasta, ze zwróceniem szczególnej uwagi na funkcje miastotwórcze. Bliska jest im także architektura tymczasowa i eksperymenty w tkance miejskiej. W 2016 roku pracownia Atelier Starzak Strebicki została zaproszona do wzięcia udziału w 15 Biennale Architektury w Wenecji, a jeden z ich projektów był prezentowany na Biennale w Pawilonie Belgijskim. Jola Starzak pełni także funkcję wykładowcy i opiekuna kierunku Wzornictwo w School of Form.

Wykład

O współpracy i wsparciu - jak ważna dla projektantów jest wiedza rzemieślników i innych ekspertów.

Projektowanie i architektura mają znaczenie tylko, jako wielowątkowe dziedziny, łączące w sobie wiele dyscyplin. Nawiązując do słów architekta, stolarza i designera Dietera Ramsa, dobry design jest dyskretny, uczciwy i sprawia, że produkt jest użyteczny, estetyczny oraz zrozumiały. Powyższe zasady stawiają w centrum każdego projektu użytkownika, jego potrzeby i doznania, a nie rzecz samą w sobie czy też osobowość projektanta. Prostota formy ma przekładać się na użyteczność produktu, a jakość wykonania wyrażać szacunek dla tego, kto z niego korzysta na co dzień. Dobry design jest dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. W dobrym designie nie ma miejsca na przypadek i nieprzemyślane rozwiązania. Staranność i dokładność w procesie twórczym to oznaki szacunku dla użytkownika. W tym kontekście architekt i projektant dbając o cały proces powstawania projektu są tylko jednym z etapów procesu projektowego i bez wsparcia ekspertów z różnych dziedzin i wykonawców nie są w stanie stworzyć starannie i dokładnie wykonanego projektu. Podczas prezentacji porozmawiamy o procesie tworzenia projektów i o osobach w niego zaangażowanych, bo jak mówił Charles Eames: "Detale nie są tylko detalami, to one są odpwiedzialne za design" i architekturę.

---

Sylwia Hull-Wosiek - trener, konsultant, coach, facylitator.  Sylwia Hull-Wosiek zajmuje się kreatywnością od kilkunastu lat. Obecnie prowadzi konsultacje, warsztaty dla firm i instytucji, a także organizuje, w Concordii Design, duże eventy integrujące ich pracowników wokół kreatywności.

Warsztat

"Warsztaty Kreatywności"

Jedną z kluczowych przewag niemal w każdej dziedzinie życia dla XXI wieku jest kreatywność. Każdy z nas jest kreatywny. I może tę umiejętność rozwijać. Warsztat prowadzony przez Sylwię Hull-Wosiek wyróżnia bardzo praktyczne podejście do prezentowanych technik - praca na konkretnych przykładach i realnych sytuacjach. Trenerka wykorzystuje metody, które mają na celu zarówno pobudzenie indywidualnej kreatywności oraz techniki ułatwiające pracę zespołową. Podczas warsztatu dowiecie się czym jest a czym nie jest kreatywność, jak ją pobudzać i pielęgnować oraz zarażać nią innych, jakie są etapy procesu twórczego. Dowiecie się również jak owocnie współpracować w grupie.