Czy zdalne zarządzanie zespołem ogranicza skuteczność menedżera?

Poznań Biznes Partner i ICAN Institute zapraszają na bezpłatny webinar pt. "Czy zdalne zarządzanie zespołem ogranicza skuteczność menedżera?".

. - grafika artykułu
Czy zdalne zarządzanie zespołem ogranicza skuteczność menedżera

Termin: 14 maja 2021 r., godz. 10.00 - 10.45

REJESTRACJA

Link logujący na webinar zostanie Państwu przesłany w dzień spotkania. 

Sugerujemy uczestnictwo w wydarzeniu korzystając ze stabilnego połączenia internetowego najlepiej przewodowego.

Pandemia pokazała, że wiele procesów przestało działać w cyfrowej rzeczywistości. Dziś musimy się oduczać starych przyzwyczajeń i budować nowe nawyki. Jednym z zadań lidera jest wdrożenie tej zmiany w zespole i utrzymanie motywacji pracowników, pomimo, że jest obciążony pozostałymi rolami stratega czy egzekutora wyników. Wyzwanie polega na tym, że liderzy nie mieli czasu na zdobycie niezbędnych kompetencji i rok po lockdownie mogą utrwalać słabo działające schematy. Badania Harvarda Business Review wskazują, że pracownicy tracą zaufanie przełożonych, bo ci zaczęli mikrozarządzać. Co zrobić by zarządzanie zdalne nie prowadziło do spadku motywacji i rezultatów pracy menedżera?

Zapisz się na webinarium, a dowiesz się:

- jakie są najczęstsze błędy w zdalnym zarządzaniu zespołem

- jakie rozwiązania wdrożyć by praca zdalna była skuteczna  

- jak motywować i utrzymać zaangażowanie swoich zespołów

- jak dobierać priorytety by nie doprowadzić do wypalenia pracowników

Aby umożliwić praktyczne zdobycie wskazówek w Twojej indywidualnej sytuacji, zespół ICAN Research przygotował narzędzie diagnostyczne, dzięki któremu sprawdzisz czy posiadasz cechy Lidera Transformacyjnego.

Warsztat będzie próbką z zajęć programu Management™, który jest praktyczną alternatywą dla programów MBA. Broszurę programu pobierzesz bezpłatnie klikając w ten link.

Prowadząca:

Katarzyna Tatarkiewicz - wieloletni praktyk biznesu w obszarze zarządzania ludźmi, trenerka programu Management™

Wspiera menedżerów i całe przedsiębiorstwa w codziennych działaniach, aby skutecznie osiągały wyznaczone sobie cele. Proces zmiany, motywowania pracowników, programy wellbingowe czy employer branding - to przykładowe pola działania, w których się specjalizuje. W trakcie pracy zawsze pokazuje omawiany proces z perspektywy indywidualnego człowieka, firmy oraz wpływ na wyniki finansowe.

Trenerka i autorka artykułów z tematyki biznesowej oraz psychologicznych aspektów procesów, które zachodzą na rynku pracy.

O ICAN Institute

ICAN Institute powstał w 1992 r. jako firma edukacyjno-doradcza. Od ponad 20 lat prowadzi programy rozwojowe (np. Management™), z których skorzystało ponad 26 000 menedżerów i specjalistów. Wydaje także "ICAN Management Review" i nagradzane publikacje książkowe. Pod marką ICAN Research realizuje badania praktyk zarządczych w polskich firmach. Organizuje konferencje i wydarzenia biznesowe, które przyciągają autorytety zarządzania z całego świata. Od 2019 r. ICAN Institute wspiera także polskich menedżerów w transformacji cyfrowej ich firm, wydając polską edycję "MIT Sloan Management Review" oraz organizując kongresy i programy łączące biznes i technologię.

Serdecznie zapraszamy!

sieci społecznościowe