Poznańskie Cmentarze. Wyszukiwarka Grobów Poznań

Groby Olimpijek i Olimpijczyków 

Igrzyska olimpijskie są najstarszą i zarazem największą międzynarodową imprezą sportową. W starożytności na czas igrzysk zaprzestawano wojen a zwycięzcom w ich rodzinnych miastach stawiano pomniki Po wielu set latach powrócono do głębokich tradycji antycznych i od 1896 r. organizowane są nowożytne igrzyska olimpijskie, zaś pierwsza zimowa Olimpiada odbyła się w 1924 r.

Zdecydowana większość zawodników traktuje igrzyska olimpijskie jako najważniejsze zawody sportowe, a zdobyty medal, jako najcenniejsze i najbardziej wyczekiwane trofeum. 

Któż zatem nie pamięta  rywalizacji zawodników i podniosłej atmosfery igrzysk olimpijskich?

Dlatego dla upamiętnienia wielu sportowców, którzy rozsławiali nasz kraj a swoją formę zdobywali w klubach naszego miasta, z inicjatywy Poznańskiego Stowarzyszenia Olimpijskiego w 2016 r. ich miejsca pochówku zostały oznakowane symbolicznymi tabliczkami. Oprócz imienia i nazwiska oraz miejsca i roku Olimpiady na tabliczkach wykuto charakterystyczny znak z pochodnią i pięcioma kołami - oznaczającymi 5 dyscyplin sportowych w starożytności.

Dzięki nowej funkcjonalności wyszukiwarki cmentarnej, w łatwy sposób będzie można ustalić położenie grobu  oraz zapoznać się z krótkim opisem sportowej kariery poznańskich Olimpijczyków.